Baština

Biseri crnogorske kulturne baštine

Neistražena: Crkva Sv. Đorđa (Jurja) u Bogdašićima

Vrijedan kulturno istorijski svjedok ovih prostora nije ni danas zaštićeno kulturno dobro. Zaboravljeno i zapušteno kulturno dobro bez planova izgleda za njegovu bolju prezentaciju

Neistražena: Crkva Sv. Đorđa (Jurja) u Bogdašićima Foto: PA
Ivan KERN
Ivan KERNAutor
Portal AnalitikaIzvor

Sadašnja Crkva Sv. Đorđa (Jurja) nastala je na mjestu starije, srednjovjekovne, koja se nalazila na mjestu današnje apside. Crkva sv. Đorđa (Jurja) nalazi se u u gornjoj zoni sela Bogdašići.

O gradnji Crkve Sv. Đorđa (Jurja) u Bogdašićima nema arhivskih podataka, a na osnovu sačuvanog natpisa na rozeti na zapadnoj fasadi pretpostavlja se da je sagrađena 1773. godine. Crkva je najvjerovatnije sagrađena na starijem kultnom mjestu što potvrđuju pronađeni ostaci temelja i dijela zida koji se pruža ispod i iza današnje apside.

Do crkve se danas dolazi teško prohodnom stazom koja vodi od grupacije kuća koje se nalaze u neposrednoj blizini crkve. Zbog raseljavanja stanovnika kuće kao i groblje

u dvorištu crkve izgledaju zapušteno.

Može se pročitati da je posljednji put sahranjivanje obavljeno sredinom 20. vijeka. Inače, crkva je sagrađena na platou ograđenom ogradnim zidom u suvozidu. U okviru dvorišta crkve nalazi se groblje, na južnoj strani. Neobičnost je da ovi stari grobovi imaju kamene ploče sa brojevima od 1 do 30, a postoje i grobovi sa natpisima.

Crkva Sv. Đorđa (Jurja) u Bogdašićima je jednobrodna zasvedena građevina sa pravougaonom apsidom na istočnoj i zvonikom na preslicu sa jednim zvonom, na zapadnoj strani. Na istočnoj strani crkve, iza apside, nalaze se niski ruševni ostaci zidova za koje se može pretpostaviti da predstavljaju ostatke starije kapele koja je prije izgradnje crkve postojala na mjestu Crkve Sv. Đorđa (Jurja).

Zvono na zvoniku ima natpis iz 15. vijeka, što ukazuje na postojanje starije crkve ili da je pripadalo nekoj drugoj sakralnoj građevini.

Iznad ulaznih vrata je rozeta, koja na okviru ima uklesanu godinu 1773. Crkva je građena tesanicima od lokalnog kamena i pokrivena kanalicom. Unutrašnjost je zasvedena poluobličastim svodom.

Crkva Sv. Đorđa (Jurja) pretrpjela je oštećenja u zemljotresu 1979. godine. Od tog vremena bila je napuštena i zarasla u vegetaciju do 2011, kada je, na inicijativu župljana Bogdašića, Regionalni zavod za zaštitu spomenika Kotor izdao konzervatorske uslove za sanaciju crkve.

Sanacija je izvođena tokom 2013 i 2014. prilozima mještana Bogdašića. Međutim, izgleda da od tada ovaj vrijedni spomenik kulture nije dobio više pažnje.

Izgleda zapušteno, sa zaraslim prilazima tako da se ne primjećuje da predstavlja jednu od najznačajnijih arhitektonskih i ambijentalnih cjelina sela Bogdašići i cijele okoline, iako reprezentuje arhitekturu crkava sa polukružnom ili pravougaonom apsidom i visokom preslicom za zvono, građenih u periodu meltačke vladavine u tim krajevima.

Tako da se slobodno može reći da starost i položaj, u očuvanom okruženju, sa prilaznom stazom, čini ovu crkvu vrijednom ambijentalnom cjelinom ovih prostora.

Uprkos tome, suvišno je govoriti da na njoj nisu vršena ni arhitektonska ni arheološka istraživanja. O skromnom istraživanju arhivske građe kako bi se došlo do saznanja o vremenu gradnje, istorijatu suvišno je govoriti. Sve to je uslovilo da vrijedan kulturno istorijski svjedok ovih prostora nije ni danas zaštićeno kulturno dobro. Zaboravljeno i zapušteno kulturno dobro bez planova izgleda za njegovu bolju prezentaci

Portal Analitika