USrbiji je počela vakcinacija protiv korona virusa, iako ta zemlja nije članica Evropske unije, baš kao ni Crna Gora, čiji će građani moći da se zaštite tek negdje u prva tri mjeseca naredne godine.
Građani Makedonije, koja je takođe van EU će početi sa vakcinacijom uskoro jer će Bugarska od svake isporuke vakcina, koje je kupila direktno od proizvođača, dio donirati Sjevernoj Makedoniji.
Crna Gora, Srbija i Makedonija su pristupile Covax programu koji je crnogorska Vlada početkom oktobra predstavila kao najpovoljniju opciju svim manje razvijenim državama i državama u tranziciji jer obezbjeđuje veliku dozu sigurnosti i transparentnosti.
Najavljeno pravljenje plana
Građani Crne Gore će početi da se vakcinišu protiv korona virusa „u prvom kvartalu naredne godine“, za kada je najavljena prva isporuka vakcina, koje ćemo dobiti kroz taj program, najavljeno je iz Instituta za javno zdravlje. I pored teške epidemiološke situacije, kako je stručnjaci definišu, još uvijek se nije pristupilo direktnoj nabavci vakcina, već je saopšteno da „postoje najave i pregovori o nabavci određene količine vakcina od zemalja članica EU“.
To znači da bi, u jednoj varijanti, crnogorski građani mogli da se vakcinišu tek od marta.
Na pitanja Pobjede da li Crna Gora ima toliko vremena da čeka, zbog čega se nije direktno pregovaralo sa proizvođačima ili sa članicama EU, da li postoji akcioni plan imunizacije, od kojeg proizvođača ćemo dobiti vakcinu i po kojoj cijeni, koliko je vakcina potrebno da bi se zaustavila epidemija, te koliko će vakcina stići u našu državu, iz Ministarstva zdravlja nijesu odgovorili.
Na Pobjedi dostupan broj kabineta Ministarstva zdravlja niko se ne javlja da objasni zbog čega novinari ne mogu da dobiju odgovore poslate na zvanične mejlove, i zašto se komunicira isključivo saopštenjima sa susreta sa ambasadorima i predstavnicima međunarodnih institucija.
Ministarka zdravlja Jelena Borovinić-Bojović nije nijednom građanima Crne Gore objasnila proces i mogućnosti nabavke vakcine protiv korona virusa.
Ona je samo najavila da se vakcina očekuje u narednom periodu, te da je Akcioni plan za vakcinaciju u završnoj fazi.
Niko od predstavnika Vlade dosad nije pominjao mogućnosti pregovora sa proizvođačima ili ovlaštenim distributerima. Epidemija korona virusa u Crnoj Gori se i dalje sanira samo konfuznim objavljivanjem mjera i njihovim izmjenama na dnevnoj bazi, zabranama izlaska i međugradskog saobraćaja i zatvaranjem lokala. Najavljen je akcioni plan imunizacije, čija je izrada u toku, iako je zvanično epidemija počela u martu.
U zemljama okruženja, veliki broj političara je javnim nastupima uticao na vlade svojih zemalja da se što prije i ozbiljnije pristupi nabavci vakcina, dok je u Crnoj Gori to učinio juče samo Andrija Mandić.
On je na svom Tviter nalogu napisao: „Očekujem da Vlada Zdravka Кrivokapića hitno počne sa nabavkom vakcina za naše stanovništvo, kako ne bi previše zaostajali za susjedima. Narodno zdravlje je najvažnije i ono je prioritet svakom pojedincu i odgovornoj vlasti“.
Prethodni ministar zdravlja Kenan Hrapović je, najavljujući nabavku vakcina u martu kazao da je uplaćen avans od 646.000 eura.
Tada je rečeno i da je prema istraživanjima IJZCG naša zemlja iskazala potrebu za 248.800 doza, odnosno količinu koja bi pokrila 20 odsto stanovništva (s obzirom na to da su preporučene dvije doze po jednoj osobi). Procijenjena ukupna vrijednost nabavke je oko 2.163.000 eura.
Vlada je saopštila da se, ukoliko država ne pristupi Covax-u, stavlja u poziciju samostalnog pregovarača i dovodi u nepovoljan položaj kod proizvođača u odnosu na veće države i da bi to uticalo i na cijenu vakcine.
Poručena količina vakcina, koja bi zaštitila samo 20 odsto populacije, osigurava optimalnu zaštitu pripadnicima najugroženijih grupa, kao i zaposlenima u službama čiji rad je nužan za nesmetano funkcionisanje države – kazali su iz Instituta za javno zdravlje.
Nakon oktobra, osim nedavne objave Instituta za javno zdravlje, o kupovini i uvozu vakcine u Crnu Goru nije bilo riječi.
Sa Crnom Gorom je izjednačena jedino Bosna i Hercegovina. Direktor Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske Branislav Zeljković rekao je da se vakcina protiv kovida-19 očekuje u prvom kvartalu 2021. godine.
On je kazao da Bosna i Hercegovina ne mogu nabaviti vakcine direktno od proizvođača zbog komplikovanog sistema zakona o ljekovima i zakona o javnim nabavkama, te da ne mogu vakcine kupiti direktno od proizvođača.
Ozbiljan pristup
Za to vrijeme ostale države u okruženju su ozbiljnije pristupile zaštiti svojih građana.
Ministar zdravlja Sjeverne Makedonije Venko Filipče je kazao prije nekoliko dana da je prisustvovao sjednci vlade u Sofiji, te da je Bugarska odlučila da će dio svojih vakcina koje su kupili donirati Sjevernoj Makedoniji te će tako u tu ex-Ju republiku one stizati u isto vreme kada i u ostale zemlje članice EU.
Prema informacijama bugarskih zdravstvenih vlasti, u Sofiju će prvo stići vakcina Fajzera, zatim Moderne, pa onda Astra Zeneke.
U Srbiji su prekjuče predsjednica Vlade Srbije Ana Brnabić i ministarka za rad i socijalna pitanja Darija Kisić-Tepavčević dobile prve doze vakcina proizvođača Fajzer/Biontek.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je kazao da je ta zemlja dio Kovaks sistema, te da su odavno platili četiri miliona dolara
- Ali snalazimo se i sami da kupimo koliko možemo vakcina - rekao je Vučić i dodao da su ove doze Fajzerove vakcine nabavljene samostalno, bilateralno.
- Tokom prvog kvartala mi ćemo imati ja mislim oko dva miliona doza, milion svakako u januaru - kazala je premijerka Brnabić u obraćanju građanima Srbije.
Ona je najavila da će pored pristiglih 4.870 Fajzer/Biontekovih vakcina, od tog proizvođača u januaru dobiti još 16.000 doza. Najavljene su i vakcine kineskog proizvođača Sinofarm/Sinovak, kao i određene količine ruske vakcine Sputnik. Vlada Srbije je najavila i da je vakcinaciju šireg stanovništva, koje ne pripada posebno ugroženim grupama, realno očekivati u maju ili junu 2021. godine.
Premijerka Srbije Ana Brnabić kazala je da je Srbija potpisala bilateralne ugovore za nabavku vakcina sa Fajzerom, proizvođačom Sputnjik Ve i kineskim Sinofarmom, i da se očekuju do kraja godine.
Vakcinacija protiv kovida-19 u Hrvatskoj i Sloveniji počeće simobilično istovremno kao i u drugim članicama EU - 27, 28. i 29. decembra.
Prema zvaničnim podacima, Hrvatska (oko 4.000.000 stanovnika) je naručila 5,6 miliona doza vakcine protiv korona virusa od različitih proizvođača što je za oko 70 odsto stanovnika ako se primaju po dvije doze.
Od Astra Zeneke naručeno je 3,6 miliona doza, ali je zbog ogromnog interesa drugih zemalja EU Hrvatska dobila 2,7 miliona doza, pa je ostalih 900.000 doza naručeno od Džonson i Džonsona. Po milion doza naručeno je od Fajzera i Moderne, a 300.000 doza od CureVac.