Komentar

Komentar

Roll over Montenegro

Sve je apsolutno tačno što kaže Eskobar, ali je problematično što ova ocjena nije iznesena u Podgorici u razgovorima sa našim političarima, nego u Beogradu na marginama razgovora o srpsko-kosovskim problemima. Očigledno da će Vučiću i demokratskoj Srbiji, ukoliko bude konstruktivna, biti ponuđeno rješavanje crnogorskoga kolapsa i Crna Gora kao sitan kusur. Ne znam je li problematično to što je nova destruktivna većina došla na vlast uz simpatije i pomoć SAD i EU

Roll over Montenegro Foto: Pobjeda
Milorad PUSTAHIJA
Milorad PUSTAHIJAAutor
PobjedaIzvor

Roll over po naški, znači, između ostaloga i zaljuljati i prevrnuti, ali ne smijem reći na crnogorskom zbog moguće cenzure od strane lingvista „osvježivačke vlasti“. Bojim se i da više neću moći pisati jer su nam izgleda jedine opcije ekavci ili mutavci. Zato ovaj naslov najbolje oslikava djelovanje naših euroatlantskih prijatelja i saveznika: zaljuljaj i prevrni, mudruj i glumataj, a onda post-festum ekspliciraj svoje imperijalno-mudroserske dijagnoze.

Evo najsvježijih primjera. Gabrijel Eskobar, specijalni izaslanik SAD za Zapadni Balkan, je u razgovoru za Glas Amerike upozorio na ,,mnogo mogućih posljedica“ ako u našoj državi ne bude riješena duboka politička i institucionalna kriza. ,,Crna Gora je u veoma dubokoj krizi. Blizu je institucionalnog kolapsa kakav skoro nijesam vidio u bilo kojoj zemlji. Nema vlade. Pale su dvije vlade i nije bilo napretka u formiranju još jedne. Nemaju kvorum u Ustavnom sudu koji bi mogao da potvrdi nove izbore“, naglasio je Eskobar.

Sve apsolutno tačno, ali je problematično što ova ocjena nije iznesena u Podgorici u razgovorima sa našim političarima, nego u Beogradu na marginama razgovora o srpsko-kosovskim problemima. Očigledno da će Vučiću i demokratskoj Srbiji, ukoliko bude konstruktivna, biti ponuđeno rješavanje crnogorskoga kolapsa i Crna Gora kao sitan kusur. Ne znam je li problematično to što je nova destruktivna većina došla na vlast uz simpatije i pomoć SAD i EU. I to političke snage koje su bile Miloševićevi saučesnici a sada nastavljači i nasljednici na vlasti. A da: i SPC koja je bila inspirator i duhovna podrška zločinima i mnoge ratne zločince sakrila pod mantiju od Haškog suda. Pa zbog takvih ste prije tridesetak godina bombardovali Srbiju, a i Crnu Goru. A sada su, baš takvi, „demokratski osvježivači“.

Nimalo u ovoj farsi zvanoj proširenje i integracije ne zaostaju evropski geopolitički geniji. Na prethodnoj sjednici Evropskog parlamenta ogromnom većinom glasova parlamentarci su podržali usvajanje amandmana kojim se traži pokretanje istrage protiv komesara za proširenje EU Olivera Varheljija. U amandmanu, koji je postao sastavni dio rezolucije, izražava se duboka zabrinutost zbog izvještaja da Varhelji „nastoji namjerno da zaobiđe i potkopa centralni značaj demokratskih reformi i reformi vladavine prava u zemljama pristupnicama EU“.

Jedan od rijetkih principijelnih i dosljednih, Tonino Picula, poslanik u EP, navodi da je suština zahtjeva za otvaranje istrage protiv Varheljija u sumnji da je „minimizirao neuspjehe Srbije da sprovede adekvatne reforme u pogledu vladavine prava i nezavisnosti institucija, kao i slobode medija, čime se čini kako je pokušao Srbiju dovesti u povoljniji položaj“. Prema Piculinoj ocjeni, riječ je o tome da su autori amandmana procijenili kako Varhelji u politici proširenja više slijedi agendu Mađarske, odnosno Viktora Orbana, koji je u Aleksandru Vučiću pronašao parnjaka. Ne treba zaboraviti kako je to posebno problematično zbog činjenice da su i Orban i Vučić posebno skloni Putinu, koji je pokrenuo agresiju na Ukrajinu, naveo je on. Klemen Grošelj, europarlamentarac iz Slovenije, kaže da je u Briselu procurio izvještaj iz kojeg se može pročitati da je Varhelji ignorisao politiku EU i promovisao Viktora Orbana, kao i populiste i krajnju desnicu u EU.

Tome u prilog ide i agenda sastanka Savjeta Evropske unije za vanjske poslove, u kojoj se kriza u Crnoj Gori našla među tekućim pitanjima, skupa sa ostalim ,,evropskim“ državama poput – Irana, Avganistana, Venecuele, Etiopije... Tako će nakon pitanja - poput onih o represiji nad ženama u Avganistanu ili nestabilne političke situacije u Venecueli, a prije one o situaciji nastaloj nakon primirja u Etiopiji povodom doskorašnjeg rata u Tigraju – biti i kriza u Crnoj Gori.

E, nek nam je sa srećom. Nije mi jasno da li ćemo završiti u Euroaziji ili Etiopiji. Ako može da se bira, ja bih radije u Etiopiju. Sve mi se ovo gadi i naša prošla vlast, a naročito ova nova i naši euroatlantski vaspitači. Najradije bih pozvao na pobunu, ali se bojim da bi nas Crnogorce bombardovao NATO zbog otpora srpskom klerofašizmu i šovinizmu.

A za koga da glasam, otadžbino? Znaš kako se osjećam na izbornom mjestu? Kao da su me doveli u bordel i izveli pred mene svoju kadrovsku strukturu i vele biraj najpošteniju. Čuš, najpošteniju – u bordelu?!

Portal Analitika