POBJEDA: Nove mjere fiskalne konsolidacije uskoro bi trebalo da krenu prema parlamentu. Kako ih ocjenjujete?
KONJEVIĆ: Povećanje stope PDV, smanjenje socijalnih davanja, ubrzavanje povećanja akciza samo je još jedna potvrda da se Crna Gora, pogrešnom ekonomskom politikom, baziranom na rasprodaji vitalnih resursa i tolerisanjem poreske nediscipline nalazi u ozbiljnoj finansijskoj krizi. Iznos javnog duga sa velikom tendencijom rasta „kamen je o vratu“ budućim generacijama. Nažalost, u naredne tri godine Vlada će nas, po sopstvenom priznanju, zadužiti oko 1,5 milijardi eura što jasno potvrđuje sliku o finansijskoj krizi. To znači da samo u tri godine Vlada će zadužiti građane iznos budžeta za 2017. godinu. Mjere su donijete bez ozbiljnije javne rasprave, sučeljavanja argumenata, konsultacije strukovnih udruženja i zainteresovane javnosti. Fiskalna strategija nije prošla javnu raspravu. Činjenica je da smo u nekoj vrsti neformalnog aranžmana sa MMF kako bismo dobili njihovu naklonost da „pomognu“ oko budućih zaduženja jer je kreditni rejting zemlje nizak i finansijski investitori su zbog loših performansi izgubili povjerenje. Ako pogledate efekte mjera, vidjećete da je to neuporedivo manji efekat od iznosa poreskog duga. Iz dvije iteracije Vlada očekuje efekte od oko 250 miliona eura, a poreski dug je 800 miliona. Umjesto rigoroznog rješavanja poreskog duga Vlada se opredijelila za nove namete za privredu i stanovništvo. Slikovito najveći dio poreskog duga ostao je u džepovima tajkuna, a pošteni privrednici koji plaćaju poreze i stanovništvo kroz nove poreske namete finansiraće nedostatak novca u budžetu. Vlada je odlučila da ograniči zapošljavanje i da će se samo na tri odlaska u penziju moći zaposliti nova osoba u administraciji. Desetak dana nakon toga u vašem listu direktor Poreske uprave je najavio 50 novih konkursa u julu. Ispada da je 150 ljudi u Poreskoj upravi otišlo u penziju. Toliko o implementaciji donijetih odluka.
POBJEDA: Da li smatrate da će povećanje PDV-a izazvati talas inflacije i povećati sivu ekonomiju, odnosno smanjiti budžetske prihode.
KONJEVIĆ: Najavljeno povećanje PDV-a je najlošija mjera za kojom je Vlada mogla posegnuti. Suprotno od najava potpredsjednika Simovića sa kraja prošle godine da neće biti povećanja PDV-a jer bi to negativno uticalo na životni standard građana. Nažalost, upravo se to desilo. Povećanje ovog indirektnog poreza preliće se na sve građane. Svaki proizvod ili usluga koji se oporezuju po povećanoj stopi biće skuplji. To će smanjiti kupovnu moć građana, uticati na smanjenje lične potrošnje. Realno smanjiće se standard jer će građani sa istim platama moći manje da kupe zbog uvećanja PDV-a.
POBJEDA: Šta treba učiniti da kamatne stope na kredite, na koje se svi žale, podstiču razvoj ekonomije?
KONJEVIĆ: Ne zaboravimo u Crnoj Gori funkcionišu dominantno strane banke. Nerealno je očekivati da one smanjuju kamate u uslovima ovakvog finansijskog stanja, sa vrlo nestabilnim političkim ambijentom. Kada je SDP predlagao da se formira državna banka upravo da bi podstakla jeftinim kreditima razvoj ekonomije, DPS je bio protiv tog prijedloga. Da bi banke drastičnije smanjile kamate, mora se stvoriti ambijent. Više vladavine prava, jednakosti pred zakonom, sprovođenje strukturnih reformi, jasna poruka o finansijskoj disciplini i jednom valjanom preduzetničkom ambijentu. Visoke kamate su odraz lošeg ambijenta. I Hrvatska ima visok javni dug, ali su kamate neuporedivo niže i za privredu i za stanovništvo. Pitanje je ukupnog ambijenta.
Bošnjačka dala, a danas ukida naknade majkama
POBJEDA: Da li sa ove distance smatrate da je donošenje zakona bez procjene fiskalnog uticaja dodatno opteretilo budžet?
KONJEVIĆ: Budžet su najviše opteretila dva zakona – tzv. zakon o majkama i Zakon o zaradama u javnom sektoru. Trošak prvog je bio oko 67 miliona, a trošak Zakona o zaradama u javnom sektoru je oko 55 miliona eura. Troškovni efekat prvog zakona je dominatnno uvećan prijedlogom Bošnjačke stranke da se pravo na naknadu da i ženama sa troje i više djece koje su bile na Zavodu za zapošljavanje. Time je broj korisnica uvećan za preko 10 hiljada. To je bila ključna poruka BS u predizbornoj kampanji. Danas ministar i poslanici Bošnjačke stranke ukidaju taj zakon. Zakon o zaradama izglasan je glasovima DPS, Bošnjačke stranke i SD-a i on košta građane oko 55 miliona eura. Poslanici SDP su bili protiv tog zakona iz dva razloga. Prvo, on je uvećao značajno zarade funkcionerima, a minimalno službenicima. Drugo, taj zakon je u očajan položaj stavio ljekare specijaliste i subspecijaliste, prosvjetne radnike. Ponizio je njihovu profesiju i odgovornost koju imaju odabranim pozivom. Kada sam u julu 2016. u svojstvu ministra finansija predlagao smanjenje plata funkcionerima, a od tih sredstava povećanje plata ljekarima, DPS i njegovi sateliti su odbili moj prijedlog.
Komentari (13)
Bravo Pobjeda, ma kako god bili nezadovoljni sa politikom SDP u zadnje vrijeme, apsolutno im treba otvoriti vrata za sve argumentovane , smislene, logicne kritike vlasti.
Bilo bi zrelije da manje vodimo racuna ko je rekao nego sto je rekao. SDP sam kritikovao dosta puta, ali nisam odbio da ih saslusam, pogotovo ovu osobu, koju smatram naozbiljnijim od svih tamo. Sto se radilo sa porezima mnogi od znamo znamo. U doba buma nekretnina investotorima se "oprastao" porez. Kako? Pa pitajte tadasnje upravnike poreskih uprava. Gdje je taj novac? U dzepovima gradjevinske mafije I njihovih "pomenutih jataka"
Ružno je kritikovati vlast u kojoj si radio godinama - kritizerstvo
E, vidi ti ovo! Isturio ga gazda da ubere koji poen...na već prežvakanu temu. Jeste li dobro, kako ste vi tamo u SDPu? Zbilja, oćete li opet džabe sa sve familijom, avionom na utakmicu u Barselonu kao prije neku godinu, a sad vam slatko da pričate o ekonomiji...Čuvajte vi svoje pajtaše iz DFa i Demokrata i sve one koji igraju protiv DPSa. Ali, uzalud. Vazda je mačku bila mnogo goveđa glava.
gleda ispod oka, kao mali voč.ć, valjda je ubijeđen da izgleda intelektualnije. Jok!
Evo opet od Zenice Raska.Doduse danas u boljoj varijanti.Ima tu ponesto.Vidim opet ga svrbi Montenegro Airlines.I opet dug prema aerodromima.Zasto ste gospodine Konjevicu,kao visokopozicionirani covjek u partiji godinama u bord postavljali analfabete za vazduhoplovstvo?Zasto Vas nijesu uredno izvjestavali o poslovanju kompanije o zavrsnim racunima,o dugu prema aerodromima?Nijesu jer ste tada mislili da cete vladati sto godina?Sef Vam je bio u delirijumu od srece.Sve med i mlijeko.Kad ono medjutim.Sada kad ste se posvadjali kriv Montenegro i njegovi zaposleni koji krvara da bi svaki dan u godini sigurno odradili u prosjeku 20 letova.Shvatate li gospodo da ustvari MA jedino radi.Ostali iz ove branse samo posmatraju.Dobro su pozicionirani,uredno reketiraju MA,i svi nose kravate.Niko nemoze dobiti upalu pluca.Misle da ce vaskrsnuti ako se ugasi MA.Zasto kada ste bili ministar finansija niste naplatili poreski dug?Kada se ne uradi ono sto treba odmah populizam.Kako ce zaposleni u penziju?
Samo 3 (TRI) zemlje u Evropskoj uniji imaju PDV manji od 20%, a cak cetiti zemlje EU imaju PDV koji je 25% i veci.
To o plati je druga prica. Ali smo ispred Srbije i mnogih u regionu koji su prije 20 godina bili daleko ispred nas. Bicemo uskorio i u EU i kao EU i poplatama, samo da nas ovi ne vrate u srpsko/ruski region. Ince PDV u Srbiji je veci od PDV u Crnoj Gori, a plata im je manja.
A zasto bi trebalo da me/nas briga sta je u Srbiji? Sta je cilj, takmiciti sa sa Srbijiom? Mislim da je ta vrsta razmisljanja na istoj liniji prosrbske/proruske opozicije. Navijanje, pri cemu jedni navija za, drugi protiv, ali je ocigledno da je tacka okupljna i jednih i drugim Srbija. Neka Srbija razvija kako hoce svoju ekonomiju, samo nek nas ne diraju, svu im srecu zelim. Poredjenje je ok ali zasto samo sa regionom? Nijesam siguran da smo bolji od regiona u ekonomskom smislu. Je li stvaran taj boljitak ili je samo bio rezultat velikog zaduzivanja, a upravo ti dugovi sada traze veci PDV? U svakom slucaju veci PDV znaci vec cijene, a vece cijene znace manju kupovnu moc za sadasnje plate, a to onda znaci nizi standard. Tako da itekako treba porediti plate i PDV jer jedan Danac sa svojom platom moze sebi da prisuti 25% PDV. Druga stvar vrlo vazna je da taj danski PDV ide ogromnim dijelom za socijana davanja i odrzavanje socijaldemokratskog drustva, a nas vjerovatno za vracanje dugova.
A kolko zemalja EU ima prosjecnu platu kao u CG, ili koliko zemalja u EU ima manji BDP (GDP) od crnogorskog? Ispade da je veliki PDV pokazatelj naprednosti i kompetativne superiornosti, a ne zabrinjavajuceg deficita budzeta.
Čuo si od Duška Markovića da neće možda povećati PDV, pa sad kao tvoje mišljenje da je loša odluka povećeanje PDV-a. I posle da kažeš kako si ti jako dobar stručnjak. Ne kiti se tuđim perjem, sisli i kaži nešto originalno ako ti basta.
Ovaj pendrek ekspert postade sada i stručnjak za finansije. Nek ostane da se bavi samo sa pendrek politikom.
Sad će da se jave oni koji smatraju da je povećanje PDV odlična mjera. brainwashing.