
Pred nama je najradosniji hrišćanski praznik, a nezaobilazni dio Velikog petka je bojanje jaja – tradicija koja seže iz prethrišćanskog perioda. Jaja su oduvijek predstavljala simbol rađanja i pobjede nad smrću. Lomeći ljusku, nastaje novi život.
Zbog čega farbamo jaja za Uskrs je pitanje na koje dobijamo više odgovora, usljed brojnih predanja koja postoje u vezi s ovim tradicionalnim običajem. Da li ovo potiče od toga što je pečena kokoška poletjela i snijela crveno jaje, nakon čega je Hrist vaskrsnuo, ili je ipak riječ o Mariji Magdaleni koja je, dolaskom u Rim da propovijeda Hristovo Jevanđelje, stigla do cara Tiberija i na poklon donijela korpu jaja, koja su postala crvena?
Osim ovih, postoji i predanje da je ispod krsta na Golgoti, na kojem je razapet Hrist, bilo smješteno grličino gnijezdo, čija su jaja obojena krvlju i postala crvena.
Odakle god da seže ovaj drevni običaj kojem se raduju svi u porodici, ovoneđeljna Crnogorska sofra otkriva vam neke od prirodnih metoda i biljnih boja koje možete primijeniti i dobiti jedinstvena uskršnja jaja, u potpunosti bezbjedna za jelo i uživanje u uskršnjim đakonijama.
Farbanje uskršnjih jaja u vinu
Ukoliko želite da vaša uskršnja jaja budu zagasite ljubičaste boje, uz poseban sjaj, upotrijebite crveno ili bijelo vino.
U šerpu sipajte crveno vino (nikako suvo, već slatko crveno vino) i sačekajte da proključa. Dodajte jaja i kuvajte ih oko 20 minuta. Budite strpljivi, jer će pravi efekat biti postignut tek kada jaja budu stajala dovoljno dugo u kuvanom vinu, najbolje preko noći.
Ukoliko želite da sjaj bude još intenzivniji, prilikom kuvanja dodajte kristal šećer (na 1 litar vina dodajte oko 200 grama šećera).
Osim crvenog vina, možete upotrijebiti i bijelo vino, uz dodatak prehrambene boje.
Farbanje uskršnjih jaja u lukovini
Najstariji način bojenja uskršnih jaja u tamno crvenu boju je pomoću lukovice.
Započnite proces tako što ćete napuniti šerpu ljuskama crnog luka, a zatim dodati oko 2 litra vode za kuvanje 10 jaja. Ne zaboravite da dodate i dvije kašike soli, kao i kašiku sirćeta.
Nakon kuvanja, ostavite da vri najviše deset minuta na umjerenoj temperaturi. Jaja treba ohladiti u lukovici, ali ipak ne predugo – jer se može desiti da jaja postanu braon, a ne jarko crvena.
Postoje i druge metode kuvanja jaja u lukovini, kao što je stavljanje tvrdo kuvanih jaja u lukovinu od jedan do dva časa, ili čak preko noći, ukoliko želite intenzivniju boju. Tradicionalno ukrašavanje jaja u lukovici podrazumijeva korištenje biljaka, kao što su – djetelina, maslačak, bijela rada, bokvica, peršun, lavanda, mirođija i razno drugo bilje atraktivnog lišća, koje ćete svezati u najlon-čarapu i zavezati čvor.
Takođe, možete makazama sitno isjeckati ljusku od crnog i bijelog luka, prekriti jaje nasjeckanom ljuskom i zamotati u čarapu.
Rezultat će biti lijep mermeran izgled uskršnjih jaja.
Još neke metode bojenja
Tradicionalno, uskršnja jaja su se bojala i korišćenjem koštanja, kupine i lavande prilikom kuvanja, jer se prirodne boje u ovim biljkama jednostavno prenose na jaja, dajući razne nijanse pastelnih boja. Ukoliko ipak preferirate nešto intenzivnije obojena uskršnja jaja, možete se odlučiti za upotrebu crvenih paprika, plodova šljive, trešnje, maline ili pak paradajza prilikom kuvanja.
U prošlosti se za dobijanje crvene boje za farbanje jaja koristio korijen biljke, odnosno korova – broća ili priljepače (Rubia).
Cvekla je neizostavni prirodni izvor fantastične mahagoni boje, ali se možete poigrati i sa sokom od zove, pa i sa korom citrusa ili sa kurkomom – za jedinstveno zlatno-žutu nijansu uskršnjih jaja. Kora grejpfruta sa sirćem može dati čak i nježnu boju lavande! Najljepša plava boja dobija se ukoliko skuvate crveni kupus sa malo vode, koji ćete procijediti.
Dobijena ljubičasta tečnost će obojati jaja u bogatu, kraljevsko plavu boju. Sličnu nijansu možete ostvariti i korišćenjem soka od borovnice. Zelena boja se može dobiti korištenjem spanaća, koprive, zelja, praziluka ili blitve. Za tamniju, braon boju – iskoristite procijeđenu kuvanu kafu.
Osim drevnih tehnika bojanja uskršnjih jaja, postoje i brojne tradicionalne metode ukrašavanja. Jedna od njih je tehnika slikanja voskom (batik metoda), koja podrazumijeva nanošenje voska na jaje prije nego se stavi u boju. Zatim, vosak štiti djelove jaja od boje, stvarajući šare. Iako djeluje kao staromodna tehnika ukrašavanja, ona zahtijeva veliku preciznost u radu, strpljenje i trud, a rezultat može biti maestralan.
Za početnike koji žele eko-jaja na prazničnoj trpezi, pravi izbor je metoda bojenja jaja prehrambenim bojama u pirinču dugog zrna.
Nakon što nakapate boju koju želite u posudu ili kesicu sa pirinčem, uronite jaje i protresite. Možete kombinovati i različite boje na jednom jajetu, a predlažemo kombinacije žute i plave ili crvene i žute, jer neće doći do miješanja nijansi.
Odlučite za prirodnu metodu koja vas je najviše oduševila, priroda će vam biti zahvalna. Ono što je zajedničko svim tehnikama bojanja uskršnjih jaja pomoću bilja je premazivanje ohlađenih kuvanih jaja maslinovim uljem – za poseban sjaj i miris na svježe pokošenu travu.