Piše: Džejson GOLD za Montenegro Internatonal
Duže od mjesec od izbora u Crnoj Gori i još uvijek nije formirana Vlada. Tri koalicione grupe koje zajedno čine većinu u Parlamentu još uvijek nisu imenovale ministre ili više zvaničnike, osim predsjednika parlamenta i kandidata za premijera. Borba za postizanje sporazuma između čelnika svake od ,,koalicija“ postaje tragična komedija.
Sa svakim danom koji prolazi prolazi, čini se da nema rješenja za razlike koje svaka od tri koalicije ima s drugom.
Svi glavni informativni mediji rade prekomjerno, a tu su i digitalne mreže poput letećih zmajeva, sa objavama koje pretjerano ističu i razlike i dogovore, očajnički želeći biti prvi s ,,novim narativom", ali - nijedan ne dolazi.
Kako su dani prolazili od izbornog dana 30. avgusta, sve je više curilo informacija kojima se priznavalo učešće Srpske pravoslavne crkve (SPC) i uloga koju je imala, ne samo u izbornom procesu, već i pritiskom na sve tri koalicije da iznesu imena kandudata za različita ministarska mjesta.
Gotovo svakodnevna otkrića emitovana su putem medija a postavlja se sve više pitanja o samom legitimitetu izbora i njegovom rezultatu. Mnogi članovi Ustava Crne Gore u najboljem su slučaju ignorisani ili odbačeni, posebno član 14, koji zabranjuje bilo kojoj vjerskoj instituciji da preuzme političku ulogu ili da utiče na formiranje „vlade“.
Prije neku veče na nacionalnoj televiziji, jedan od lidera koalicije Nebojša Medojević (DF), otvoreno je priznao da su predstavnici SPC diskutovali s njim i drugim liderima kako bi savjetovali ko treba da preuzme ministarske uloge u novoj administraciji. To je potpuno neprihvatljivo prema članu 14. crnogorskog Ustava i još jednom pokazuje potpuni prezir prema crnogorskoj državi.
Ovo nije prvi put da članovi pobjedničke koalicije pokazuju prezir prema državi Crnoj Gori u protekle četiri sedmice. Apsolutna arogancija ove najnovije epizode zaista oduzima dah.
Pisma akademika i profesora poslana su mnogim ambasadama u Crnoj Gori i Evropskoj uniji, ali nijedan primalac pritužbi nije zabilježio nikakvo priznanje bilo kakvog prekršaja. Ovo je prilično bizarno jer je evropski zastupnik Daniel Friend posljednjih dana upravo dostavio izvještaj za EU o nedostatku demokratije i vladavine zakona u Mađarskoj, Bugarskoj, Malti, Rumuniji, Poljskoj i drugima.
Čini mi se da jedan od najgorih slučajeva kršenja zakona i demokratskih procesa mora biti potpuno ignorisanje članova Ustava države, kao što je očigledno slučaj u Crnoj Gori sa pobjedničkim koalicijama na opštim parlamentarnim izborima, kao što je spomenuto gore. Neko bi se mogao pitati: Zašto EU ignoriše ovu u očiglednu manipulaciju Ustavom u Crnoj Gori, koja je ustvari zemlja kandidat za članstvo u Uniji.
Može li biti da postoji još jedan dnevni red koji EU ima u vezi sa Balkanom i Crnom Gorom? Nisam neko ko vjeruje u zavjere, već je to podudarnost dnevnih agendi, stoga mi ostaje jednostavno pitanje: Što je EU dnevni red u vezi sa Crnom Gorom?
Autor teksta je član Labour Internationala i Momentum Internationala, oba udruženja pripadaju britanskoj Laburističkoj partiji. Jedan je od osnivača Montenegro International udruženja koje se bavi promocijom građanskog društva i naprednih društvenih vrijednosti jednakost i vladavina prava. Živi u Crnoj Gori.
NVO ‘Montenegro International’ čine Crnogorci iz Crne Gore i dijaspore, kao i strani državljani iz različitih zemalja, a sve nas okuplja vjerovanje u demokratski socijalizam i socijaldemokratiju.
Političku situaciju u Crnoj Gori posmatramo kao mikrokosmos „politike“ koja važi na globalnom nivou, na cijelom kontinentu. Na prvi pogled može se činiti da je specifičnost političkih/vjerskih pokreta prisutnih na crnogorskoj političkoj nešto što ih razlikuje ovo područje od ostalih u Evropi, ali u suštini, akteri su različiti, dok su njihovi ciljevi siti!
Uspon populizma i etno nacionalizma su pojave suprotne demokratskom socijalizmu i kao takve uništavaju koheziju društva i stvaraju vakuum u kojem se otvara prostor za prevagu destruktivnih snaga.
Kao demokratski socijalisti, u Montenegro International’u smatramo da našom dužnošću da svojim vještinama, iskustvom i vezama sa međunarodnim adresama pružimo podršku „progresivnim“ političkim akterima u Crnoj Gori. Naš interes nije da budemo portparol bilo koje političke stranke, već kanal kojim “progresivne snage” mogu doprijeti do šire publike, kako domaće, tako i međunarodne. Mnogi naši članovi imaju bogato iskustvo na polju političke kampanje i razvoja strategija, kao i saradnje sa “progresivnim” pokretima i partijama socijaldemokratske orjentacije u Evropi i SAD-u.