On je najavio da će u Njujorku jasno predočiti uzroke lošeg stanja u BiH i navesti da je u posljednjih pola godine bilo vrlo malo pomaka u toj zemlji.
Incko je rekao da je sadašnji politički zastoj u BiH rezultat reorganizacije vladajuće koalicije na raznim nivoima, što je dodatno pojačano "političkim kalkulacijama koje po svemu sudeći imaju vrlo malo veze sa stvarnim pitanjima i stvarnom politikom".
“Međutim, ono što me najviše brine je to što zvaničnici Republike Srpske otvoreno i javno zagovaraju raspad države, istovremeno osporavajući državne institucije i nadležnosti, posebno pravosudja, a odnedavno i Oružanih snaga BiH”, naveo je Incko u intervjuu agenciji Anadolija.
Na pitanje o mogućim rješenjima za odmrzavanje postojeće situacije, visoki predstavnik je odgovorio da se već dvije godine suzdržava od nametanja rješenja, iako ima velika ovlašćenja.
"Ja očekujem domaća rješenja, zasnovana na dijalogu, kompromisu i punom poštovanju vladavine zakona. Od ključne je važnosti da političke stranke i institucije poštuju principe demokratije, dobrog upravljanja i vladavine zakona, koji se nalaze u središtu kako mirovnog sporazuma tako i napora Bosne i Hercegovine da se priključi evroatlantskim integracijama”.
Incko je rekao da je u vrijeme kampanje za lokalne izbore, "političko manevrisanje postalo važnije od gorućih potreba gradjana i zemlje kao cjeline".
"U isto vrijeme, vodjstvo Republike Srpske je intenziviralo svoju šestogodišnju politiku otvorenog i direktnog osporavanja same suštine mirovnog sporazuma“, naveo je Incko, odbacivši kao netačne optužbe pojedinih političara koji su ga posljednjih dana optuživali da je on odgovoran za krizu vlasti u Federaciji BiH.
Povodom zahtjeva predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika za zatvaranje Kancelarije visokog predstavnika, Incko kaže da su političke stranke veoma svjesne ciljeva i uslova koje je postavilo Vijeće za implementaciju mira i koji se moraju ispuniti.
Izražavajući umjereni optimizam u pogledu dogovora političkih lidera o uslovima koje BiH mora ispuniti kako bi se mogla pridružiti EU i NATO-u, visoki predstavnik je ukazao da političke stranke i drugi akteri moraju preduzeti neophodne korake na sprovodjenju odluke Ustavnog suda BiH i konačno na održiv način riješiti pitanje državne imovine, uključujući imovinu odbrambenih struktura, i na taj način omogućiti aktiviranje Akcionog plana za članstvo u NATO-u.