Politika

Priče o prelaznoj vladi: Borba za spas DF-a i filtriranje opozicije

Stvarne razloge što se uopšte potencira priča o prelaznoj vladi treba tražiti prije svega u očajničkoj potrebi DF-a za konsolidacijom sopstvenih redova nakon niza izbornih poraza ali i u pokušaju da se izvrši čistka i da se iz opozicije „isfiltriraju“ elementi koji su označeni kao „trojanski konji DPS-a“.
Priče o prelaznoj vladi: Borba za spas DF-a i filtriranje opozicije
Kristina Ćetković
Kristina ĆetkovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Gotovo dva mjeseca iz redova opozicionih stranaka okupljenih oko Demokratskog fronta kao mantra se poručuje da je formiranje prelazne vlade jedini način da se izađe  iz „duboke društveno političke krize“.

Posljednji u nizu poziva za rušenje vlasti i formiranje prelazne vlade iz redova DF-a došao je od člana predsjedništva Gorana Danilovića koji je u subotu poručio da je premijer Milo Đukanović problem Crne Gore i da je sad jedina nada za njegovu smjenu jedinstvo opozicije i najširi društveni front kroz formiranje prelazne vlade.

Prije Danilovića, predsjednik Nove Andrija Mandić, lider DNP Milan Knećevič, PzP-a Nebojša Medojević redom su naglašavali da je inicijativa o formiranju prelazne vlade „jedini ozbiljan i adekvatan odgovor DF–a na aktuelni društveno-politički trenutak“.

Međutim, malo ko vjeruje da će ovi pokušaji dati bilo kakve rezultate u smjenjivanju vlasti jer je očigledno da osnovni uslovi za ono što javno priželjkuju iz DF-a, smjenu vlasti i uspostavljenje prelazne vlade, ni izbliza nijesu ispunjeni.

2101vladacg

Neutemeljena priča: Pitanje je - da li priča o prelaznoj vladi,  kao instrumentu za smjenu aktuelne DPS-SDP vlasti uopšte u ovom trenutku ima ikakvog smisla. 

Nakon što je SDP koketirao sa opozicijom poslije izbora u Podgorici stvari u vladajućoj koaliciji su došle na svoje - DPS i SDP drže vlast u Glavnom gradu i pitanje je vremena kad će aneks koalicionog sporazuma između te dvije stranke biti potpisan. Pri tom je u Herceg Novom opozicija ujedinjena oko SNP-a doživjela debakl i izgubila vlast nakon 14 godina.

O prelaznoj vladi u ovom trenutku je apsurdno govoriti – jer aktuelni Đukanovićev saziv funkcioniše  u punom kapacitetu.

To najbolje potvrđuju riječi potpredsjednika Vlade i člana predsjedništva SDP-a Vujice Lazovića koji je u svojoj posljednjoj izjavi za javnost govorio o ekonomskoj politici Crne Gore i budućim planovima Vlade za 2015. godinu. Pri tom je poručio da „koalicioni sporazum između njegove stranke i DPS-a već postoji, i da će po njemu nastaviti da funkcionišu i ako ne bude potpisan aneks“.

Kad se sve to uzme  u obzir u najmanju ruku je čudan  tajming u kojem se traži smjena Vlade.

Zato su ocjene koje smo čuli iz DPS-a čine prilično opravdanim:

„Priča opozicije o formiranju tehničke vlade je pravno neutemeljena i politički besmislena i o njoj je  prije svega izlišno govoriti“ poručili su iz DPS-a i dodali da je „za proteste potrebna kritčna masa koju DF u ovom trenutku nema“.

2101df2ok

Filtriranje opozicije: Dakle, stvarne razloge što se ova priča uopšte potencira treba tražiti prije svega u potrebi DF-a za konsolidacijom sopstvenih redova ali i kao očajničkom pokušaju da se, kako je poručio član predsjedništva  DF-a Milan Knežević „filtriraju trojanski konji iz opozicije“.

Prelazna vlada u tom slučaju bi poslužila samo kao koncept oko kojeg bi se učvrstile pozicije unutar DF-a ali i okupile opozicione snage koje (po DF-u) nemaju sklonosti za saradnju sa DPS-om.

Da ta teza ima smisla ukazali su svojim izjavama iz vrha DF-a. Čelnici najjačeg opozicionog saveza jasno su označili elemente opozicije koje treba „filtrirati“.

Tako je Lider Nove Andrija Mandić optužioprorežimsku frakciju“  SNP-a i lidera Pozitivne Darka Pajovića, da su se dogovorli sa DPS-om da za zamjenika predsjednika Odbora za bezbjednost ne bude izabran Nebojša Medojević.

Medojević je jedva dočekao da optuži novoformirani Građanski pokret, SNP i Pozitivnu da su, kako je kazao, lažne opozicione stranke koje rade u korist DPS-a. 

Da će priča o prelaznoj vladi samo donijeti nove turbulencije među nikad razjedinjenijom opozicijom naslućuje se iz poruka Pozitivne i SNP-a koji su stavili do znanja da neće pristajati na „ultimatume“ DF-a.

Pozitivna je uputila rezervisanu poruku da će „ako dobiju poziv za podršku prelazne vlade ozbiljno to razmotriti“, dok je Aleksandar Damjanović iz SNP-a nonšalantno prokomentarisao da čekaju inicijativu od relevantnih faktora iz DF-a, ističući da priča o prelaznoj vladi traje već dugo vremena.

2101lekicisnppozkraj

Posljednja šansa za DF: Ono što takođe traje duže vremena su nesuglasice među frakcijama u DF-u. To je postalo kristalno jasno nakon izjave lidera DF-a Miodraga Lekića koji je zaprijetio da „ukoliko se ne budu poštovali usvojeni principi zajedničke politike i funkcionalne organizacije, ostaje demokratsko pravo da se preispita dalji način djelovanja protiv režima“.

To bi u prevodu  značilo - ako ne bude jake centralizacije napuštam DF!

Interesantno je da je Lekić tu izjavu dao „Vijestima“ čije su vlasnike predsjednik i potpredsjednik PzP-a Nebojša Medojević i Branko Radulović  označili kao osnivače Građanskog pokreta koji prijeti interesima PzP-a i DF-a.

U tom kontekstu je interesantno da su juče o takozvanoj vladi nacionalnog jedinstva, čiji bi zadatak bila “radikalna reforma u oblastima ekonomije i vladavine prava”, razgovarali upravo predstavnici Građanskog pokreta Žarko Rakčević i Dritan Abazović (GP) i lider Demokratskog fronta, Miodrag Lekić.

Pozadina susreta Lekića i lidera GP je prije svega Lekićeva poruka kolegama iz svoje političke grupacije da neće pristajati na buntovništvo i da se zalaže za različiti politički pristup od stranaka koje sačinjavaju DF – prije svih PzP-a i Nove.

Sve to govori u prilog da je neizvjesna sudbina najjače opozicione političke grupacije i pored pomirljivih skorašnjih poruka člana predsjedništva Gorana Danilovića koji je ocijenio da je jedinstvo DF-a preduslov za opoziciono jedinstvo i da Lekić ostaje na čelu Fronta.

Stoga inicijativu za formiranje prelazne vlade, prije svega, treba posmatrati kao jedno od najvažnijih sredstava koje je još ostalo na raspolaganju DF-u, prvenstveno radi konsolidovanja  sopstvenih prilično poljuljanih redovova, a da tek nakon toga pokušaju da izvrše čišćenje opozicije od onih koje su označili kao „trojanske konje“ DPS-a. Mada ne bi bilo začuđujuće da se čitava priča oko prelazne vlade u narednom periodu zaboravi isto kao što se zaboravilo na proteste protiv vlasti, i naučnofantastične cifre od 400 hiljada ljudi koji bi rušili Vladu.

 

Balša KNEŽEVIĆ

 

 

Portal Analitika