On je u Bratislavi protekle nedjelje otvorio najvažniji bezbjednosni forum u centralnoj Evropi - GLOBSEC. Nekadašnji izaslanik EU za referendum u Crnoj Gori, visoki predstavnik u BiH, visoki zvaničnik EU govori Pobjedi o predstojećem NATO samitu u Velsu, crnogorskoj spoljnoj politici, državama Zapadnog Balkana, procesu proširenja, o tome staje bilo ključno za svojevremeni munjeviti napredak njegove zemlje.
Govoreći o tome hoće li zemlje članice NATO , na samitu Alijanse u Velsu , dati zeleno svijetlo za poziv Crnoj Gori Lajčak je rekao:
-Još uvijek smo u procesu, nije donijeta odluka. U decembru je bilo dogovoreno daše da još šest mjeseci potencijalnim kandidatima do juna, da bismo vidjeli kakav je nivo saradnje i ispunjavanja svihuslova. Sada je prerano i nepotrebno da govorim o nekim mojim predviđanjima. To nije ni bitno, NATO ćedonijeti odluku. Crna Gora radi punom snagom da dokaže i da pokaže da je ulazak u Alijansu njen prioritet
A odgovarajući da li ima zadataka koje nijesmo dovršili na putu ka Alijansi Lajčak je kazao da će to NATO reći i da on ne želi da preuzima tu ulogu na sebe. Ono što on može da kaže je da Crna Gora radi izvrsno.
Procjenjujući nedavna dešavanja na relaciji Crna Gora-Rusija Lajčak kaže:
-Znam da je CrnaGora zemlja koja ima pozitivnu emociju prema Rusiji. Ubijeđen sam da se u budućnosti u tome ništa neće promijeniti. Čak, štaviše, Slovačka je primjer zemlje koja je ušla u EU i NATO, ali nije pokvarila svoje odnose sa Rusijom. Mi smo ponosni na to. Ne postoji formula ako želiš jedno, onda moraš da napustiš drugo. Naši ljudi nemaju antiruskih emocija, niti ih ima Vlada, jedna stvar je strateška odluka da želim da pripadam EU i NATO, a drugo je da želim da nastavim prijateljske odnose sa Rusijom. Moja zemlja je dokaz da to može da funkcionise. Treba da budemo ozbiljni i da ne igramo diplomatske igre. Crna Gora vodi predvidljivu, ozbiljnu spoljnu politiku, zna se šta su njeni prioriteti i ne vidim zašto bi kvarila odnose sa Rusijom. Ako su crnogorski prioritet evropske i evroatlantske integracije, Crna Gora se ponaša na taj način i to dokazuje. Niko ni u EU, ni u NATO od Crne Gore ne traži da prekine odnose sa Rusijom. Moram da naglasim da je jako važno da Crna Gora harmonizuje svoje stavove sa Evropskom unijom. Integracija nije samo tehnički proces, važno je da svoj način mišljenja i ponašanja harmonizujete sa EU.