Američka privredna komora u Crnoj Gori (AmCham Montenegro), ima 70 članova, sa izraženim trendom daljeg širenja. Samo u prošloj godini, pristupilo joj je 13 novih članova, od čega je pet kompanija sa američkim kapitalom, kazala je za Portal Analitika izvršna direktorka ove poslovne asocijacije.
AmCham je nedavno predstavila Izvještaj o poslovnom ambijentu za 2014, u kojem stoji da svega 30 odsto njihovih članica smatra da se ukupan poslovni ambijent u našoj zemlji poboljšao u protekle dvije godine.
Jovović posebno ističe važnost predvidljive poreske politike, budući da fiskalne mjere bitno utiču na kreiranje podsticajnog poslovnog i investicionog ambijenta.
"Te mjere koje se uvode u cilju prevazilaženja efekata krize, moraju biti unaprijed planirane i komunicirane sa svim zainteresovanim stranama, prije nego što stupe na snagu. To je vrlo značajno, jer kompanije planiraju svoje budžete na godišnjem nivou i prave srednjoročne planove, koji se znatno mijenjaju uvođenjem ad hoc mjera poreskog opterećenja. Samim tim, biznis se ne može širiti niti stvarati nova radna mjesta, a ponajmanje ulagati u inovacije i razvoj", kazala je sagovornica Portala Analitika.

JOVOVIĆ: Mjere fiskalne konsolidacije su neophodne u procesu stabilizacije stanja u crnogorskoj ekonomiji, kako sa prihodne, tako i sa rashodne strane budžeta. Pozitivne ocjene za napore Vlade u polju racionalizacije potrošnje i ubiranja javnih prihoda stižu sa relevantnih međunarodnih adresa, poput Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda.
Američka privredna komora svakako pozdravlja bolju naplatu javnih prihoda. Međutim, ona se primarno mora zasnivati na neselektivnoj primjeni zakona. Zakonska regulativa u brojnim oblastima važnim za biznis je najčešće dobra. Međutim, problem nastaje u selektivnoj implementaciji, koja u krajnjem rezultira stvaranjem neformalne, odnosno, sive ekonomije.

ANALITIKA: Nedavno ste predstavili godišnji Izvještaj o poslovnom ambijentu. Koje su ključne poruke tog dokumenta?
JOVOVIĆ: Naš Izvještaj o poslovnom ambijentu u Crnoj Gori za 2014. godinu pokazuje da 30 odsto članica smatra da se ukupni poslovni ambijent poboljšao u prethodnom dvogodišnjem periodu. Takođe, 90 odsto članica izražava optimizam kada je u pitanju petogodišnja prognoza poslovanja, što zaista pokazuje da se očekuje napredak u narednom periodu kada su u pitanju uslovi za poslovanje. Pozdravljamo nedavne najave Vlade da će poreska politika biti usmjerena ka smanjivanju poreza, naročito kriznih, koji su u prethodnom periodu predstavljali značajno opterećenje poslodavcima. Činjenica je da Crna Gora i dalje predstavlja atraktivnu destinaciju za investicije, a kako bi zadržala konkurentnu poziciju mora raditi na unapređenju poreske politike i kreiranju fiskalnih podsticaja za strane investicije.

JOVOVIĆ: U Crnoj Gori trenutno posluje više od 40 američkih kompanija, dok je njih 28 u članstvu AmCham Montenegro. Takođe, u našem članstvu se nalazi još 20 međunarodnih kompanija, koje dolaze dominantno iz Evropske unije. Samim tim, vidno je da postoji interesovanje stranih investitora za Crnu Goru, iako objektivno predstavljamo malo tržište. Međutim, Crna Gora raspolaže brojnim potencijalima koji mogu biti predmet interesovanja stranih investitora, naročito u oblasti energetike, poljoprivrede i turizma. Ipak, veliki izazov za strane investitore predstavlja vladavina prava, odnosno sigurnost i stabilnost investicije. Naime, duge i spore sudske procedure, selektivna primjena zakona, postojanje sivog tržišta i nelojalne konkurencije predstavljaju izazov za investitore koji razmatraju ulaganje u Crnu Goru. Zato treba raditi na jačanju vladavine prava, koja će garantovati sigurnost investicije.

JOVOVIĆ: Američka privredna komora je u 2014. proširena sa 13 novih članova, od čega je pet kompanija sa američkim kapitalom. Komora u ovom trenutku broji 70 članica, sa izraženim trendom proširenja članstva. Zadovoljni smo dinamikom realizacije naših aktivnosti, koje su u skladu sa usvojenim četvorogodišnjim strateškim planom. Posebno smo zadovoljni radom komiteta na unapređenju poslovnog ambijenta, i to u oblastima radnih odnosa, nekretnina i građevinarstva, oporezivanja, suzbijanja sive ekonomije i zdravlja. Smatramo da Američka privredna komora kroz svoje aktivnosti zastupanja interesa članica, sa jedne strane, kao i umrežavanja biznis subjekata i njihovog povezivanja sa donosiocima odluka kroz brojne događaje koje organizujemo, zaista doprinosi jačanju glasa privrede u kreiranju biznis ambijenta.
ANALITIKA: Da li blisko sarađujete sa američkim privrednim komorama u zemljama okruženja i kakva Vam je saradnja sa Vladom Crne Gore i najznačajnijim državnim institucijama?
JOVOVIĆ: Vrlo smo zadovoljni saradnjom sa američkim privrednim komorama u regionu. Posvećeni smo održavanju dobre komunikacije sa našim kolegama iz okruženja, kao i razmjeni međusobnih iskustava i poslovnih praksi. Činjenica je da se zemlje u ovom regionu susrijeću sa sličnim izazovima u poslovanju. Naša iskustva pokazuju da strani investitori nerijetko posmatraju region kao jedinstveno tržište, te stoga postoje inicijative za jačanje regionalne saradnje i zajedničku promociju potencijala ovog tržišta. Takođe, zaista smo zadovoljni aktivnim odnosom i saradnjom sa Vladom i njenim institucijama. Američka privredna komora nastoji da ukaže na najznačajnije izazove u poslovanju ali, istovremeno, trudimo se da doprinesemo kvalitetnom rješavanju ovih izazova, kroz preporuke i predloge koje upućujemo prema donosiocima odluka. Naše komitete čine kompanije članice koje imaju neophodno međunarodno iskustvo i ekspertizu i nastoje da svoje znanje implementiraju u predloge za unaprijeđenje poslovnog okruženja prema Vladi.

ANALITIKA: Koliko je ozbiljan problem nivo javnog duga i ima li mjesta strahu od pada u dužničko ropstvo, odnosno situacije da u srednjem roku država ne može uredno da izmiruje obaveze prema kreditorima?
JOVOVIĆ: S obzirom na to da Američka privredna komora nije nadležna za davanje ovakvih ocjena, smatramo da su procjene Vlade i relevantnih institucija dovoljne da odgovore na ovo pitanje.
Siniša GORANOVIĆ
Foto: Ivana BOŽOVIĆ