Institut za javno zdravlje Crne Gore će i ove godine brojnim aktivnostima obilježiti Evropsku nedjelju prevencije raka grlića materice u skladu sa kalendarom zdravlja, najavljeno je na današnjoj press konferenciji.
Ove godine Evropska nedjelja prevencije raka grlića materice obilježava se od 20. do 26. januara, pod sloganom “Potvrda zdravlja u jednom koraku” ukazujući na novine u metodologiji u skrining programu.
Cilj je informisanje i podizanje svijesti o rasprostranjenosti raka grlića matericem, faktorima rizika među kojima je najznačajniji HPV virus, kao i značaju preventivnih mjera kako u smanjenju obolijevanja tako i u smanjenju umiranja od ove bolesti. Ove godine akcenat je na preventivnim programima, a to su nacionalni skrining program ranog otkrivanja raka grlića materice i program HPV vakcinacije, prenosi Media Biro.
Važnost boljeg informisanja i podizanja svijesti o prevenciji raka grlića materice kako tokom ove sedmice, ali i ostatka godine istakla je direktorica Centra za kontrolu i prevenciju nezaraznih bolesti, specijalista epidemiologije, dr Adrijana Vujović.
“Nastanak raka grlića materice se u potpunosti može spriječiti. Iako imamo implementiran skrining program nažalost se veliki broj žena suočava sa ovom opakom bolešću. Razlog tome je što žene nisu dovoljno informisane o važnosti skrining pregleda. Moramo zajedno raditi na podizanju svijesti i osigurati da svaka žena bude upoznata sa mogućnostima prevencije,” kazala je dr Vujović.
Objasnila je da skrining predstavlja otkrivanje bolesti u ranoj fazi, prije pojave kliničkih simptoma i znakova.
“To omogućava pravovremeno liječenje i bolji ishod bolesti. Značaj skrininga je i u otkrivanju promjena koje prethode pojavljivanju raka, tako da uklanjanjem tih premalignih promjena sprječavamo nastanak raka,” kazala je direktorica Centra za kontrolu i prevenciju nezaraznih bolesti.
Podsjetila je da je nacionalni organizovani skrining program raka grlića materice u Crnoj Gori počeo da se sprovodi 2016. godine. Ciljnu grupu čine žene bez simptoma i znakova bolesti od 30 do 50 godina. Uzorkovanje se obavlja kod izabranih ginekologa u domovima zdravlja, a analiza HPV uzoraka se vrši u Institutu za javno zdravlje. Učešće u skriningu je potpuno besplatno.
“Žene kod kojih je HPV test pozitivan upućuju se na dodatnu dijagnostiku jer se smatra da su u povećanom riziku za nastanak raka grlića materice. Važno je da napomenem da ako je žena HPV pozitivna ne znači da sigurno ima rak grlića materice i da će sigurno razviti ovu bolest, već samo da je potrebna dalja dijagnostika,” navela je Vujović.
U Crnoj Gori, tokom 2023. i 2024. godine oko 40 posto žena iz ciljne populacije starosti od 30 do 50 godina je učestvovalo u skrining programu, 14 posto ih je bilo HPV pozitivno i upućene su na dalju dijagnostiku. Za te dvije godine patohistološkom analizom potvrđene su 22 premaligne promjene, a otkrivena su i dva karcinoma od kojih je jedan bio u uznapredovalom stadijumu bolesti.
Vujović dodaje da je Crna Gora jedna od rijetkih zemalja koja primjenjuje novi pristup sprovođenja skrining programa raka grlića materice.
“Do sada, nakon pozitivnog HPV testa za dodatnu dijagnostiku – najsavremeniji PAPA test, takozvani LBC žene su čekale tri mjeseca. Mi smo shvatali da je to velika barijera skrininga, te smo znali da je period čekanja izazivao značajnu zabrinutost kod pacijentkinja kada su suočene sa ozbiljnim zdravstvenim pitanjima. Nabavkom predanalitičkog sistema za automatsku obradu LBC uzoraka omogućeno je da žene prilikom jedne posjete ginekologu odrade HPV testiranje i da se iz istog uzorka u slučaju pozitivnog HPV nalaza odradi i dodatna dijagnostika. Dvije analize se sada odvijaju u jednom koraku čime se eliminiše period čekanja od tri mjeseca i potreba za ponovnim dolaskom kod ginekologa. Unapređenjem skrining programa pokazujemo našu posvećenost zdravlju žena, jer svaka testirana žena je potencijalno spašen život,” podvukla je Vujović.
Specijalista socijalne medicine, direktorica Centra za promociju zdravlja, dr Vilnerina Ramčilović najavila je da IJZCG, u saradnji sa drugim zdravstvenim ustanovama na svim nivoima zdravstvene zaštite planira da tokom naredne sedmice sprovede niz aktivnosti, te će tako biti upriličena tri stručna skupa pod nazimo "Rak grlića materice – prevencija, dijagnostika i liječenje". Prvi stručni skup biće održan 20. januara u Institutu za javno zdravlje Crne Gore, naredni će biti upriličen 22. januara u Opštoj bolnici Meljine u saradnji sa Kliničko bolničkim centrum Kotor, a posljednji 23. januara u Kliničko bolničkom centru Berane.
“Stručni skupovi su značajni jer omogućavaju povezivanje, razmjenu mišljenja, iskustava i naučnih činjenica vezano za ovu temu. Osim toga, 24. januara je planirano informativno predavanje za sve zainteresovane žene zaposlene u IJZCG, kao i Kliničkom centru Crne Gore, sa ciljem informisanja i podizanja svijesti o metodama prevencije raka grlića materice, a tokom čitave nedjelje promovisaće se zdravstveno-vaspitne poruke na društvenim mrežama IJZCG. Osmišljeni su i novi lifleti u kojima su vrlo korisne informacije o nacionalnom skrining programu raka grlića materice koji će biti distribuirani,” istakla je Ramčilović.
Za kraj nedjelje, 27. januara planiran je događaj u saradnji sa Domom zdravlja Glavnog grada u TC Big Fashion gdje će se dijeliti zdravstveno-promotivni lifleti, dijeliti savjeti i zakazivati termini za skrining pregled zainteresovanim ženama.
“S obzirom na ogroman i neprihvatljivo veliki broj oboljelih i umrlih žena od raka grlića materice u Crnoj Gori, a istovremeno postojanja dva osnovna stuba prevencije ove bolesti u zemlji, pozviam sve donosioce odluka, zdravstvene radnike, medije, građane i građanke da svako iz svoje pozicije pomogne naporima da eliminišemo rak grlića materice u Crnoj Gori” poručila je dr Ramčilović.