Baština

Biseri crnogorske kulturne baštine

Nije izbjegla devastatorsku sudbinu: Kuća Sv. Petra na Rijeci Crnojevića

Još jedan primjer gdje su novokomponovane freske i ikonostasi SPC izvedene bez odobrenja institucija zaštite promijenile izgled i karakter za Crnu Goru važnog kulturnog dobra

Nije izbjegla devastatorsku sudbinu: Kuća Sv. Petra na Rijeci Crnojevića Foto: PA
Ivan KERN
Ivan KERNAutor
Portal AnalitikaIzvor

Kuća Sv. Petra na Rijeci Crnojevića pod zaštitu države stavljen je 1950. godine. Opet je zaštićen i upisan u registar 1988. kao spomenik kulture profane arhitekture. Sve mu to nije pomoglo da izbjegne devastatorsku sudbinu koja prati mnogobrojna zaštićena kulturna dobra u Crnoj Gori.

Upravo su ti radovi na obnovama vjerskih objekata bez stručnog udjela institucija zaštite imali za posljedicu narušavanje njihove izvornosti. Negativne posljedice odnosile su se ne samo na arhitekturu, već i na živopis, ikonostase i kulturni pejzaž, odnosno prirodni ambijent spomenika. Novokomponovane freske i ikonostasi bez odobrenja institucija zaštite pojavili su širom Crne Gore. Stav nadležnih institucija zaduženih za čuvanje kulturnih dobara nije ispoštovan od strane korisnika. To se sve može vidjeti na kući Sv. Petra na Rijeci Crnojevića.

rijeka2

Poseban problem predstavlja unošenje raznih elemenata koji su promijenili izvornost spomenika i tim činjenjem iskrivljuju njegovu dokumentacionu i istorijsku vrijednost.

Najstariji sačuvani objekat na Rijeci Crnojevića je kuća Svetog Petra, čijom je izgradnjom započelo formiranje urbanog izgleda naselja i posebno nešto kasnije formiranog uličnog niza. Podignuta je između 1810. i 1815. godine za rezidencijalne potrebe Petra I.

Objekat je saniran 1986. godine. Danas je dio njenog enterijera preuređen i služi za obavljanje vjerskih obreda. Kuća Sv. Petra na Rijeci Crnojevića prvobitno je bila jednostavna kuća na sprat sa dvovodnim krovom. Na čeonoj fasadi, u visini sprata, nalazila se terasa formirana iznad dva volta koji su korišćeni kao podrumski prostori.

Prilikom nekoliko faza prepravki i dogradnje od strane SPC kuća je pretrpjela znatne izmjene. Kasnijim intervencijama gubi se terasa, a jedan volt se zatvara i zgrada sa čeone strane dobija aneks. U kasnijim intervencijama objekat dobija još dva, manja aneksa, koja doprinose da zgrada u konačnom obliku umnogome odstupa od autentičnog izgleda.

Komisija za utvrđivanje stanja nepokretne kulturne baštine 2004. godine, konstatovala je sljedeće činjenično stanje:

- Popločavanjem dvorišta, instaliranjem trpeze u dvorišnom dijelu, ogradnim zidovima koji su pokriveni kanalicom uneseni su elementi, koji remete karakteristike tradicionalnih rješenja dvorišta, ovoga podneblja.

- Kuća Sv. Petra Cetinjskog restaurirana je prvi put sredinom 80-ih godina XX vijeka od strane RZZSK.

- Naknadne intervencije, u vidu postavljanja keramičkih pločica u prostoru trpezarije i njeno oslikavanje, postavljanje novog poda od poliranog maljata, sa mozaičkim segmentima kao i živopisanje unutrašnjosti "paraklisa" neprimjerene ikonografije izmijenile su karakterističan izgled ovog kulturnog dobra.

- Izvršena je prenamjena spomenika - iz profanog u sakralni objekat.

- Korisnik je svim ovim navedenim intervencijama nekadašnji ljetnjikovac Sv. Petra, objekat profane arhitekture pretvorio u sakralni objekt, sa tendencijom formiranja manastirskog kompleksa, čime je trajno degradirao autentičnost ovog kulturnog dobra.

Nakon 26. maja 2004.godine, nastavljeni su radovi na uređenju objekta. Objekat je pretvoren u konak manastira Obod.

Ni projekat revalorizacije pokretnih i nepokretnih kulturnih dobara Crne Gore koji je realizovan 2013/2014. godine nije zabilježio napredak u oblasti zaštite ovog kulturnog dobra. Naprotiv. Zaključak u elaboratu, nije bio ništa bolji nego 2004. godine: 

„U odnosu na period uspostavljanja zaštite, zbog izmijenjene arhitektonske strukture i značajnih elemenata po kojima je bila prepoznatljiva, a zbog kojih je Rješenjem broj 618 od 27. jula 1950. godine stavljena pod zaštitu, odnosno zbog građevinsko zanatskih intervencija sprovedenih tokom posljednjih decenija, a kojima je dobrim dijelom preoblikovana, Kuća Sv. Petra posjeduje niži stepen očuvanosti“, kazano je tada.

Danas se, takođe, vide mnogobrojni tragovi tih radova vršenih bez stručnog udjela institucija zaštite. Primjera je dosta. Uglavnom su nastali krajem 20. vijeka i početkom ovog.Zaključak je krajnje jednostavan - stav nadležnih institucija zaduženih za čuvanje kulturnih dobara nije ispoštovan od strane SPC ni tada ni danas. 

Kuća Sv. Petra na Rijeci Crnojevića je još jedan primjer gdje su novokomponovane freske i ikonostasi SPC izvedene bez odobrenja institucija zaštite promijenile izgled i karakter za Crnu Goru važnog kulturnog dobra.

Portal Analitika