Politika

NATO baze u Crnoj Gori: Scenario kojeg nema ni u naznakama

Ministarstvo odbrane izričito je da ne postoje planovi za raspoređivanje NATO snaga na teritoriji Crne Gore kao ni za formiranje NATO baza. Vojni analitičar Aleksandar Radić isitče da ne postoji ni najmanji nagovještaj da bi neko od saveznika Alijanse postavio pitanje prisustva svojih snaga na teritoriji Crne Gore i naglašava da nijedna specifičnost Crne Gore ne ide u prilog da bi takvo interesovanje postojalo
NATO baze u Crnoj Gori: Scenario kojeg nema ni u naznakama
Portal AnalitikaIzvor

Posljednjih godina često se vodila polemika kakvog oblika bi bilo vojno prisustvo NATO snaga ako Crna Gora pristupi Alijansi, a nerijetko se u javnosti plasirala priča o izgradnji vojnih baza.

Protivnici NATO-a tvrde da bi u slučaju pristupanja Crne Gore Alijansi država bila pretvorena u vojni poligon koji bi ugrozio i njen suverenitet i teritorijalni integritet.

Tako je u septembru prošle godine boravak tima od 30 američkih ronilaca deminera u Bokokotorskom zalivu bio povod da se počne sa spekulacijam da je riječ o pripremi terena za NATO baze. Tada je bivši pukovnik KOS-a Radomir Goranović kazao da je stacioniranje američkih ronilaca “samo kontinuitet priprema za izgradnju NATO baze u Crnoj Gori”.

Najskoriji primjer podgrijavanja te priče desio se prije nešto više od mjesec dana kada je potpredsjednik Predstavničkog doma Parlamenta Češke Vojtech Filip poručio da je Crna Gora u najvećoj mjeri interesantna za NATO zbog mogućih vojnih baza.

Međutim, na osnovu onoga što su saopštili sagovornici Portala Analitika spekulacije o takvim  bazama na našoj teritoriji su prilično neutemeljene.1304ministarstvozgrada

Članstvo ne podrazumijeva baze: Iz Ministarstva odbrane Crne Gore su izričiti – punopravno članstvo Crne Gore u NATO ne podrazumijeva i izgradnju NATO baza na njenoj teritoriji.  Iz MO za Portal Analitika napominju da NATO može koristiti kapacitete zemlje članice samo uz njenu saglasnost.

- Samim tim ne postoje planovi za raspoređivanje NATO snaga na teritoriji Crne Gore kao ni za formiranje NATO baza. Svakako, važno je istaći činjenicu da je to pitanje i odluka u isključivoj nadležnosti države članice, da li će se na njenoj teritoriji izgraditi NATO baze ili ne. Kada se ukaže potreba za tim NATO može koristiti vojne kapacitete zemlje članice, opet u dogovoru sa njom i u skladu sa potpisanim sporazumima – kazali su iz Ministarstva odbrane Portalu Analitika.

Oni ipak, ističu da prisutvo NATO snaga nije isključeno.

- Ono bi se ogledalo u sprovođenju zajedničkih obuka i vježbi sa Vojskom Crne Gore, pružanju pomoći u slučaju prirodnih ili vještački izazvanih katastrofa ili u slučaju aktiviranja člana 5 Sjevero-atlantskog sporazuma koji definiše da, ukoliko je jedna članica NATO napadnuta,  onda sve ostale članice moraju da učestvuju u njenoj odbrani – naveli su iz Ministrastva.

Crna Gora nije interesantna: Vojni analitičar Aleksandar Radić takođe smatra da ulazak u NATO ne podrazumijeva da bi na teritoriji nove članice morale biti vojno prisutne druge članice. Radić je za Portal Analitika kazao da u ovom trenutku “ne postoji ni najmanji nagovještaj da bi neko od saveznika postavio pitanje prisustva svojih snaga na teritoriji Crne Gore”.

- Ne postoji ni potreba za tim jer nijedna specifičnost Crne Gore ne ide u prilog da bi takvo interesovanje postojalo. Zbog malih oružanih snaga ali i malog prostora koji bi imali za eventualni razvoj centra za obuku, Crna Gora nije interesantna u tom smislu – rekao je Radić.

Komentarišući to što protivnici NATO-a često potenciraju strano vojno prisustvo u Crnoj Gori, Radić napominje da je prisustvo stranih vojnih snaga mnogo učestalije u Srbiji koja je vojno neutralna, ali da se samo u slučaju Crne Gore oko toga pravi problem.1304radic

- Njemci su dolazili na obuku u Crnu Goru sa svojim helikopterima 2012. i 2013. godine. Izveli su obuku u noćnom letjenju i otišli kući. To su neke aktivnosti koje se mnogo rjeđe dešavaju u Crnoj Gori nego recimo u Srbiji, vojno neutralnoj zemlji. U Regionalni centar za obuku u Srbiji dolaze  američke snage, tamo drže vježbe, a centar sa svom opremom se finansira američkim donacijama. Tako dolazimo do paradoksalne situacije da u srpsku bazu “Jug” stalno dolaze stranci, a kao problem se predstavlja kad u Crnu Goru jednom dođe njemački helikopter – rekao je Radić.

Pogrešna interpretacija: Radić naglašava da “NATO baze” pod tim imenom čak i ne postoje.

- NATO je zajednica nacionalnih vojski i možete da imate vojne baze jedne zemlje na teritoriji druge. Recimo, imate američku bazu u Njemačkoj. “NATO baza” je jedan kolokvijalni izraz koji tako dobro zvuči u medijskoj interpretaciji od strane protivnika NATO-a, ali ne postoji infrastruktura koja bi se sama po sebi zvala NATO baza – precizirao je Radić.

On ističe da se baze u obližnjim zemljama zbog predrasuda pogrešno nazivaju NATO bazama.

- Evo recimo, Aviano je baza američkog ratnog vazduhoplovstva gdje se nalazi 31. Lovačka jedinica i u njoj ne participiraju druge zemlje. Bonstil na Kosovu je baza KFOR-a ali vidite da je u njoj bila i čitava brigada ruske vojske i tu bazu ne treba izjednačavati nikako sa NATO bazom – kategoričan je Radić.

Objašnjavajući način na koji funkcionišu mirovne vojne misije NATO-a, Radić ističe da uvijek postoji vodeća nacija u nekoj bazi.

- Kad se odlazi u multinacionlne operacije uvijek imate vodeću naciju u svakoj bazi i to je baza operacije. Evo recimo operacija “Resolute suport” gdje se nalaze pripadnici Crne Gore - imate sektore, a Njemci su vodeća  nacija. Crnogorski vod je stacioniran u hrvatskoj četi – kaže Radić.

Ekonomska kriza uslovljava napuštanje baza: Govoreći o tome da li postoji tendencija NATO članica da šire svoje vojno prisustvo na Crnu Goru u budućnosti, iz Ministarstva odbrane su  napomenuli da se sve države suočavaju sa posljedicama ekonomske krize, a da održavanje i izgradnja novih baza iziskuje velika finansijska sredstva.1304vonici

- Kao posljedicu imamo da će se pojedine baze u kojima su stacionirane NATO jedinice u narednom periodu zatvoriti ili izmjestiti. U datim okolnostima NATO nema planova za izgradnju baza na teritoriji Crne Gore, posebno što na Kosovu već postoji baza Bondstil i čije kapacitete koristi misija KFOR, a dugoročno to zavisi od mnogo faktora prije svega od bezbjednosti i stabilnosti u regionu – poručuju iz Ministarstva.

Aleksandar Radić navodi da u ovom trenutku dobar dio zemalja NATO-a nema pripadnike vojski drugih zemalja i da čak nema ni nagovještaa da bi se nešto moglo promijenili u kratkom periodu.

- U Mađarskoj ste imali bazu Tasar koja je napuštena, baza Iglbay kod Tuzle je predata na upotrebu lokalnim vlastima a Bondstil sada ima simbolične snage u odnosu na one koje su imali. U redukciji snaga KFOR-a planirano je napuštanje Bondstila – rekao je Radić.

On ipak napominje da na duži period ne možemo ništa predvidjeti.

- Uzmite slučaj bivše SFRJ koja je bila zemlja čvrsto svrstana u istočni blok, kasnije ušla u sukob sa Moskvom pa potpisujući ugovore sa Grčkom i Turskom koje su bile vezane za NATO bila jednom nogom u Alijansi. A zatim je bila neutralna – navodi Radić.

 

Balša KNEŽEVIĆ

 

Foto: rts.rs, Ministarstvo odbrane

Portal Analitika