“Događaj koji je okupio upravljače zaštićenih područja kao i predstavnike lokalnih samouprava koje su u procesu proglašenja novih zaštićenih područja, pružio je polaznicima osnovna teorijska i praktična znanja za rad u zaštićenim područjima”, rekli su iz ovog udruženja.
Kako navode, obuka je bila prilagođena za novozaposlene u sistemu zaštite prirode kao i predstavnike zaštićenih područja osnovanih u zadnjih pet godina koji još uvijek izgrađuju svoje interne kapacitete.
“Dvodnevna obuka je potvrdila da postoji velika potreba za jačanjem kapaciteta sistema upravljanja zaštićenim područjima u Crnoj Gori. Naime, u slučaju kada su zaštićena područja i njihovi resursi sve izraženije na udaru neodrživih i nelegalnih praksi kao što su krivolov, nelegalna sječa, izlov ribe, ekspolatacija pijeska i šljunka, divlja gradnja, postjeći resurse upravljača, bilo ljudski, tehnički ili finansijski, su nedovoljni da bi adekvatno odgovorili na postojeće prijetnje i pritiske”, poručuju oni.
Kao posebno problematičan, kako kažu, se pokazao sistem sprovođenja zakona u oblasti zaštite prirode koji je neefikasan i neodrživ, a težina i odogovornost je prebačena na službe zaštite u parkovima dok su reakcije sudstva i tužilaštva neadekvatne i nedovoljne.
“Kao priroritet, uz unapređenje zakonskih rješenja, se postavlja uspostavljanje i unapređenje kordinacije i saradnje svih subjekata u sistemu zaštite i sporvođenja zakona u zaštićenim područjima kako bi se adekvatno odgovorili na sve veće pritiske i izazove u ovim najvrjednijim područjima koje kao država imamo”, saopštili su.
Zaključuju da je stoga potrebno pronaći sistemska i trajna riješenja kako bi se podržali napori upravljača zaštićenih područja u cilju očuvanjatemeljnih vrijednosti zaštićenih područja.