Ekologija

Znate li zašto su nam nametnuti iritantni, neodvojivi čepovi: Ovo je razlog

Danas i otvaranje obične plastične flaše dolazi s pomalo drame. Naime, ovaj nekada jednostavni čin sada dolazi s dodatnom komplikacijom.

Znate li zašto su nam nametnuti iritantni, neodvojivi čepovi: Ovo je razlog Foto: Shutterstock
Tportal.hrIzvor

Pokušajte da pijuckate iz boce i zateći ćete se kako nesretno izvijate lice dok vam nesretni čep bode nos ili bradu. Ako stvarno nemate sreće, uhvatit ćete i nešto tekućine u poklopcu, koja će se zatim neizbježno proliti niz vašu bradu, piše Tportal.hr.

Krivac je, naravno, ono malo plastike koja drži poklopce pričvršćene na bocama. Novi dizajn tiho se ušunjao u red bezalkoholnih pića tokom proteklih nekoliko godina. 

Ovaj maleni dodatak ambalaži pretvorio je relativno jednostavan postupak u aktivnost s visokim rizikom. Jedan korisnik društvenih medija označio je ovaj razvoj kao "najgoru stvar koja se dogodila čovječanstvu od uklanjanja priključka za slušalice "na pametnim telefonima", piše Independent.

Ispravan način da se opiše “inovativni” čep na boci je izrazom "privezan". Dizajn se može pratiti unazad do direktive Evropske unije koja je prvobitno predložena 2018, a zatim službeno usvojena sljedeće godine, s postavljenim rokom: od 3. jula 2024, navodi EU, čepovi na svim nepovratnim plastičnim bocama pića s kapacitetom od tri litre ili manje moraju ostati pričvršćeni nakon otvaranja.

Svrha nije bila kolektivno razbjesniti žedne Evropljane, već uhvatiti se u koštac s ozbiljnim problemom: plastičnim otpadom

Ono što bi se moglo da izgleda kao iritantna promjena čini se mnogo razumnijim kada počnete da istražujete uticaj naše navike ispijanja bezalkoholnih pića. Kada se poklopci "odvežu" s boca, često ispadnu ili se izgube, potencijalno ih oduva vjetar ili ih kiša odnese u odvode ili rijeke koje teku u more. Naime, čepovi boca jedan su od najčešćih oblika plastičnog otpada koji se nalazi na evropskim plažama.

A čak i ako dospiju do kante za recikliranje, a zatim do pogona za preradu, problem je njihova sitna veličina.

"Čepovi se filtriraju kroz bubnjeve za sortiranje jer su premali", objašnjava Ross Lakhdari, stručnjak za cirkularne ekonomije u PA Consultingu. "Uopšteno, svaki predmet manji od pet centimetara u bilo kojoj dimenziji riskira da bude izgubljen tokom ovog procesa pregleda."

Životinje čepove često brkaju s hranom

Ako ovi poklopci ostanu pričvršćeni za nešto veće, manja je vjerovatnost da će se izgubiti kao otpad ili završiti u okeanu, gdje se mogu pokazati opasnima za divlje životinje kao što su kornjače i ptice. Nažalost, životinje ih često brkaju s hranom pa nije ni čudo što je nevladina organizacija Seas at Risk plastične čepove uvrstila među pet najštetnijih vrsta okeanskog smeća.

Uprkos tome što se plan činio besmislenim, Big Soft Drink je u početku naišao na odbijanje EU direktive. Razne multinacionalne kompanije tvrdile su da bi bilo previše zahtjevno i skupo napraviti nove, usklađene poklopce, te da bi bilo bolje usredotočiti se umjesto toga na poboljšanje procesa recikliranja.

No otkako je direktiva uvedena, proizvođači pića polako uvode promjenu kako bi ispunili rok do 2024. godine. Dakle, ove boce sa privezanim čepovima nijesu se preko noći pojavile na našim policama. Coca-Cola ih je počela prodavati u Evropi 2022, samo su postupno postajale sve prisutnije. Ostavljeno je zemljama članicama da mogu odlučiti o svojim "djelotvornim, srazmjernim i odvraćajućim" kaznama za one koji krše pravila.

No, možda problem nije u novim poklopcima, već u našoj sopstvenoj nesposobnosti – da li je moguće da sve što je potrebno uraditi je da malo bolje koristimo ovu inovaciju? 

@davebold1

There was me thinking be flying cars and stuff . Nope lids on juice bottles that dont come off

♬ Wtf - Einarsteinhard🪨

Činilo se da je nedavno TikTok video, koji je postao viralan, provalio šifru za korišćenje, pokazujući nam da smo, zapravo, pogrešno otvarali boce: samo smo trebali da povučemo poklopac preko vrha, tako da se uredno smjesti sa strane, bez nevolje. A ako to ne možete savladati? Možda da pažljivije pijuckate i pokušate da razmišljati o srećnim morskim stvorenjima, umjesto o svom zgnječenom nosu?

Portal Analitika