Politika

Završen Twinning projekt „Pravna harmonizacija”.

Izvor

Međutim, kako se ističe u dokumentu u koji je Pobjeda imala uvid, Crna Gora do početka pregovora morace da uloži dodatne napore da popravi stanje u mnogim oblastima. Za EK, Skupština CG kao ključna demokratska institucija ima ograničene kapacitete da bi mogla da osigura adekvatan nadzor Vlade.

EK smatra da je CG, kao i Albanija, uspjela da ojača vladavinu prava ali da mora nastaviti reforme u pravosuđu. Za obje zemlje stoji da je pojava korupcije predmet za ozbiljnu brigu. Što se tiče slobode medija EK navodi da je brinu zastrašivanja novinara kao i neke izrečene kazne.

Evropska komisija takodje konstatuje da je CG parlementarna demokratija koja funkcioniše uveliko u skladu sa evropskim standardima.

’’Konsenzus među političkim partijama o jačanju države postaje sve snažniji ‘’, navedeno je u mišljenju EK.

Te , još nepotvrdejene ocjene EK, danas nisu dobile komentar ministarke za evropske integracije Gordane Đurović, koja je novinarima kazala da se strpe do utorka , kada će biti objavljeno mišljenje EK prenijela je Antena M .

Đurović je sa predstavnicima Slovenije i EU u PG, govorila o tek okončanom Twinning projektu „Pravna harmonizacija”.

U pogledu usklađivanja domaćeg zakonodavstva sa evropskim konstatuje se napredak ali i potreba da parlament bude što aktivniji u donošenju zakona.

Slovenački eksperti, koji su vodili projekat, savjetuju jačanje administrativnog kadra.

 

Twining projekat “Pravna harmonizacija” prvi je zajednički projekat slovenačkih stručnjaka i crnogorskih parlamentaraca .

Cilj mu je bio - pomoć Crnoj Gori da administraciju i institucije prilagodi evropskim.

Šef operacije Delegacije EU u Crnoj Gori Nikola Bertolini napominje da bi trebalo poboljšati proces donošenja zakona:


“Proces usklađivanja zakonodavstva je jedan od najvažnijih faktora u procesu Evropskih integracija. Put ka Evropskoj Uniji zahtijeva usvajanje velikog broja propisa, zato bi zakonodavni vlasnici Crne Gore trebali biti sposobni da sprovode svoju funkciju kako bi Crna Gora bila sposobna da ispuni Kopenhaške kriterijume a to je stabilnost institucija koje garantuju demokratiju , vladavinu prava i poštovanje ljudskih prava.”

 

Sa slovenačke strane projekat je vodio Andrej Engelman. Primjećuje napredak ali i savjetuje da je, u ministarstvu za evropske integracije, potrebno povećati broj ljudi:


„To je veoma kompleksan proces, ministrastvo treba tu više ljudi da bi mogli da koordinišu čitavu administraciju i da obezbeđuje da će Crna Gora prema Briselu pričati ono što se kaže „jednim jezikom”.”

Ministarka za evropske integracije Gordana Đurović:


„Mislim da je nama ovaj projekat veoma pomogao, svakako ciljni projekat je specifična forma gdje mi ne participarmo, ali u svako slučaju gdje dobijamo jedan značajni kontigent institucionalnog znanja, prema našim institucijama od zemlje koja je danas punopravna članica Evropske unije i koja je realizovala ovaj twining.”


Twining projekat "Pravna harmonizacija”, trajao je 21 mjesec a Evropsku komisiju je koštao milion i 100 hiljada EUR.

Koristili su ga Ministarstvo za evropske integracije, Sekretarijat za zakonodavstvo te crnogorska Skupština, a bila su uključena i ministarstva finansija, turizma i poljoprivrede.

Portal Analitika

Komentari (0)

Želite da podijelite Vaše mišljenje sa čitaocima? Napišite komentar i započnite diskusiju.

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Vaš komentar se prvo šalje timu na odobrenje. Portal Analitika zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar, bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznijeta u komentarima ne odražavaju stavove redakcije.
Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.