Predsjednik Odbora Branimir Gvozdenović naveo je u dopisima da su uloga i značaj medija u izbornom procesu prepoznati, te da će predstavljati jedan od ključnih zadataka Odbora u narednom periodu.
Radna grupa
- Iz tog razloga je u okviru Odbora formirana radna grupa koja će se isključivo baviti zakonima iz oblasti medija, prije svega zakonima o medijima, kao i javnom servisu Radio i Televizija Crne Gore. Određena pitanja iz domena medija, a prije svega njihova uloga tokom izbornog procesa prepoznati su i od relevantnih međunarodnih institucija kroz izvještavanje i preporuke koje su njihov prateći dio. Uvažavajući da Agencija za elektronske medije, shodno zakonskim nadležnostima i stečenim iskustvom u praćenju rada medija može značajno doprinijeti na realizaciji aktivnosti Odbora. Bilo bi značajno da ukažete na sve nedorečenosti i nedostatke u važećim propisima koji otežavaju njihovu primjenu, odnosno na sve poteškoće koje ste u praksi konstatovali, a tiču se medija i njihove uloge posebno u izbornom procesu – navodi se u dopisu Odbora. Očekujemo da, kako se dodaje u dopisu, nakon detaljne i sveobuhvatne analize važećih propisa, uz procjenu potrebnih izmjena, dostavite Odboru neophodne smjernice, a ujedno da tokom rada Odbora i u dijalogu sa članovima tog tijela dođemo do najboljih rješenja. Odbor je u dopisu Agenciji za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost ukazao na zastupljenost komunikacije putem društvenih mreža tokom izbornog procesa.
Izvještavanje
- Osim već uobičajenog medijskog izvještavanja, kroz rad elektronskih i štampanih medija, koji je u određenoj mjeri i zakonski uređen, u sve većoj mjeri zastupljena je i internet tehnologija u raznim oblicima (društvene mreže fejsbuk, instragram, viber i sl). Ovaj vid komunikacije postaje sve prisutniji tokom sprovođenja izbornog procesa, a u tom dijelu nije zaobišao ni Crnu Goru. Uz sve prednosti koje savremeni vid komunikacije donosi, treba ukazati i na realne mogućnosti da dode do zloupotrebe. S obzirom na zakonske nadležnosti Agencije i iskustvo u oblasti elektronskih komunikacija, vjerujem da možemo zajedno doći do prihvatljivog zakonskog rješenja, poštujući standarde u ovoj oblasti, koje može urediti i ovo važno pitanje. Bilo bi značajno da nam ukažete na sve mogućnosti koje, u normativnom dijelu, možemo realizovati kako bi izborno zakonodavstvo i ukupan izborni ambijent dobio novi kvalitet – navodi se u dopisu Agenciji. Odbor je do sada dobio odgovor od svih državnih institucija kojima je ranije uputio dopis, a to su Državna izborna komisija, Državna revizorska institucija, Agencija za sprečavanje korupcije, Ministarstvo unutrašnjih poslova, Ministarstvo kulture, Vrhovni sud. Odgovor su poslale i međunarodne organizacije, osim Venecijanske komisije. Sugestije su dostavili pridruženi članovi Odbora, osim Borisa Bastijančića.
Komentari (1)
I red je da se prostakluk i netačna spinovanja zakonski urede. Nivo komunikacija,uvrede,laži dostigao je vrhunac. Mnoge zemlje daleko veće i tradicionalne demokratije su uvele kazne za zloupotrebu društvenih mreža. Posebnu pažnju treba obratiti na postojanje "informativnih" neregistrovanih portala,koji su neformalne " informativne agencije" koje niti plaćaju poreze za zaposlene,muljaju u pribavljanju novca za angažovanje zapošljenih,ne plaćaju poreze i koriste društvene mreže za bavljenje politikom,protežirajući jednu stranu,čime krše kodeks novinara,jer nijesu medijski nikom odgovorni,a najmanje samoregulaciji.