Svako daje društvu nešto, a neki daju sv e- kazali bi oni koji imaju čast da služe vojsku svoje države. U dijeljenju istih vrijednosti, iskustava i zajedničkom razvoju i žrtvovanju, vojnici postaju porodica. Zato Ministarstvo odbrane o svojim zaposlenima vodi računa kao o porodici - brine o njihovom socio-ekonomskom statusu, a pružanje zdravstvene zaštite zaposlenima i njihovoj familiji jedno je od najvažnijih pitanja.
"Djelovali smo na podizanju zarada u vosjci, i podigli smo zaradu izmedju 10 i 45 odsto, od subspecijalista i medicinskih tehničara i to je rezultiralo tim da smo konkurentni na tržištu i dosta ljekara je zaistresovano za rad u vojsci. Mogu vam reći da se broj pacijenata povećao za 5 puta tako da pacijenti porodice prepoznaju mogućnost da dobiju dostupnije zdravstevnu zastitu. U VMC smo za prehodnu godinu primili 5 ljekara od čega su 2 specijalista i 10 medicinskih tehničara", kazao je direktor Direktorata za ljudske resurse u Ministarstvu odbrane Mihailo Volkov.
No, da bi civilni ljekar počeo da radi u Vojnomedicinskom centru, potrebno je da prođe i osnovnu oficirsku obuku. Doktor Bojan Bekan završio je tromjesečnu obuku u kasarni Danilovgrad i stekao zvanje oficira. Služiće vojsci i državi kroz svoj ljekarski poziv.
"Mogu da kažem da sam zadovoljan postignutim, bilo nas je 39, nas 4 iz VMC. Dijelimo iste utiske, znači nam, i na drugi način smo uklopili neke stvari, zamisli, upoznali vojsku i treba da nastavimo dalje tim putem", kazao je dr Bojan Bekan ljekar u Vojnomedicinskom centru.
Uporedo s kadrovskim jačanjem, u kratkom roku uloženo je 400 hiljada eura u modernizaciju Vojnomedicinskog centra.
"Formacija vojske broji 2.368 profesionalnih vojnih lica i na to možemo dodati 237 državnih službenika u ministarstvu odbrane, svi imaju pravo da dobiju primarnu i sekundarnu zdravstvenu zastitu u VMC zajedno sa članovima uže familije, možemo računati da ćemo imati narednih mjeseci par hiljada pacijenata u VMC", dodao je Volkov.
Na taj način će Vojska doprinijeti rasterećivanju domova zdravlja u vrijeme koronavirusa. Na VMC-u ljekari imaju manje pacijenata nego civilne medicinske ustanove, što im daje mogućnost da se posvete ličnom usavršavanju i edukaciji. Terenski rad, kaže doktor Bekan, razbija monotoniju rada u ordinaciji.
"Možemo više da se posvetimo preventivnom radu, imamo prostora kroz terenski rad, u opticaju su edukacije, koje nijesu u cuvilnom zdravstvu, obuke, kursevi, trenaze, učešće u misijama, aktuelna je misija atalanta", dodao je doktor Bekan.
U planu je, kažu u Ministarstvu odbrane, razvoj dodatnih službi sa željom da, za koju godinu, Vojnomedicinski centar preraste u Vojnu bolnicu.