Volim da posjećujem Petrovac van sezone, kada još uvijek pomalo liči na idilično i tiho selo kakvo je bilo 1970-ih godina. U to vrijeme, u malobrojnim hotelima i vilama smještenim u polukružnom, skrivenom zalivu obično su boravili stariji gosti iz Zapadne Evrope, koji su voljeli mirnu atmosferu, crvenu plažu i romantičnu promenadu sa starim kamenim kućama i tradicionalnim ribljim restoranima.
Petrovac, 1970-ih godina
Izlišno je porediti ovu staru fotografiju Petrovca sa današnjim prepunim turističkim mjestom, gdje se sve više i više visokih objekata podiže direktno uz plažu.
Međutim, postoje dvije prelijepe pješačke staze, koje polaze iz Petrovca i vode do susjednih plaža Perazića Do i Buljarica. Ove lijepe šetnje su pogodne za sve mještane (i turiste) koji žele da provedu relaksirano nedjeljno popodne na obali, uživajući u čistoj prirodi i udišući svjež morski vazduh. Ali najprije želim da vam dam neke podatke o Petrovcu.
Kastel Lastva
Petrovac
Petrovac se nalazi u opštini Budva i dio je Budvanske rivijere. Ima oko 1400 stalnih stanovnika i okružen je maslinjacima i borovim šumama.
Glavna plaža Petrovca sastoji se od crvenkastog šljunkovitog pjeska. Dugačka je 600 m, a iza nje se nalazi atraktivno šetalište, koje je oivičeno palmama i mediteranskim rastinjem. Duž ove promenade, a naročito na sjevernom kraju zaliva, ima mnogo kafića i ribljih restorana. Rekonstruisana venecijanska tvrđava iz 16. vijeka, pod nazivom “Kastel Lastva”, štiti malu luku.
Ostrva
S obale se vide dva kamenita ostrvca. Do njih se može doći samo morskim putem (jedan kilometar od obale), a nalaze se blizu jedno drugog. Ova ostrva, Sveta Nedjelja i Katič, veoma su atraktivna za turiste i fotografe.
O ostrvu Sveta Nedjelja i crkvi na njemu postoji zanimljiva legenda: prije mnogo vremena, na Jadranskom moru dogodilo se jako nevrijeme koje je kod petrovačke obale potopilo jedan brod. Samo nekoliko mornara je preživjelo i našlo utočište na malim stjenovitim ostrvima. U znak zahvalnosti za spasenje, izgradili su crkvicu na jednom od njih. Kako se brodolom dogodio u nedjelju, nazvali su je crkva Svete Nedjelje.
I dalje se vjeruje da ovo ostrvo štiti mornare. Turisti vole da plivaju do ostrva, da se popnu do crkve i da zazvone crkveno zvono – vjeruju da će im to sigurno donijeti sreću i blagostanje. Ali naravno, ne morate da plivate, možete iznajmiti i čamac u maloj luci.
Istorija
Petrovac su osnovali Rimljani u 3. vijeku nove ere. Ovo naselje je bilo samo stanica duž rimskog karavanskog puta duž jadranske obale. U 16. vijeku, Mlečani su na obali podigli “Lazzaretto” (vojnu bolnicu) na obali, a iznad nje malu tvrđavu, zvanu Castellum. Od tada se to mjesto zove Kastel Lastva, a u 19. vijeku postalo je važno središte plemena Paštrovići.
Ime je promijenjeno u Petrovac nakon Prvog svjetskog rata, u čast jugoslovenskog kralja Petra I Karađorđevića. U to vrijeme, selo je imalo samo 300 stanovnika.
Pješačka staza do Perazića Dola
Od Petrovca vodi živopisna staza koja kroz šumu i uz obalu vodi do plaže Perazića Do i dalje naviše prema manastiru Reževići (3 km + 150 m penjanja). Ako ste već jednom posjetili ovaj manastir iz 14. vijeka, možete se samo prošetati do Perazića Dola, što je oko 2 km od Petrovca (u jednom pravcu).
Pješačka staza počinje iza hotela Monte Casa. Postoji jasan putokaz i staza koja vas vodi uzbrdo kroz borove šume i mediteransko rastinje. Staza je popločana i zaštićena bočnim zidovima; dolazeći iz šume, nastavlja se direktno uz strme litice iznad mora, odakle vam se pruža veličanstven pogled na ostrva. Ovdje je vrlo tiho: čuju se samo šum talasa i krikovi galebova.
Znak upozorenja pokazuje da se približavate tunelu dugačkom 500 metara. Tunel je dobro osvijetljen i sastoji se, u stvari, od tri odvojena tunela kroz koje je vrlo lako proći. Izlaskom iz posljednjeg tunela, stižete do plaže Perazića Do … i, naravno, do nedovršenog hotela AS, koji se takođe naziva “Titanik Crne Gore”.
Šta se desilo sa ovim ogromnim hotelom? Njegova izgradnja započeta je osamdesetih godina prošlog vijeka i nikada nije završena.
Nakon raspada Jugoslavije, prodaja hotela AS bila je jedna od prvih privatizacija u ugostiteljstvu. Novi vlasnik, Nega Tours, želio je da izgradi veći hotel, ali je projekat rekonstrukcije zaustavljen poslije tri godine, jer je vlada raskinula ugovor zbog kašnjenja i lažnih garancija investitora. Hotel, koji je nekada imao oko 400 soba, napušten je i opustošen.
Nažalost, ne znam ništa o budućnosti ovog gradilišta. Ili nema budućnosti?
Još jedno pitanje: ko je izgradio tunele za pješačku stazu (to je bio težak posao!)? Jasno je da je jedan krak posljednjeg tunela – sada blokiran – vodio u zgradu hotela. U tom slučaju, možemo samo da se radujemo što su tuneli sačuvani i što turisti i mještani mogu da uživaju u tako lijepoj šetnji do Perazića Dola.
Šljunkovita plaža Perazića Do je dugačka samo 40 metara i nalazi se odmah ispod manastira Reževići. Tu postoji naselje sa privatnim kućama, izgrađenim decenijama unazad.
Tužno je vidjeti ogromnu devastiranu hotelsku zgradu, ali plaža je prelijepa i voda ima divnu zeleno-plavu boju. Vratićete se istom stazom u Petrovac, uživajući u ovoj divnoj šetnji.
Pješačka staza do Buljarice
Pješačka staza do plaže Buljarica počinje s plaže Lučica. Do ove plaže se može doći kolima (jedan kilometar), ali i pješke preko malog brda kroz lijepu borovu šumu.
Plaža Lučice
Lučice su poznate po kristalno čistoj vodi i borovima koji se nadvijaju nad licitama. Ljeti je plaža prilično popularna i ima nekoliko kafanica i barova – koji su van sezone zatvoreni.
Šetnja od plaže Lučice do Buljarice dugačka je oko jedan kilometar (visinska razlika 60 m). Na kraju Lučice, pored igrališta, vidjećete drveni putokaz.
Staza za Buljaricu
Staza vas vodi uzbrdo kroz borovu šumu po betonskoj (osvijetljenoj) stazi, preko brda, sve do plaže Buljarica, koja ima dužinu od preko tri kilometra. To je jedna od najdužih plaža u Crnoj Gori i okružena je močvarama. Do sada nije bilo značajnijeg razvoja turizma.
Morate se vratiti istim putem, ali šetnja je apsolutno osvježavajuća!
Dakle, želite li da napravite lijepu šetnju duž obale van sezone? Uživajte u svježem morskom vazduhu i mirisu borovih šuma u okolini Petrovca na moru!