EURO 2024

Još jedan veliki derbi slijedi u polufinale - 'trikolore' čeka Španija

Fudbaleri Francuske plasirali su se večeras u polufinale Eura. Oni su u drugom četvrtfinalnom susretu u Hamburgu bili bolji od Portugala. U regularnom dijelu susreta bilo je 0:0, tako je bilo i poslije produžetaka, pa su uslijedili penali, tokom kojih je Francuska trijumfovala rezultatom 5:3.

Portugalci ovog puta bez sreće tokom penala: Francuska je u polufinalu, Žoao Feliks tragičar Foto: AFP

U drugom današnjem okršaju pratili smo uglavnom nezanimljivo prvo poluvrijeme i znatno dinamičniji nastavak. Golova nije bilo, pa su uslijedili produžeci, tokom kojih je Portugal bio konkretniji. Uoči drugog produžetka, Didije Dešan bio je suočen sa problemom - Kilijan Mbape više nije mogao da nastavi. Kako tokom produžetaka nije bilo golova, uslijedili su penali.

Tokom penala, Žoao Feliks je pogodio stativu i to je bio momenat odluke. Sa druge strane, za razliku od penala protiv Slovenije, Dijogo Košta večeras je bio nemoćan - 'trikolori' su pogodili svih pet penala.

U polufinalu ćemo tako pratiti još jedan veliki derbi - Francuska će igrati protiv Španije.

Nijesu večerašnji suparnici mnogo rizikovali u prvom poluvremenu, pri čemu smo pratili tvrdu borbu. Portugalski reprezentativci su imali posjed ali nijednom nijesu šutnuli u okvir  suparničkog gola. Sa druge strane, Francuzi su bili nešto konkretniji, ali ne i dovoljno kako bi stigli do vođstva.

Tek treba pomenuti pokušaj Tea Ernandeza u 23. minutu, a na suprotnoj strani šut Bruna Fernandeša u 42. iz slobodnog udarca - lopta je tada otišla preko gola.

Drugo poluvrijeme otvoreno je šutem Mbapea, ali je Dijogo Košta to odbranio bez većih problema. Prvi opasan pokušaj Portugala vidjeli smo u 61. minutu. Kanselo je proigrao Fernandeša, njegov šut odbranio je Menjan, a lopta je na kraju opet došla do Kansela, koji je šutnuo pored gola.

U 66. minutu, Kolo Muani istrčao je sam ispred Dijoga Košte, dobro je i šutnuo, ali je Ruben Dijaš u posljednjem momentu uklizao i odbio loptu. Imao je uskoro i Kamavinga zicer, no lopta je otišla pored gola. Nastavili su 'trikolori' da pritiskaju, a u 72. minutu pokušao je Dembele sa ivice šesnaesterca - lopta je gotovo okrznula rašlje.

Do kraja smo vidjeli još nekoliko pokušaja sa obje strane, ali mreže se nijesu tresle i uslijedili su produžeci.

Prvi produžetak otvoren je prilikom za Ronalda koji je šutnuo preko gola, bili su nešto opasniji Portugalci u tih 15 minuta ali je ostalo 0:0.

Nakon toga, uslijedio je peh po 'trikolore'. Kilijan Mbape, kojeg je tokom regularnog dijela susreta lopta udarila u lice, požalio se kako više ne može nastaviti. Tako je na teren umjesto njega ušao Barkola.

Na početku drugog produžetka Feliks je bio u izglednoj poziciji, tresla se i mreža Francuske, ali njen spoljašnji dio. U 120. minutu, Fernandeš se iznenada našao u sjajnoj prilici, no Menjan je odbranio i uslijedio je penal-rulet.

U prvoj seriji je Dembele savladao Koštu, a Ronaldo Menjana. U sljedećoj su precizni bili Fofana i Bernardo Silva, u trećoj Kunde, a onda je Žoao Feliks pogodio stativu i Francuska je vodila 3:2.

U četvrtoj seriji je Barkola šutnuo, pogodio i Francuska je bila jako blizu. Uzvratio je Nuno Mendeš i tako vratio Portugalcima nadu. Nije ona potrajala - na početku pete serije, pogodio je i Teo Ernandez i odveo 'trikolore' u polufinale.