Društvo

Ne zna se tačan broj beskućnika u Crnoj Gori

Izvor

Stariji muškarac čiji identitet joj nije utvrđen preminuo je juče u Kliničkom centru, dan nakon što ga je zahvatio plamen u centru Podgorice dok je, kako se pretpostavlja, palio vatru da se ogrije.

Zbog teških opekotina po cijelom tijelu, napori ljekara da ga spasu bili su uzaludni. Kod njega nije pronađen nikakav trag od ličnih dokumenata, niti se policiji iko javio sa eventualnim podacima, tako da se ne može utvrditi ko je stradao u stravičnim mukama.

Policija ispituje kako je izbila vatra. Sumnja se da je plamen zahvatio njegovu odjeću. Mogući scenario događaja je da se umotao u novinski papir kako bi se pokrio i zaspao, a kada ga je zahvatio plamen bilo je kasno za spas…

Tragom ove vijesti, novinari Pobjede pokušali su juče da saznaju koliko u Crnoj Gori ima beskućnika. Potraga se završila nakon nekoliko telefonskih poziva. Vjerovali ili ne, nadležne institucije nemaju podatke o beskućnicima.

Iz Ministarstva rada i socijalnog staranja i Crvenog krsta Pobjedi je rečeno da oni ne vode takvu evidenciju. Oni su nas uputili na Ministarstvo unutrašnjih poslova. U tom resoru, međutim, nijesu sigurni, da li evidencija uopšte postoji.

- Mislimo da je nema, ali do petka vam ne možemo ništa reći, jer je pomoćnik ministra koji je zadužen za tu oblast u Sarajevu - rečeno je Pobjedi iz MUP - a.

Nezvanično, najviše beskućnika ima u Podgorici. Spavaju u napuštenim trošnim kućama, željezničkim vagonima, ispod mostova. Kad je lijepo vrijeme, dom su im parkovi i kontejneri. Podgoričani kažu da ih je lako prepoznati. Odnedavno, prepoznaje ih i prijedlog zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti, koji se nalazi u skupštinskoj proceduri. To je prvi put da se pominju kao posebna kategorija korisnika. Beskućnik je u tom aktu definisan kao lice koje je zbog neadekvatnih životnih uslova, vezanih za porodične, zdravstvene, materijalne i stambene potrebe, prinuđeno da boravi na otvorenom prostoru i živi na ulici.

Portal Analitika