Iz Demokratske narodne partije najavili su kako su spremni da napuste koaliciju u Podgorici, pozvali su i premijera Milojka Spajića da se uključi, a pominjana je i moguća blokada, i to bulevara na teritoriji glavnog grada i vodoizvorišta u Zeti.
Više je spornih tačaka, ali o jednoj slušamo godinama
Ranije smo detaljnije pojasnili povodom čega se spore Zeta i Podgorica, a preciznije – na čemu insistira lokalna vlast u našoj najmlađoj opštini. U pitanju su djelovi katastarskih oština Botun, Cijevna i Dajbabe.
Iz Zete žele da im pripadne dio Ćemovkog polja u okolini magistrale, no jučerašnja press konferencija Milana Kneževića i njegovih političkih saboraca predstavljala je uvod u novo načinjanje teme povodom koje već godinama postoje oprečna mišljenja.
Naravno – riječ je o gradnji pogona za prečišćavanje otpadnih voda, koji bi trebalo da bude lociran na zemljištu između Botuna i Dajbaba. Mještani Botuna već godinama negoduju tim povodom, zetsko rukovodstvo ne želi ni da čuje ništa o tom projektu, a Glavni grad u posljednje se vrijeme prilično umirio.
Opozicija traži od Injac da ne posustaje
No, nijesu se umirili iz podgoričke opozicije, odakle su juče pozvali gradonačelnicu Oliveru Injac da ne podliježe pritiscima koje vrši Knežević.
“Pogon za prečišćavanje otpadnih voda je najznačajniji za građane Zete zbog ekološke zaštite Skadarskog jezera i Morače”, kazao je Andrija Klikovac (DPS).
Na to je odgovorio odbornik DNP iz Zete Vesko Rašović koji je istakao kako kadrovi DPS nastavljaju da rade protiv Zete.
Velika sredstva ranije su obezbijeđena iz fondova EU
Ono što je činjenica, međutim, jeste da je Glavni grad u mandatu prethodne vlasti osigurao sredstva za gradnju postrojenja u ravni od 40 miliona eura, pri čemu će 90 odsto biti finansirano iz fondova EU.
Podrška Brisela projektu, ujedno, predstavljala je neki vid dodatne garancije kako je posrijedi ekološki neupitan sistem, o čemu su iz Glavnog grada godinama neprekidno govorili.
Popa: Mislim da postoji obaveza da se ovo završi
Slučajno ili ne, juče je o postrojenju, na sjednici Odbora za evropske integracije, govorila i ambasadorka EU Oana Kristina Popa.
"Mislim da tu imamo dvosmjernu ulicu. Sa jedne strane imamo posvećenost Glavnog grada i međunarodnih partnera. Ali međunarodni partneri ne bave se detaljima gradnje ni mikromenadžmentom. Imali smo obimnu studiju izvodljivosti, koja je odobrena, uključujući i lokaciju, tako da ovo nije nešto u šta smo direktno uključeni. U taj projekat su bili uključeni stručnjaci i mislim da postoji obaveza da se ovaj projekat završi. Da ne pominjem da je prečišćavanje otpadnih voda nešto čime se EU mnogo bavi u regionu", rekla je ona.
Potrebno je, dodala je, da opštine nađu zajednički stav, ali i država.
"Jednom kada se ugovor potpiše, treba postupiti po tom ugovoru", zaključila je.
Sa promjenom vlasti u Podgorici ipak se nije promijenio i stav
Od promjene vlasti i u Podgorici i u Zeti, nije se naročito mijenjao stav povodom kolektora.
Iz podgoričke uprave i preduzeća su manje ili više direktno naglašavali da projekat treba da bude rađen tamo gdje je ranije definisano.

“Šteta bi bila ne iskoristiti fond Evropske unije za izmještanje kolektora”, kazala je u septembru predsjednica Skupštine Glavnog grada Podgorica Jelena Borovinić-Bojović.
Istog mjeseca su i iz podgoričkog vodovoda najavili kako bi gradnja postrojenja trebalo da počne u uvodnom dijelu ove godine.
Problem koji već dugo muči Podgoricu
No, isto tako, i mještani Botuna i čelnici Opštine Zeta ponovili su kako od toga neće biti ništa.
Stoga, na osnovu posljednjih istupa čelnika Zete i samog Kneževića, makar u javnosti, stvoren je prilično jasan utisak kako Glavni grad donekle i ignoriše zahtjeve susjedne opštine da, za početak, sjednu za sto.
Otpadne vode su problem koji već dugo muči Podgoricu. Prilično je nevjerovatno, zapravo, da toliko zastario i ekološki neprihvatljiv kolektor danas postoji u jednom evropskom glavnom gradu.
No, problem sa projektom novog postrojenja zasigurno neće biti riješen sam od sebe. A posebno ne ćutnjom ili igranjem gluvih telefona.
Komentari (1)
Bas bi me zanimao stav o ovome "stručnjaka" Nišavića, direktora Vodovoda koji je tu postavljen bez ikakvog prethodnog rukovodeceg iskustva, kršeći sve zakonske norme!