
Crkva Sv. Franja velika je barokna građevina sa zvonikom smještena u gustom tkivu južnog dijela Starog grada Kotora. Nova Crkva Svetog Franja i samostan uz nju u gradu izgrađeni su i završeni 1695. godine kako se vidi na reljefu iznad ulaznih vrata samostana sa prikazom Jagnjeta Božjeg. Danas stoji obnovljena nakon mnogih decenija kada je postojala samo kao zapuštena ruševina.
Ova crkva sagrađena je poslije rušenja istoimene stare crkve i samostana, koja se nalazila na Gurdiću. Crkva je bila u funkciji sve do francuske okupacije Kotora 1807-1814. godine kada su gotovo sve crkve sa samostanima pretvorene u kasarne i skladišta, pa tako i ovaj sakralni kompleks. Crkva i samostan nisu vraćeni u funkciju ni za vrijeme austrougarske vladavine što je dovelo do propadanja tako da su od crkve ostali samo vanjski zidovi i zvonik.
Dok je samostan prije dvadesetak godina saniran, crkva je bila ruševina sve do sredine prošle decenije kada je Biskupija odlučila da je obnovi i da joj novu namjenu za smještaj izuzetno vrijedne franjevačke biblioteke.
Tako da je crkva dugo stajala kao zapuštena ruševina sa četiri zida bez krova i zvonikom izvanredne ljepote. Konačno je sredinom prošle decenije i ona obnovljena. Time je vraćen iz zaborava ovaj vrijedan dragulj srednjevjekovne arhitekture.
Biskupija i Opština Kotor projekat obnove su realizovali u saradnji i prema istraživačkom uvidu u izvorni izgled crkve Regionalnog zavoda za zaštitu spomenika kulture Kotor.
Pri obnovi su se slijedili konzervatorski uslovi koji određuju da se obnovi crkva kakva je bila izgrađena u 17. vijeku unutar samostanskoga sklopa, zbog čega se, između ostaloga, zadržao izvorni jedinstveni prostor crkve bez pregrađivanja.
U skladu sa sačuvanim podacima i analognim istovremenim primjerima pristupilo se bilo obnovi krova, kao i zvonika crkve.
Blok kuća pored crkve iskorišćen je bio za samostan, a preko uske i strme skalinade što se penje uz obronak brda Sveti Ivan nad gradom, prebačen je svod i nad njim sagrađen skladni zvonik, rekli bismo izvanredne ljepote, na čijem je pročelju uzidano kameno romaničko Hristovo raspelo, možda iz stare crkve koja se nalazila na Gurdiću.
To nisu jedine vrijednosti po kojima se ističe ovo kulturno dobro. U okviru samostana pored crkve postoji jedan od ukupno dva sačuvana klaustra Kotora. Čini ga zasvedeni trijem sa lučnim otvorima koje nose stubovi i kapiteli, najvjerovatnije iz stare crkve van grada.
Tako da se može reći za Crkvu Sv. Franja u Starom gradu da je obnovom vraćena iz zaborava i da će nastaviti da svjedoči svojim izgledom o graditeljskim i kulturno istorijskim dometima naše baštine.
Tekst je kreiran uz pomoć sredstava za pluralizam medija Ministarstva kulture i medija dodijeljenjih Portalu Analitika za teme po projektu za konkurs