
Partitokratija postaje stega i okov za ostvarivanje demokratskih uslova i standarda u kojima bi se ovi, lokalni, a sjutra i parlamentarni izbori sproveli.
Svjedočimo grubom kršenju zakona i akcijama koje su u potpunoj suprotnosti sa usvojenim javnim politikama od strane dijela opštinskih izbornih komisija (OIK), kojima je partijski interes bitniji od slova zakona i propisanih standarda.
Podatak da je 24% izbornih lista na predstojećim lokalnim izborima nezakonito proglašen od strane OIK mora biti alarm za sve aktere društvene scene u Crnoj Gori!
Zahvaljujući naporima Analitičkog tima Centra za demokratsku tranziciju (CDT) koji je utvrdio nezakonitosti kod 23 liste i to: Kolašinu pet, Plavu četiri, Rožaju tri, Baru tri, Bijelom Polju dvije, Plužinama dvije, Danilovgradu dvije, Žabljaku jednu i Pljevljima jednu, svjedočimo gruboj zloupotrebi od strane opštinskih izbornih komisija (OIK), koje svojim nečinjenjem i odlukama suprotnim Zakonu o izboru odbornika narušavaju izborna prava građana!
Ove nezakonitosti se odnose na nepoštovanje odredbi Zakona o izboru odbornika (ZOIP) da na izbornoj listi mora biti najmanje 30% kandidata manje zastupljenog pola, i da među svaka četiri kandidata na listi mora biti najmanje jedan kandidat manje zastupljenog pola (član 39a).
Takođe Nacionalna strategija rodne ravnopravnosti u Crnoj Gori 2021-2025 jasno definiše u Operativnom cilju 3 (Povećati nivo učešća žena i osoba drugačijih polnih i rodnih identiteta u oblastima koje omogućavaju pristup resursima i dobrobiti od korišćenja resursa) potrebu i mjere sa kojima se žele stvoriti preduslovi za njihovo učešće, kao i mjere kojima se žele osnažiti ove društvene grupe.
U slučaju kada liste imaju ove nedostatke i kad OIK nijesu reagovale i zatražile njihovo ispravljanje u propisanoj proceduri, neophodno je utvrditi krivičnu odgovornost, kako predsjednika, tako i članova izbornih komisija.
Pored toga neophodno je, da odmah, u jasnoj proceduri, Državna izborna komisija vrati izborne liste na doradu ili da OIK odbiju proglašenje takvih lista, jer nezakonite liste ne mogu učestvovati na izborima.
Sitno partijski interesi, personifikovani u članovima OIK imenovanih na osnovu partijske pripadnosti, a ne njihove stručnosti i integriteta, uzimaju danak izbornim pravima definisanim postojećim zakonskim okvirom.
Forum slobodnih građana „Luča“ traži i ohrabruje osnovna državna tužilaštva da preduzmu mjere i radnje iz svoje nadležnosti radi utvrđivanja povrede izbornih prava iz Glave XVI Krivičnog zakonika Crne Gore na predstojećim lokalnim izborima!
Smatramo neophodnim sprovođenje izmjena i nadogradnje izbornog sistema u Crnoj Gori sa ciljem jasnog unaprjeđivanja ostvarivanja izbornih prava građana kao ne odvojivog dijela opštih ljudskih prava!