Putopisi

Pješačka tura po grebenu poluostrva Vrmac

Oko Boke Kotorske ima mnogo lijepih puteva i staza za pješačenje. Jedna od njih je pješačka staza po grebenu poluostrva Vrmac, koja vodi kroz netaknutu prirodu i pruža nezaboravne vidike. Zašto je ova tura posljednjih godina postala jedna od najpopularnijih? 

Pješačka tura po grebenu poluostrva Vrmac Foto: Privatna arhiva/Marianne van Twillert-Wennekes
Marianne Van Twillert-Wennekes
Marianne Van Twillert-WennekesAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Prije svega, Vrmac ima veoma specifičan položaj, jer ovo poluostrvo je ustvari dugačak krečnjački greben, koji se nalazi između Kotorskog i Tivatskog zaliva. Stari vojni put, koji su izgradili Austrougari, proteže se sve od tvrđave Vrmac (485 m) do vrha Sveti Ilija (765 m). Ukupna udaljenost je 5,3 kilometara u jednom pravcu, a visinska razlika od 285 metara čini ovu stazu pogodnom za sve uzraste i fizičke kondicije. Nije potrebno reći da je ova šetnja savršena i za porodični izlet. 

Vrmac

Pješačka tura vodi pored ruševina austrougarskih tvrđava i vojnih objekata, a posebno je karakteriše niz fantastičnih pogleda na sve djelove Boke Kotorske, vrhove Lovćena i Orjena, poluostrvo Luštica i, u daljini, čak i na Jadransko more. 

Kako do Vrmca?

Iako postoje različite prilazne staze i iz Kotora i iz Tivta, najbolje je poći kolima do početne tačke - tvrđave Vrmac. Sa prevoja Trojica na starom putu Tivat-Kotor, u blizini raskrsnice gdje put uzbrdo vodi ka Njegušima, možete proći pored tvrđave Trojica sa starom kulom koja je sada rekonstruisana. Skrenuvši ulijevo iza tvrđave (iz Tivta), krenite uskim asfaltnim putem uzbrdo i poslije 3,5 kilometra stići ćete do tvrđave Vrmac, gdje možete parkirati auto.

Fort Vrmac

Tvrđava Vrmac je jedna od najbolje očuvanih austrougarskih utvrđenja u Boki Kotorskoj. Izgrađena je 1860. godine, ali sadašnji objekti datiraju iz perioda između 1894. i 1897. godine. U to vrijeme, tvrđava je pružala smještaj za vojnike, ali tu je bilo i drugih građevina: skladišta municije, cisterne, bolnice... Velike kamene zgrade su u iznenađujuće dobrom stanju s obzirom na to da su još odavno prepuštene zubu vremena. Prozori su zaštićeni zarđalim rešetkama, a oko zgrade postavljeni su veliki metalni šiljci, koji se uzdižu iz korova. 


Tvrđava Vrmac

 

Pješačka tura 

Tura, koja traje oko dva sata u jednom pravcu, počinje kod tvrđave Vrmac. Prolazeći između nekoliko oronulih vojnih objekata, krenite stazom kroz sjenovite šume. Sigurno niste očekivali ovako guste borove šume usred Boke Kotorske! Postepeno se uspinjete i vraćate se na stari vojni put prateći greben, s prekrasnim pogledom na obje strane poluostrva. 

Poslije 4 kilometra stižete do raskrsnice. Za uspon na vrh Vrmca, Sveti Ilija, odnosno „Hoher Vermac“ kako su ga Austrijanci zvali, morate skrenuti udesno i nastaviti uzbrdo još jedan kilometar. Proći ćete pored nekoliko ruševina obraslih bršljanom; očigledno, nekada su to bile osmatračnice i skladišta.

Sveti Ilija

Na vrhu Sveti Ilija nalazi se napuštena zgrada koja je nekada služila za navigaciju. Zanimljiviji su ostaci osmatračkog bunkera iz 1910. godine – nekada je služio kao stalni vidikovac. S krova bunkera imate nevjerovatne vidike na okolinu. Kotor sa okolnim gradskim zidinama liči na maketu u podnožju Lovćena, a na stjenovitim padinama jasno se razlikuju i čuvene Kotorske skale („Scale di Cattaro“) – pješačka staza koju su nekada koristile Crnogorke da bi prodavale svoje proizvode na kotorskoj pijaci. 

Travnati plato ispod vrha Sveti Ilija je savršeno mjesto za predah i piknik. Tu možete uživati u jednom od najljepših pogleda na Boku Kotorsku. U blizini ovog platoa naći ćete ostatke dva velika nasipa s topovskim bunkerima. Odavde se vidi duboko-plava voda Boke sa Dobrotom, Prčnjem i Ljutom u podnožju stjenovitih planina, a s druge strane je Tivat, poluostrvo Luštica i svetlucavo Jadransko more. Možda ćete vidjeti i neki od ogromnih kruzera kako tiho napušta zaliv. 

Alternativni putevi

Možete se odlučiti da se vratite istim putem, ali ima i drugih mogućnosti. Na raskrsnici nedaleko od vrha (pratite putokaze) možete se spustiti stazom na tivatsku stranu zaliva i posjetiti tradicionalno selo Gornja Lastva sa zanimljivom arhitekturom. Ali u ovom slučaju treba voditi računa o tome da ste započeli šetnju na jednom mjestu, a završavate na drugom, pa ćete morati da naručite taksi da vas pokupi u Gornjoj Lastvi. 

Pitam se samo: da li ste i vi sa svojom porodicom već bili na ovom fantastičnom poluostrvu? Ako niste: sačekajte prvi sunčani dan i napravite ovu turu!

Portal Analitika