Društvo

Udruženje pravnika Crne Gore pridružilo se apelu NVO i organizacija civilnog društva da se u Skupštini usvoji Rezolucija o genocidu u Srebrenici

Poricanje presuda međunarodnih sudova dovodi u pitanje izglede Crne Gore za članstvo u EU

Udruženje pravnika Crne Gore podržava i pridružuje se apelu devet nevladinih organizacija i organizacija civilnog društva koje su pozvale da se u Skupštini Crne Gore usvoji Rezolucija o genocidu u Srebrenici.

Poricanje presuda međunarodnih sudova dovodi u pitanje izglede Crne Gore za članstvo u EU Foto: Udruženje pravnika Crne Gore
Portal AnalitikaIzvor

„Udruženje pravnika je saglasno da je odluka skupštinskog Odbora za ljudska prava i slobode da ne podrži predlog Rezolucije o genocidu u Srebrenici nastavak negativnog trenda relativizacije najmasovnijeg zločina na tlu Evrope poslije Drugog svjetskog rata i pokušaj minimiziranja značaja donešenih presuda međunarodnih sudova. Poricanje, realitivizacija ili neprihvatanje presuda međunarodnih sudova od strane nosioca izvršne ili zakonodavne vlasti ozbiljno dovodi u pitanje izglede Crne Gore za članstvo ne samo u Evropskoj uniji, već i ozbiljno povređuje osnovne principe zajedništva vrijednosti u ovirima Ujedinjenih nacija, koje je Crna Gora prijemom u UN prihvatila i na njih se obavezala“, navodi se u saopštenju Udruženja pravnika Crne Gore.

Udruženje pravnika podsjeća da su Međunarodni sud pravde i Haški tribunal, sudovi uspostavljeni pod okriljem Ujedinjenih nacija, u više predmeta u kojima je postupalo više od 60 sudija različitih nacionalnosti utvrdili da je u Srebrenici izvršen genocid jer je od 10-19. jula 1995. godine sistematski ubijeno više od osam hiljada nenaoružanih ljudi. 

„Činjenica da je Skupština 2009. godine usvojila Deklaraciju o prihvatanju Rezolucije Evropskog parlamenta o Srebrenici od 15. januara 2009. godine, svakako jeste pozitivan čin i vrijedan isticanja, ali se mora istaći da predložena Rezolucija ide korak dalje, zato što izričito navodi da je zločin u Srebrenici bio genocid, proglašava 11. jul za Dan sjećanja na žrtve Srebrenice i zabranjuje javno negiranje postojanja ili umanjenja genocida u Srebrenici“, ocijenili su iz Udruženja pravnika.

Pozdravljaju i inicijativu da se „Predlog rezolucije o genocidu u Srebrenici dostavi na razmatranje i Odboru za evropske integracije i da se isti o njoj izjasni, tim prije što seu nezvaničnom dokumentu Evropske komisije za poglavlja 23 i 24 , jasno navodi da napredak Crne Gore ka EU 'podrazumijeva demonstraciju jače političke volje vlasti za rješavanje preostalih izazova … što uključuje odbacivanje i osuđivanje svakog poricanja, relativizacije ili pogrešnog tumačenja genocida u Srebrenici“.

Portal Analitika

Komentari (0)

Želite da podijelite Vaše mišljenje sa čitaocima? Napišite komentar i započnite diskusiju.

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Vaš komentar se prvo šalje timu na odobrenje. Portal Analitika zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar, bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznijeta u komentarima ne odražavaju stavove redakcije.
Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.