Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Ustoličenje iz helikoptera: Instagramisanje Porfirija, panciri i duge cijevi u Cetinjskom manastiru, suzavac i šok bombe za demonstrante

Rekapitulacija jučerašnjeg događaja u Prijestonici Crne Gore

Ustoličenje iz helikoptera: Instagramisanje Porfirija, panciri i duge cijevi u Cetinjskom manastiru, suzavac i šok bombe za demonstrante

Mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije, ustoličen je juče u Cetinjskom manastiru pod pratnjom teško naoružane specijalne jedinice, dok se sa druge strane građanski bunt gasio suzavcima i šok bombama. Kako je sve proteklo pogledajte u rekapitulaciji u nastavku teksta.

Ustoličenje iz helikoptera: Instagramisanje Porfirija, panciri i duge cijevi u Cetinjskom manastiru, suzavac i šok bombe za demonstrante Foto: Pobjeda
Luka Đurić
Luka ĐurićAutor
Portal AnalitikaIzvor

Demokratija sa Aliekspresa

Kako je tačno došlo do jučerašnjeg ustoličenja u, može se slobodno reći, ratnom ambijentu. Nešto malo više od godinu otkako je vlast promijenjena, u javnosti gotovo da ne možemo zabilježiti nastup političara vlasti ili članova Vlade koji u svojim govorima ne podmetnu, sada već sa sigurnošću možemo reći floskulu, da je uslijedila prva demokratska vlast u Crnoj Gori.

Međutim, ta nova, prva, prava demokratija, pala je već na prvom testu. U nedjeljama i danima koji su prethodili jučerašnjem ustoličenju mogli smo vidjeti pravi prikaz demokratije, ali one kineske.

One koja ti govori, ako nijesi sa nama – protiv nas si. Vidjeli smo političare koji su mjesecima govorili kako prethodna vlast nije poštovala mišljenje naroda, izraženo na litijama, dok sada, kada imamo opet narod koji protestima izražava svoje mišljenje i nezadovoljstvo to više nije bilo bitno. To nije bila motivacija da se uputi poziv na razgovor, razumijevanje, smirivanje strasti.

U ovom slučaju je situacija bila jasna. Ustoličenje će se održati i tačka. To je bila kratka, ali jasna poruka vlasti.

Nedjelja osvanula uz pucnje i eksplozije

Policija je situaciju na Cetinju krenula da „rješava“ u nedjelju, u ranu zoru. Putevi od Podgorice ka Prijestonici su bili zatvoreni, a prolaz gotovo dva sata nije bio dozvoljen ni predstavnicima medija, iako je prethodno ta ista policija tražila akreditacije kako bi se omogućio prolaz.

Sve što je novinarima u tom trenutku rečeno je „ne možete da prođete, gore je haos'“. Baš u to vrijeme telefoni su se užarili i počele su da pristižu informacije.

Bacali su se suzavci, šok bombe, a narod se ćerao ka kućama ili sporednim ulicama kako bi se raščistio predio oko Cetinjskog manastira i suzbila svaka namjera protesta.

Da se ne radi o neprovjerenim inforamcijama dokazivali su brojni snimci i fotografije, a među najupečatljivijim je i onaj u kojem se vidi kako pripadnik Uprave policije na jednog građanina prvo baca šok-bombu, pa onda suzavac pod noge.

Snaga prve demokratske države prikazana je i fotografijama povreda brojnih građana koji su imali vidne rane na tijelu od gumenih metaka.

Iako je Uprava policije tokom jučerašnjeg dana saopštila da niko nije koristio gumene metke, medicinski izvještaji govore potpuno suprotno. Podsjetimo, nekoliko dana prije ustoličenja, vicepremijer Crne Gore, Dritan Abazović, je garantovao bezbjednost „svim građanima naše države“.

gumeni-metak-jzu

Prekomjerenu upotrebu sile, organi vlasti su opravdali hapšenjem savjetnika predsjednika Crne Gore i bivšeg direktora Uprave policije, Veselina Veljovića, za kojeg su naveli da stoji iza organizacije koja je trebalo da napadne policajce i izazove haos.

Podsjetimo, Veljoviću je određeno zadržavanje do 72 sata nakon čega će se znati da li će ovaj slučaj u skorijoj budućnosti dobiti sudski epilog. Hapšenje Veljovića naredio je premijer Crne Gore, Zdravko Krivokapić, koji je o tome javnost obavijestio putem društvene mreže Tviter.

Bedem kod Belvedera i operacija Helikopter

Nezadovoljni građani su još u subotu oko 11 časova postavili blokadu u blizini restorana Belvedere, kako bi se onemogućio prolazak kolone vozila Srpske pravoslavne crkve.

Ostali su tu tokom cijelog dana, a najavili su da ni u toku noći neće napustiti poziciju sve dok se ne odustane od ustoličenja. U nedjelju u ranim jutarnjim satima policija je stigla do blokade i zatražila od demonstranata da se raziđu, međutim probijanje blokade nije išlo po planu. U isto vrijeme na druom mjestu, tačnije na izlazu iz Podgorice, uslijedila je kontra blokada građana, te su autobusi sveštenstva SPC morali da se vrate ispred Hrama Hristovog Vaskrsenja.

Tada je, uz već suzavcima prečišćeni reon oko manastira, uslijedio plan B. Joanikije i Porfirije su helikopterom prebačeni do travnjaka ispred manastira i uz pratnju do zuba naoružanih specijalaca sprovedeni su u Cetinjski manastir.

U prvom zvaničnom obraćanju crnogorskoj javnosti u ulozi mitropolita, Joanikije je saopštio da su učinili sve da ne bude podjela i da se neće baviti politikom.

Nakon ustoličenja ista specijalna jedinica ih je i vratila do helikoptera, a po izlasku iz manastira, na snimcima su se mogla vidjeti i dva lica u civilu koja su na vidno istaknutom mjestu nosila kratke kalašnjikove.

Najinteresantniji podatak jučerašnjeg plana infiltracije i evakuacije uslijedio je tek oko 18 časova, kada je Porfirije po odlasku iz Crne Gore, na društvenoj mreži Instagram, kazao da je užasnut činjenicom da je neko planirao ustoličenje spriječiti snajperskom puškom, što bi objasnilo korišćenje štita prilikom dolaska.

Ipak, na putu do helikoptera uz specijalne jedinice je pošlo i mnogobrojno sveštenstvo koje je veoma lako moglo biti ustrijeljeno, te je ostalo nejasno da li se radi o pogrešnoj procjeni policije, lažnim informacijama ili je jednostavno život Porfirija i Joanikija bitniji od ostalih sveštenika.

Ocjene političkih aktera

Po završetku ustoličenja situacija na Cetinju, a čini se i u Crnoj Gori se smirila. Demonstranti su otišli kućama, život, uz jako zagađen vazduh, je krenuo da se normalizuje, a kapisle po ulicama su ostale kao memento na jedan od najburnijih vikenda u istoriji Prijestonice.

Ubrzo su nakon događaja uslijedile i ocjene političkih aktera. Među prvima se javio predsjednik Srbije Aleksandar Vučić čestitajući Krivokapiću i kazavši da je tačno da je zbog visokog bezbjednosnog rizika, u jednom trenutku ustoličenje otkazano. Ta se vijest u prethodnom periodu demantovala, međutim, juče nije uslijedio demanti na tvrdnje predsjednika Srbije.

Premijer Crne Gore i pojedini ministri su čestitali „što je u Crnoj Gori zadržan mir“, kao i na „profesionalno odrađenom poslu policije“, uprkos činjenici da je i među pripadnicima UP i među građanima bilo na desetine povrijeđenih.

Predsjednik Crne Gore, koji je i u subotu bio na Cetinju, događaj je prokomentarisao kazavši da smo na Cetinju svjedočili velikoj sramoti SPC i Vlade Crne Gore.

Partije opozicije su ukazivale na prekomjerenu upotrebu sile i posljedice koje može nositi jučerašnji obračun policije sa demonstrantima, dok su sa druge strane partije vladajuće koalicije isticale kako je za sve odgovorna Demokratska partija socijalista.

Krivicu DPS-u, iz nekog razloga, je pripisao i ministar unutrašnjih poslova Srbije Aleksandar Vulin, kazavši da je nasilje na Cetinju organizovao predsjednik Crne Gore Milo Đukanović i da je time još jednom pokazano da su „Srbi najprogonjeniji i najobespravljeniji narod u Evropi“.

Najveći konstituent vlasti, Demokratski front, oglasio se kazavši da im se premijer požalio kako određene bezbjednosne službe otkazuju poslušnost i kako se priprema državni udar, da bi im se kasnije zahvalio i sam patrijarh srpski, Porfirije jer su „podijelili odgovornost sa Vladom u teškim momentima“.

Povodom čitavog događaja oglasile su se i zapadne ambasade, saopštivši, da će pojedinci morati da odgovaraju za svoje postupke.

Portal Analitika