Društvo

Ukazali na porast govora mržnje prema ženama

HRA i CŽP: Demokratiji pucamo u noge

Nevladine organizacije Centar za ženska prava i Akcija za ljudska prava duboko su zabrinute zbog porasta govora mržnje prema ženama, naročito prema građanskim aktivistkinjama i političarkama, upozoravajući da ovakvi napadi ugrožavaju demokratski poredak i osnovna ljudska prava.

HRA i CŽP: Demokratiji pucamo u noge Foto: Dan
Portal AnalitikaIzvor

"Ne samo da je u porastu, nego ovo nasilje poprima sve gore i surovije oblike. U demokratskom društvu, svejedno kakve pozicije zauzimale, žene imaju pravo na izražavanje svojih stavova bez straha od progona ili nasilja", ističu oni.

Kako naglašavaju, iako političarke i političari, posebno oni koji vrše vlast, moraju trpjeti pojačanu kritiku, koja može uključivati i pretjerivanje i provokacije, ni ta kritika nije bez granica.

"Neosnovano vrijeđanje, prijetnje i seksističke uvrede, posebno prema političarkama, nisu prihvatljive. Građanske aktivistkinje i aktivisti zahtijevaju pojačanu zaštitu, jer, za razliku od političarki i političara, nemaju privilegije kao što su imunitet, službeni status ni podršku partijske infrastrukture, te djeluju bez institucionalne zaštite", dodaje se.

Posebno ističu da podmukli napad na građanske aktiviste iz „ćoška vlasti“, kakav je bio nedavni napad na Vanju Ćalović, mora biti razlog za poseban alarm.

"Ako dopustimo da se vlast na takav način obračunava s neistomišljenicama koji nemaju iste privilegije, onda demokratiji pucamo u noge, jer dopuštamo da se vlast održava strahovladom. Ova vrsta napada nosi veću pojedinačnu i društvenu opasnost od uvreda koje na društvenim mrežama lansiraju pojedinci koji nisu povezani s vlašću, ili ne djeluju kao agenti političkih subjekata (tkz. botovi), iako je i ta vrsta verbalnog nasilja takođe nedopustiva i za osudu. Ova vrsta agresije se intenzivno praktikuje na socijalnim mrežama, bolna je i uvredljiva, naročito kad uključuje članove porodice koji ne učestvuju u javnom životu", navode u reagovanju.

Oni ističu da se navedeno odnosi i na informaciju koju je juče objavio jedan portal o „neprimjerenom i uznemirujućem sadržaju“ koji je , kako navode, objavila „simpatizerka URA-e“ na svom Facebook profilu, a o kojem je Centar za ženska prva obavijestila poslanica PES-a, insistirajući na reagovanju.

"Želimo da naglasimo da je neuviđavno, neosnovano i maliciozno očekivati da naše organizacije, s malim brojem osoblja, primijete i reaguju na svaku uvredu ili govor mržnje. Posebno ne želimo da učestvujemo u partijskom potkusurivanju, na koje ne nasijedamo, tim prije jer uživamo povjerenje žena svih političkih, nacionalnih, vjerskih i drugih preferencija, čije interese godinama zastupamo dosljedno i neselektivno" kaže se u saopštenju.

Dodaju da reagovanje na govor mržnje nije posao samo ženskih organizacija.

"Pozivamo sve političke partije da stanu u zaštitu žena i prijavljuju napade koje one trpe, čak i onda kada dolaze od osoba/profila koji se dovode u vezu sa tim političkim partijama.
Takođe, poslanicu Jelenu Nedović pozivamo da prijavi sve „mimove“ koje je dobila, a tužilaštvo da ih procesuira. Ali isto tako pozivamo poslanicu Nedović da se dosljedno bori protiv govora mržnje i prestane da sprječava tužilaštvo da procesuira poslanika Marka Kovačevića kojeg tužilaštvo već tereti za govor mržnje", ističe se u saopštenju.

Te dvije NVO podjećaju da je broj žena na odgovornim funkcijama, političarki i aktivistkinja, nominalni pokazatelj nivoa demokratske kulture i prevazilaženja okova patrijarhata, a suštinski upravo suzbijanje mržnje prema ženama.

"U opštem je interesu kako sadašnjih tako i budućih generacija da žene slobodno i aktivno učestvuju u javnom životu", zaključuju iz tih NVO.


Portal Analitika