Spoljnopolitički analitičar Boško Jakšić kazao je u razgovoru za Portal Analitika da prijetnje koje je u ponedjeljak Islamska država (ID) uputila Sjedinjenim Američkim Državama ne treba potcjenjivati. Jakšić smatra da ID ima kapaciteta da ponovi napad razmjera onoga koji se desio 11. septembra 2001. godine u Njujorku.
- Imajući u vidu sva prethodna iskustva gdje ne možemo da dosegnemo koli su im kapaciteti, ne bih se usudio da tvrdim da nemaju potencijala da izvrše napad kakav je bio 11. septembra. Oni su veoma organizovani, organizovaniji su od Al Kaide i pitanje je samo tehničkih mogućnosti i njihovih ambicija dokle su spremni da idu i šta hoće da naprave - rekao je Jakšić za Portal Analitika.
Govoreći o tome da li će prijetnje Islamske države loše uticati na ionako osjetljive odnose Zapada i muslimanskog svijeta, Jakšić je istakao da je vrlo moguće da će doći do pooštravanja odnosa i da "svaki manji incident može da naruši taj delikatni balans".
On je naglasio da u uništavanju drevnih gradova od strane ID ne vidi nikakav racio i da je ta destrukcija u skladu sa rigidnom vehabističkom interpretacijom Kurana koja je protiv svake idolatrije.
ANALITIKA: Teroristička organizacija Islamska država objavila je u ponedjeljak novi propagandni video u kojem upozoravaju Sjedinjene Američke Države da će izvršiti napad sličan onome koji je Al Kaida izvela 11. septembra 2001. godine. Da li te prijetnje predstavljaju propagandni trik te organizacije ili ih treba shvatiti ozbiljno?
JAKŠIĆ: Najveća greška bi bila ponovljena ako bi se potcjenjivala ta prijetnja. Treba podsjetiti da je u januaru prošle godine predsjednik SAD Barak Obama na prve vijesti o Islamskoj državi rekao da ga ta grupa podsjeća na košarkaški tim sa koledža koji ima ambiciju da se takmiči u NBA ligi. A onda nešto više od godinu dana nakon te izjave smo mogli da vidimo koliko je katastrofalno pogrešna bila ta procjena. To je bilo potcjenjivanje neprijatelja koji je u međuvremenu napravio svoj kalifat i drže trećinu Sirije i Iraka - teritoriju veličine gotovo kao Velika Britanija.
Dakle, na osnovu tog iskustva, sadašnje prijetnje koje je uputila Islamska država apsolutno ne bi smjele da se potcjene. Tim prije što Islamisti imaju moćno oružje, ne u tolikoj mjeri da bi predstavljali vojnu prijetnju SAD i Zapadu van teritorije Iraka i Sirije, ali svakako posjeduju kapacitete da organizuju razne napade i samoubilačke akcije kao što je to bio slučaj u Libiji. Svakako imaju potencijal da ostvare svoje prijetnje.

JAKŠIĆ: S obzirom da imamo posla sa organizovanim teroristima i imajući u vidu sva prethodna iskustva gdje ne možemo da dosegnemo koli su im kapaciteti, ne bih se usudio da tvrdim da nemaju potencijala da izvrše napad kakav je bio 11. septembra 2001. Oni su veoma organizovani, organizovaniji su od Al Kaide i pitanje je samo tehničkih mogućnosti i njihovih ambicija dokle su spremni da idu i šta hoće da naprave.
Možda im je važan jedan spektakularan teroristički napad kao što je bio 11. septembra, ali takav napad za samo ratovanje i osvajanje pozicija ne donosi izvođaču napada posebno veliku korist. Sa druge strane se mogu ograničiti samo na “vaspitne” napade da bi upozorili Zapad i SAD da su prisutni i da ne smiju da budu potcijenjeni.
ANALITIKA: Da li će ove najnovije prijetnje pojačati tenzije između Zapada i muslimanskog svijeta s obzirom na sve što se dešavalo posljednjih mjeseci, prije svega mislim na napad u Parizu?
JAKŠIĆ: Što se tiče religioznih tenzija, Islamska država unosi dvije dimenzije konflikta. Jedna je raspirivanje sunitsko-šiitskog konflikta koji poslije dužeg niza vjekova nije bio toliko oštar kao danas. On se ogleda u pojačanom rivalitetu između Irana i Saudijske Arabije ali i pojačanim masakrima u Iraku i Siriji upravo između Šiita i Sunita.
Kada je u pitanju šira dimenzija sukoba, naravno da je moguće pooštravanje odnosa između Zapada i islamskog svijeta. Vidimo još od slučaja napada na Šarli Ebdo u Parizu koliko su osjetljivi hrišćansko - islamski odnosi. Drugim riječima, svaki manji ili veći incident može da naruši delikatni balans koji može da se uspostavi.

JAKŠIĆ: Ta vrsta destruktivnosti je pratilja istorije kao što nažalost znamo. Ne vidim u tim akcijama Islamske države nikakav racio. To je u skladu sa rigidnom vehabističkom interpretacijom Kurana koja je protiv svake idolatrije. Oni tvrde da se ponašaju u skladu sa onim što bi prorok Muhamed od njih očekivao, što apsolutno nije tačno, ali je to njihovo tumačenje.
Trebamo podsjetiti što su Talibani radili sa statuama Bude u gradu Bamijanu. Ovo rušenje Nimruda i starih vavilonskih nalazišta neprocjenjivih vrijednosti koja su sada zbrisana sa lica zemlje je katastrofalno. A svijet ništa trenutno ne može da uradi da tome stane na put.
ANALITIKA: Može li se to na neki način spriječiti, mogu li Ujedinjene nacije nešto da urade po tom pitanju?
JAKŠIĆ: Ujedinjene nacije mogu samo da osuđuju, što već rade. Ali osim tih verbalnih osuda nema nekog načina da se to spriječi sve dok islamisti ne budu fizički pobijeđeni ili bar protjerani sa prostora na kojima se nalaze ti istorijsko-civilizacijski spomenici. Ali imajući u vidu koliko je područje stare Mesopotamije puno arheoloških nalazišta, to bi značilo da bi samo definitivnim porazom Islamske države mogli da kažemo da je otklonjena opasnost uništavanja te kulturne baštine koja pripada čitavom svijetu.
ANALITIKA: A kad možemo očekivati taj poraz s obzirom da je Pentagon juče saopštio da je ID izgubila kontrolu nad 25 do 30 odsto teritorije koju je držala u Iraku?
JAKŠIĆ: I pored prvobinih prognoza, u Pentagonu sada stalno ponavljaju da će rat sa Islamskom državom trajati duže nego što se to u početku činilo. Treba napomenuti da je glavna poruka koju Islamska država uporno šalje, vješto se koristeći svim mogućim društvenim mrežama, da u dogledno vrijeme neće biti pobijeđeni.
Balša KNEŽEVIĆ
Foto: I. BOŽOVIĆ