Sjećam se ovih borovih šuma iz šezdesetih godina prošlog vijeka, kada sam s roditeljima provela ljetnji odmor baš ovdje, u nekadašnjem hotelu 'Galeb'. Tada je još uvek postojao hotel 'Jadran' na rtu Ratislava, utonuo u zelenilo i okružen bujnom vegetacijom. Ovaj je hotel 1979. godine potpuno uništen u velikom zemljotresu i nikada nije obnovljen. Kakva šteta!
Među mojim putopisnim knjigama našla sam staru monografiju o Jugoslaviji. Na snimku iz vazduha, napravljenom 70-ih godina prošlog vijeka, Ulcinj izgleda kao romantično mjesto, skriveno u mediteranskom rastinju i borovim šumama.
Od tada se mnogo toga promijenilo. Turizam se razvija, u međuvremenu je izgrađeno mnogo novih objekata. Tokom ljetnjih mjeseci, u prostoru između nekadašnjeg hotela 'Jadran' i hotela 'Albatros' kupaju se brojni turisti. Čula sam da se ovdje planiraju novi hoteli i apartmani. Nije ni čudo što Ulcinjani protestuju. Žele da zaštite borove šume, 'ulcinjska pluća', i u pravu su! Ovo je fantastično mjesto koje ne bi trebalo da bude devastirano betonskim zgradama...
Borove šume u Ulcinju imaju razna ljekovita dejstva. Još uvek se sjećam vremena kada se astmatičnoj djeci preporučilo da rano ujutru prošetaju ovim šumama i da ispiraju grlo morskom vodom.
Foto: Paul Wennekes
Štaviše, čini se da je efekat sumpora i drugih minerala u vazduhu i morskoj vodi baš čudesan. Sumporna voda blagotvorno djeluje na mišiće, kosti i zglobove, a koristi se i za liječenje kožnih promjena i alergija. I na kraju, ali ne i najmanje važno: vjeruje se da izvori sumpora pomažu u liječenju neplodnih žena!
Takozvana 'Ženska plaža' nalazi se između nekadašnjeg hotela 'Galeb' i 'Albatros'. Ulcinjani i drugi posjetioci ovog čuda prirode smatraju da neplodne žene treba da dolaze na ovu plažu svakog dana u zoru, da se sunčaju i plivaju potpuno gole. Ali ne samo tako! Žena koja želi da postane majka treba da bude u pratnji starije žene, a po ulasku u vodu treba tri puta da obiđe veliku stijenu na ulazu u pećinu. I na kraju neka ostavi nešto odjeće koja pripada njoj i njenom mužu...
Odakle dolazi ovaj ritual? Legenda kaže da je jednom bio hrabri ulcinjski gusar Alija Uruč, koji je mnogo volio svoju ženu Sultanetu, ali nisu imali djece. Bio je veoma tužan zbog toga, ali nije htio da je ostavi i da se oženi drugom ženom, što je bilo uobičajeno u to vrijeme. Njegova majka, koja je takođe voljela Sultanetu, imala je čudno iskustvo. Jedne noći je u snu čula glas koji joj je savjetovao da odvede svoju snaju, rano ujutru i 21 dan za redom, do sumpornih izvora u pećini gdje se danas nalazi Ženska plaža. Poslušala je savjet i ubrzo nakon 'liječenja' Sultaneta je zatrudnela i rodila sina.
Kad se odlučite za ovu šetnju, možete parkirati auto negdje iznad male plaže. Prošetajte do kraja šetališta pored plaže, penjite se uz stepenice, a nakon toga pratite asfaltni put do hotela 'Albatros'. Druga je varijanta da pođete kolima u pravcu tog hotela i tamo parkirate pored puta.
Nakon što prođete pored hotela 'Albatros', put prelazi u usku šumsku stazu koja vijuga dalje uz krivudavu obalu. Ova staza u dužini od 2,5 kilometara vodi duž obale do rta Đerane u blizini Velike plaže, ali, naravno, možete se vratiti istim putem kadgod želite. JP Morsko dobro odavno namjerava da uredi ovu pješačku stazu, ali administrativni problemi oko izrade tehničke dokumentacije još uvijek nisu riješeni.
Dok šetate kroz šumu, brzo ćete primijetiti karakterističan miris sumpora. S lijeve strane puta, prije nego što stignete do hotela 'Albatros', vidjećete ograđen teren i stepenice nizbrdo. Pošto zimi nema žena na 'Ženskoj plaži', iskoristite priliku i siđite dolje do uređene obale.
Produžite dalje i uživajte u mirnoj atmosferi, mirisu borova i opuštajućem šumu talasa. Ima dosta mjesta sa kojih imate divan pogled na litice i plave uvale. Iako na početku staze ima nekih betonskih ploča za sunčanje, uskoro ulazite sve više u netaknutu prirodu. Sve je zeleno, sivo i plavo... Možda ćete vidjeti neke male guštere, dok ptičice cvrkutaju u makiji... i možda ćete sresti neke mještane koji šetaju svoje kućne ljubimce. Ništa drugo – a ipak, ovo područje je tako blizu grada!
Međutim, potpuno je jasno da su šume u lošem stanju. Mnogi od ovih 100 godina starih borova su se nakrivili zbog vjetra, oluje i erozije tla. Čini se da postoji neposredna prijetnja da će ova „ulcinjska pluća“ uskoro biti devastirana. Ima li šanse da se ovaj prelijepi kraj revitalizuje i obnovi? A ko je odgovoran za to?
Inače, u Japanu je odlazak u terapijsku šetnju šumom poznat kao šinrin-joku, što znači 'uživanje u šumskoj atmosferi'. Ova terapija je predmet novijih studija, jer je dokazano da može da ublaži stres.
Vidjećete, i vi ćete doživjeti takvo iskustvo. Šetnja ovom stazom je zaista osvježavajuća i opuštajuća!
(Fotografije: Marianne van Twillert, Paul Wennekes)