EURO 2024

Rasplet kakav je malo ko očekivao, no Rangnikovi izabranici su oduševili

Na Euru je gotovo takmičenje u grupi "D", uz prilično šokantan rasplet. Austrija u osminu finala ide kao prvoplasirana, Francuska sa drugog mjesta, a Holandija, koja je treća, gotovo je izvjesno u nokaut fazi.

Nevjerovatno: Austrija ide kao prva iz grupe "D", u leđa im gleda Francuska, Holanđani će se očito provući do osmine finala Foto: AFP

Još ranije otpisana Poljska je u Dortmundu šokirala Francusku. Tamo je bilo 1:1 (0:0).

Mnogo dramatičnije bilo je u Berlinu, gdje je sjajna Austrija, nakon izuzetne predstave, savladala Holandiju, rezultatom 2:3 (0:1).

Austriju u osmini finala tako čeka okršaj protiv drugoplasirane ekipe iz grupe "F", a to će biti Turska, Češka ili Gruzija.

Sa druge strane, Francuska će u osmini finala igrati protiv drugog iz grupe "E", u kojoj je sve otvoreno uoči završnog kola - tamo Rumunija, Belgija, Slovačka i Ukrajina imaju isti broj bodova. No, sve i da prođu, 'trikolore' dalje čeka paklen kostur - potencijalni suparnik u četvrtfinalu biće im Portugal, a u polufinalu su im mogući oponenti Španija ili Njemačka.

Što se tiče Holandije, izvjesno je kako će oni biti među četiri najbolje trećeplasirane selekcije.

Ipak, na koga idu na startu nokaut faze - saznaće sjutra veče.

Francuska - Poljska 1:1

Odličan je u prvom dijelu bio Lukaš Skorupski - odbranio je niz pokušaja 'trikolora', među kojima su najopasnije šanse imali Mbape i Dembele. No, nijesu ni Poljaci bili bezopasni, imali su prilika, ali prvi dio završen je bez golova.

Francuska je najzad povela u 55. minutu, i to iz penala. Kivior je srušio Dembelea, loptu je uzeo Mbape i pogodio - bio je to njegov prvi gol u istoriji Eura.

U 76. minutu uslijedio je i penal za Poljsku. Upamekano je oborio Šviderskog, gledao se VAR, a onda je šutnuo Robert Levandovski, ali mu je Menjon odbranio. No, golman Francuske bio je ispred gol linije u momentu šuta, pa je jedanaesterac ponovljen. Ovog puta, Levandovski je pogodio - i to od stative.

Nasuprot svim očekivanjima, nastavili su Poljaci sa napadima i Levandovski je imao još dva ozbiljna pokušaja. U samom finišu, Francuzi su napadali, ali se Poljska odlično branila i na kraju osujetila 'trikolore' da stignu do prvog mjesta.

Holandija - Austrija 2:3

Meč u Berlinu otvoren je autogolom Malena - Pras je ubacio loptu u šesnaesterac, a holandski je fudbaler, u želji da je pošalje van terena, smjestio u svoju mrežu.

U 23. minutu, Malen se mogao iskupiti za autogol - bio je u stopostotnoj šansi, ali je loptu poslao tik pored stative. Bolji su Holanđani bili do odlaska na odmor, ali se rezultat nije mijenjao.

Tek što je počeo drugi dio, u 47. minutu, Holandija je izjednačila. Kontru je poveo Simons, koji je asistirao Gakpu, a on je poslao loptu u suprotan ugao i bilo je 1:1.

No, u 59. minutu, Austrija je ponovo povela. Grilič  je ubacio loptu, a Šmid je u padu glavom poslao loptu, koja je na putu ka golu okrznula jednog od holandskih defanzivaca.

Novo izjednačenje uslijedilo je u 78. minutu - Memfis Depaj je matirao Verbrugena. No, tek dva minuta kasnije, nakon odlične asistencije Baumgartnera, Zabicer je opet vratio vođstvo Austriji.

Mreža Holandije tresla se ponovo u 83. minutu, ali je Šmidov pogodak poništen zbog ofsajda. Mudro su igrači Austrije sačuvali vođstvo do kraja, pri čemu su današnjim izdanjem oduševili i najprobirljivije ljubitelje fudbala.