Svijet

Vremeplov: 10. januar 1946.

Na današnji dan: Prva Generalna skupština UN

Prva Generalna skupština Ujedinjenih nacija, koju je činilo 51 država, sazvana u Methodist Central Hall Westminsteru u Londonu. 

Na današnji dan: Prva Generalna skupština UN Foto: The Nation
Vremeplov Analitike
Vremeplov AnalitikeAutor
Portal AnalitikaIzvor

Sedmicu kasnije, Savjet bezbjednosti Ujedinjenih nacija sastao se prvi put i utvrdio poslovnik, kako bi omogućio Generalnoj skupštini da usvoji prvu rezoluciju, mjeru koja poziva na mirnu upotrebu atomske energije i uklanjanje atomskog i drugog oružja za masovno uništavanje.

Među 51 državom članicom bila je i Jugoslavija, a u inicijalnom sastavu bile su i Argentina, Australija, Belgija, Bolivija, Brazil, Bjeloruska Sovjetska Socijalistička Republika, Čehoslovačka, Čile, Danska, Dominikanska Republika, Ekvador, Egipat, El Salvador, Etiopija, Francuska, Grčka, Gvatemala, Haiti, Holandija, Honduras, Indija, Iran, Irak, Kanada, Kina, Kolumbija, Kostarika, Kuba, Liban, Liberija, Luksemburg, Meksiko, Novi Zeland, Nikaragva, Norveška, Panama, Paragvaj, Peru, Filipinska Republika, Poljska, Saudijska Arabija, Sirija, Turska, Ukrajinska Sovjetska Socijalistička Republika, Južnoafrička Unija, Savez Sovjetskih Socijalističkih Republika, Sjedinjene Američke Države, Ujedinjeno Kraljevstvo, Urugvaj i Venecuela.

Cilj formiranja UN bio je da se omogući djelovanje organizacije koja bi posjedovala znatno više autoriteta nad svojim članovima od ugašene Lige nacija, koja nije uspjela u pokušajima da spriječi izbijanje Drugog svjetskog rata. Generalna skupština UN je jedna od pet glavnih organa ove organizacije, a čine je sve zemlje članice i sastaju se na redovnim godišnjim zasijedanjima koje saziva predsjednik izabran od većine predstavnika.

Kao jedino tijelo UN u kome sve zemlje članice imaju predstavnike, Skupština služi kao forum članicama na kojima raspravljaju o pitanjima međunarodnog prava i donose odluke o daljem funkcionisanju organizacije.

Kada generalna skupština glasa o važnim pitanjima, za izglasavanje odluke je potrebna dvotrećinska većina onih koji su prisutni i glasaju. O svim drugim pitanjima odlučuje se prostom većinom glasova. Svaka država članica ima jedan glas. Osim pitanja usvajanja budžeta, ostale rezolucije nijesu obavezujuće za članove skupštine. Skupština može da dâ preporuke o bilo kom pitanju u okviru UN, osim pitanja mira i bezbjednosti koje se razmatra i koje je u nadležnosti Savjeta bezbjednosti.

Portal Analitika