Zdravlje

Upravljanje medicinskim otpadom u Crnoj Gori nije dovoljno uspješno

Revizija uspjeha „Uspješnost upravljanja medicinskim otpadom u Crnoj Gori” pokazala je da upravljanje medicinskim otpadom u državi nije u dovoljnoj mjeri uspješno, poručili su iz Državne revizorske insitutcije (DRI). Revizijom je rukovodio nadležni Kolegijum DRI u sastavu Branislav Radulović, član Senata i rukovodilac Kolegijuma i Nikola N Kovačević, predsjedavajući Senatom i član Kolegijuma,

Upravljanje medicinskim otpadom u Crnoj Gori nije dovoljno uspješno Foto: Ministarstvo zdravlja
Portal AnalitikaIzvor

Kako su objasnili iz DRI, revizija je sprovedena s ciljem da se ispita da li su nadležni organi i javne zdravstvene ustanove (JZU) obezbijedile potrebne preduslove za efikasno upravljanje medicinskom otpadom, uz uspostavljanje adekvatnog nadzora i kontrole.

“Predmetnom revizijom su obuhvaćeni sljedeći subjekti revizije, odnosno nadležni organi i javne zdravstvene ustanove i to: Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera; Ministarstvo zdravlja; Zdravstvene ustanove (Klinički centar Crne Gore; Kliničko bolnički centar Berane; Opšta bolnica Nikšić; Opšta bolnica Bar; Dom zdravlja Glavnog grada; ZU Apoteke Crne Gore »Montefarm«; Institut za javno zdravlje) i Uprava za inspekcijske poslove”, naveli su iz DRI u saopštenju.

Revizija je pokazala da se upravljanje medicinskim otpadom u Crnoj Gori suočava sa ozbiljnim izazovima usljed nedostatka strateških dokumenata, slabog institucionalnog nadzora i neadekvatne evidencije podataka.

“Ministarstvo zdravlja i nadležne institucije nisu uspostavile efikasan sistem nadzora, što dovodi do slabe realizacije planiranih aktivnosti i problema u evidenciji otpada. Mnoge aktivnosti iz prethodnog plana upravljanja medicinskim otpadom nijesu realizovane, odnosno realizovano je svega 52 odsto aktivnosti, dok za 28 odsto nije poznat stepen realizacije. Planovi za upravljanje otpadom su istekli krajem 2020. godine, nakon čega nijesu donešeni novi, što rezultira nedostatkom jasno definisanih ciljeva, smjernica i modela za zbrinjavanje određenih vrsta otpada, naročito patoanatomskog. Revizijom je uočeno da su kapaciteti za zbrinjavanje ove vrste patoanatomskog otpada neodgovarajući i da ne postoji sistemska evidencija o njegovom nastajanju i upravljanju. Nedostaci u upravljanju patoanatomskim otpadom i prekograničnom kretanju medicinskog otpada mogu imati ozbiljne posljedice po životnu sredinu i javno zdravlje”, ukazali su iz DRI.

Ministarstvo zdravlja je, prema mišljenju DRI, uspostavilo dobar sistem evidencije za medicinski otpad, koji preuzima koncesionar, međutim revizijom je utvrđeno da ova evidencija ne pruža informacije o medicinskom otpadu po vrstama.

Takođe, konstatuju se nejasnoće i nesuglasice u vezi s rokom važenja koncesionog ugovora za zbrinjavanje medicinskog otpada.

“Poseban problem predstavlja nedostatak informacija o medicinskom otpadu nastalom u zdravstvenim ustanovama, koje su izvan javnog zdravstvenog sektora, kao i neslaganje podataka o količini proizvedenog otpada. Iako pojedine javne zdravstvene ustanove primjenjuju dobre prakse, one nijesu sistemski primijenjene u cijelom sektoru”, naveli su iz institucije.

Kako bi se obezbijedilo unaprjeđenje sistema upravljanja medinskim otpadom, nadležni Kolegijum DRI je izdao ukupno 20 preporuka subjektima revizije, koji su dužni do 21. aprila 2025. godine dostaviti DRI Akcioni plan za realizaciju preporuka i Izvještaj o realizaciji datih preporuka do 19. septembra 2025. godine.

“S obzirom na značaj problema utvrđenih u oblasti upravljanja medicinskim otpadom, predmetni izvještaj o reviziji je dostavljen na upoznavanje Odboru za turizam, poljoprivredu, ekologiju i prostorno planiranje Skupštine Crne Gore”, kazali su iz DRI.

Portal Analitika