Zdravlje

Promjena godišnjih doba može donijeti zdravstvene probleme

Osjećate proljećni umor: Ovi savjeti će vam pomoći

Iako se radujemo dolasku lijepih dana i početku proljeća, ovaj period godine često je povezan i sa specifičnim umorom.

Osjećate proljećni umor: Ovi savjeti će vam pomoći Foto: Pixabay
Portal AnalitikaIzvor

Iako ne postoji u šifrarniku bolesti, proljećni umor možemo prepoznati kao pojavu koja može da stvara probleme u funkcionisanju, slično novogodišnjoj depresiji. Obično se javlja sa prvim naglim porastom temperature u proljeće. Nažalost, nema sjajnog savjeta kako se sa njima boriti, osim možda toga – ne treba se boriti, već prihvatiti ovakvo stanje adaptacije organizma na prelaz između zime i proljeća, kaže prof. dr sc. Hrvoje Tiljak, doktor porodične medicine iz Novog Zagreba, piše 24sata.hr.

Za tegobe je, kaže, u osnovi kriv jugo, odnosno nagli porast temperature, u kombinaciji sa nešto dužim danima, što nas tjera da budemo fizički aktivniji, a tijelo je i dalje „programirano“ za zimski san. Zbog toga može doći do iscrpljenosti, glavobolje, osjećaja stresa i pojačanog umora i pospanosti tokom dana. Mnogi, prevareni višim temperaturama tokom dana, skinuće se u kratke rukave, posebno tokom rada u bašti ili dvorištu, ali vrijeme i dalje umije da bude vjetrovito i varljivo, pa su češće proljećne prehlade koje mogu dodatno da iscrpe organizam. Takođe, mnogi povećavaju fizičku aktivnost i zaboravljaju na potrebu da dodatno hidriraju organizam.

“Zato je jedna od važnih preporuka za očuvanje zdravlja u ovom periodu da se oblačimo slojevito, da po potrebi lako skinemo ili obučemo sloj odjeće, kao i da vodimo računa da unosimo dovoljno tečnosti u organizam. Pokušajte da uspostavite dobru higijenu sna, tako da idete u krevet i ustajete otprilike u isto vijreme, s tim što tijelu treba obezbijediti sedam do osam sati sna”, savjetuje prof. dr sc. Tiljak.

On dodaje da osobe koje pate od proljećnih alergija i koriste antialergijske ljekove treba da budu posebno oprezne jer neki od ovih ljekova imaju sedativni efekat, što može da pojača simptome umora. Svakako je važno poraditi na promjeni ishrane, odnosno malo preći sa teške zimnice na lakša proljećna variva sa više povrća. Takođe se možete konsultovati sa ljekarom o upotrebi nekih vitamina i minerala tokom prilagođavanja proljećnom ritmu.

Ovde nam je vitamin D najvažniji, zbog uticaja koji ima na imunitet i činjenice da je vjerovatno na najnižem nivou krajem zime. Ako zimi niste koristili suplement vitamina D, sada je dobro vrijeme za kurs za jačanje imuniteta – savjetuje doktor. Iako većina ljudi jedva čeka ljepše dane da iznenada počne da trči ili vježba, ili da značajno poveća fizičku aktivnost, ovo nije najbolji pristup u ovom periodu, dodaje on.

“Mnogo je bolja opcija da počnemo sa postepenim uvođenjem dužih šetnji u raspored i da vodimo računa da se dovoljno odmaramo, kako ne bismo preopteretili organizam”, zaključuje dr Tiljak.

Portal Analitika