Američki zvaničnik rekao je Reutersu pod uslovom da ostane anoniman da u napadu nije bilo žrtava američke vojske.
U prošlosti su američke snage stacionirane u kompleksu međunarodnog aerodroma u Erbilu bile pod vatrom raketnih napada i napada dronovima za koje američki zvaničnici okrivljuju iranske militantne grupe, ali se takvi napadi nijesu dogodili nekoliko mjeseci.
Kurdski zvaničnici nijesu odmah rekli gdje se dogodio incident. Portparol regionalnih vlasti rekao je da na aerodromu Erbil nije bilo prekida letova. Za sada niko nije preuzeo odgovornost za napad.
Stanovnici Erbila objavili su na internetu video zapise na kojima se vidi nekoliko velikih eksplozija, a neki su rekli da su eksplozije potresle njihove domove. Reuters nije mogao nezavisno provjeriti autentičnost tih video zapisa.
Irak je potresen hroničnom nestabilnošću od poraza sunitske islamističke grupe Islamska država 2017. od labave koalicije iračkih snaga koje predvode SAD i Iran podržava.
Od tada, iranske milicije redovno su napadale američke vojne i diplomatske lokacije u Iraku, kažu američki i mnogi irački zvaničnici. Iran negira umiješanost u te napade.
Iračke političke stranke, od kojih većina ima naoružana krila, takođe su uključene u napete razgovore o formiranju vlade nakon izbora u oktobru. Grupe šiitske milicije bliske Iranu u četiri oka upozoravaju da će pribjeći nasilju ako budu izostavljene iz bilo koje vladajuće koalicije.
Komentari (0)
Želite da podijelite Vaše mišljenje sa čitaocima? Napišite komentar i započnite diskusiju.