Politika

Samardžić: Sistem bezbjednosti nije u redovnom, već vanrednom stanju

Zaključci Vjeća za nacionalni bezbjednost, nakon šest sati zasjedanja i presa premijera, iznenadili su i najveće pesimiste, poručio je admiral u penziji i nekadašnji načelnik Generalštaba Vojske Crne Gore, Dragan Samadržić

Samardžić: Sistem bezbjednosti nije u redovnom, već vanrednom stanju Foto: RSE
Portal AnalitikaIzvor

"Sistem bezbjednosti Crtne Gore nije u redovnom, već vanrednom stanju. Takve moraju biti i mjere", naveo je Samardžić. 

Pored usvojenih zaključaka, smatra da je Vijeće trebalo da usvoji sljedeće: 

"Slučajevi Martinović, Borilović, Balijagić, kao i vanredna situacija sa poplavom u Šavniku, pokazali su da Crna Gora nema efikasan sistem bezbjednosti, koji garantuje zaštitu građana, njihove imovine i kritične infrastrukture države, te je neophodno preduzeti hitne, konkretne i djelotvorne mjere kako bi se sistem doveo u približno prihvatljivo stanje. U tom smislu, Vijeće za nacionalnu bezbjednost donijelo je sljedeće zaključke:

1. Premijer će zbog očiglednih propusta sistema i nekompetentnosti, predložiti smjene rukovodstva u sektoru bezbjednosti. Rok: naredna sjednica Vlade.

2. Formirati tim nezavisnih eksperata koji će izvršiti analizu postupanja MUP i UP u navedenim slučajevima, utvrditi odgovornost komandnog kadra i dostaviti Vijeću konkretne predloge. Odgovoran: predsjednik Odbora za BiO. Rok: dva mjeseca.

3. MUP će u saradnji sa ministarstvom UP, Tužilaštvom i drugim državnim organima, završiti detaljnu analizu slučajeva Martinović, Borilović i Balijagić i predložiti konkretne preventivne mjere. Odgovorni: ministri UP i zdravlja. Rok: dva mjeseca.

4. ANB će za sledeću sjednicu Vijeća pripremiti detaljnu analizu rizika i prijetnji po nacionalnu bezbjednost Crne Gore i predložiti preventivne mjere. Odgovoran: Direktor ANB. Rok: mjesec dana.

5. Izvršiti hitnu psihofizičku provjeru svih policajaca i utvrditi tačan broj operativno sposobnih policajaca za suprostavljanje različitim rizicima. Analizu dostaviti Vladi i Vijeću. Odgovoran: direktor policije. Rok: mjesec dana.

6. Detaljno sagledati opremljenost, sposobnost i mobilnost specijalnih jedinica policije i Vojske za suprostavljanje terorizmu. Predložiti mjere u cilju efikasnog dijeljenja resursa, definisati način komandovanja i procedura djelovanja u različitim situacijama. Odgovorni: direktor UP i NGŠ. Rok: mjesec dana.

7. Izvršiti analizu sposobnosti policije, na nivou gradova i regija, za reagovanje u različitim kriznim situacijama, kao i postojećih procedura postupanja. Izvjestiti Vjeće i predložiti konkretne mjere. Odgovoran: direktor policije. Rok: dva mjeseca.

8. Izvršiti analizu kapaciteta, opremljenosti i sposobnosti zdravstvenih centara i hitnih službi, po regijama, za reagovanje u kriznim situacijama poput ove na Cetinju, i složenijih, i predložiti mjere. Odgovoran: ministar zdravlja. Rok: dva mjeseca.

9. Izvršiti hitnu analizu opremljenosti MUP i UP za izvršavanje namjenskih zadataka,(danju, noću i složenim meteo uslovima) i dostaviti Vladi konkretne predloge, po prioritetima. Odgovoran: ministar UP. Rok: mjesec dana.

10. Sagledati prednosti i mane integrisanja helikopterske jedinice MUP-a u Vazduhoplovstvo VCG, kao i integraciju sistema nadzora mora u jedinstven sistem i Vladi predložiti rješenje sa konkretnim mjerama. Odgovorni: ministar odbrane i ministar UP. Rok: dva mjeseca.

11. Analizirati zakonska rješenja, kapacitete Direktorata za VS, sposobnost i efikasnost države u odgovoru na razne ugroze i vanredne situacije i predložiti mjere. Odgovorni: ministri UP i odbrane. Rok: dva mjeseca.

12. Vlada će hitno formirati timove za izradu nove Strategije nacionalne bezbjednosti, Zakona o kriznom menadžmentu i analizira preduzete mjere na zaštiti kritične infrastrukture. Nakon toga sve sektorske Strategije uskladiti sa SNB i predložiti potrebne zakonske izmjene. Odgovorna: Vlada CG. Rok izrade dokumenata: do kraja 2025.", naveo je Samardžić.

Portal Analitika