Politika

Prijetnje ISIL-a shvatiti ozbiljno, vjerske zajednice da suzbiju islamofobiju

Video poruka pod nazivom „Mi smo islamski hilafet - kasida“ u kojoj su pripadnici Islamske države označili Balkan kao narednu metu napada, odnosno osvajanja, šokirala je region. Sagovornici Portala Analitika, kriminolog Velimir Rakočević i rukovodilac Vjerskoprosvjetne službe Mešihata Islamske zajednice Enis Burdžović, saglasni su da prijetnje treba shvatiti ozbiljno i na njih država treba da reaguje odgovorno i blagovremeno. Mjesta panici nema, ali zadatak svih vjerskih organizacija u ovom trenutku je da spriječi širenje islamofobije koja je neminovna nakon ovakvih događaja.
Prijetnje ISIL-a shvatiti ozbiljno, vjerske zajednice da suzbiju islamofobiju
Ana Popović
Ana PopovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Prošle nedjelje, trenutno najozloglašenija teroristička organizacija na svijetu, Islamska država (ISIL) uputila je prijetnje balkanskim zemljama. U video poruci, koja je objavljena na društvenoj mreži You Tube, teoriristi su poručili: "Radujte se, Balkanci, bliže vam se bolji dani, dolaze vam muslimani, mi smo islamski hilafet", a dio kaside koji se odnosi na Crnu Goru glasi - „Raduj se, o Crna Goro, dolazimo mi uskoro. Bićeš naše mjesto novo, mi smo islamski hilafet“.

2007videoporuka

Razmjere ISIL-a još uvijek nijesu dovoljno poznate, ali da ta organizacija pušta korijene i na region dokazuje i pisanje kosovskog lista „Zeri“ koji je objavio je da je tamošnja policija uhapsila lica za koja se sumnja da su pripremali teroristički napad kod jezera Badovac, a dvojica uhapšenih su označena kao pripadnici Islamističke države, koja su bili u ratnoj zoni u Siriji.

Komentarišući prijeteće poruke Islamske države, vrhovni državni tužilac Ivica Stanković nedavno je izjavio da je sav materijal u vezi sa ISIL koji posjeduje Tužilaštvo proslijedio odjeljenju za kriminal, korupciju, terorizam i ratne zločine. Na pitanje da li je policija podnosila prijave Stanković nije mogao da pruži odgovor.

Prijetnje ozbiljno shvatiti: Kriminolog Velimir Rakočević u razgovoru za Portal Analitika kaže da na prijetnje ISIL-a ne treba gledati olako, te da se one u budućnosti mogu ostvariti ukoliko službe ne djeluju preventivno.

2007rakocevic

-Iako bih lično volio da se ne radi o ozbiljnoj stvari, ne bi bilo poželjno da se ponašamo kao da se ništa nije desilo. I ovo je jedan od vidova ekstremističke propagande koja ima elemente krivičnih djela protiv ustavnog uređenja i bezbjednosti države. Imajući u vidu stepen opasnosti za vitalne interese države sfera kažnjivosti je šire postavljena kod ovih delikata u odnosu na druga krivična djela. Preciznije, za ove oblike inkriminacija kažnjava se ne samo za radnju izvršenja i pokušaj, već i za pripremne radnje što može imati obilježja dovršenog delikta u ovom slučaju. Stoga, smatram da je ova prijetnja vrlo ozbiljna i bojim se moguće i ostvariva u budućnosti, imajući u vidu da se radi o moćnoj ekstremističkoj organizaciji, smatra Rakočević.

Od predstavnika državnih struktura stigle su pak poruke umirenja. Poslanik SDP-a i član Odbora za bezbjednost Borislav Banović kazao je da se prema prijetnjama ne treba odnositi „bagatelno“, ali čim postoji želja i potrebe ekstremista da pošalju neku poruku i ovim krajevima, onda to ima i neko realno utemeljenje, ali „da je siguran da to utemeljenje nije veliko“. Reagovao je i poslanik DF-a Nebojša Medojević koji je izjavio da nema relevantnih podataka od kolega, saradnika u okruženju, regionu, iz EU da postoji realna prijetnja Crnoj Gori.

Glas kukavica: Iako neposredne opasnosti nema, ovakve objave itekako su uticale na sveukupni doživljaj o vjeri, budući da Islamistička država sva zvjerstva pravda islamom. Rukovodilac Vjerskoprosvjetne službe Mešihata Islamske zajednice u Crnoj Gori imam Enis Burdžović u razgovoru za Portal Analitika komentariše da u ovakvim situacijama nijesu dužni da djeluju samo državni organi ili vjerske institucije, već društvo u cjelini.

2007enis

-Društvo trpi onda kada se stanemo igrati svaljivanjem odgovornosti. Odgovorno djelovanje, i države i društva i vjerskih zajednica vidim kroz savjesan odnos prema ovakvim prijetnjama. Herojstvo kojim se teroristi ISIL-a razmahuju u prijetnjama da će okupirati zemlje Balkana su prijetnje kukavica. Jer, njihovo herojstvo islam kao vjera ne poznaje, jer je od svog postanka zabranjivao nasilje prema civilima, kaže Burdžović.

No, prema njegovim riječima, bilo bi neodgovorno ne shvatati prijetnje sa potrebnom dozom ozbiljnosti.

-Država treba u tom pravcu preduzimati sve da obezbijedi sigurnost svih svojih građana, a vjerske zajednice da edukuju i upozoravaju na opasnost radikalizacije mišljenja i ideja, dodaje Burdžović.

Bez obzira što bezbjednosne strukture za sada ne raspolažu realnim prijetnjama, makar to nije zvanično rečeno, to ne znači i da ne treba pojačati kontrole, budući da se suočavamo sa terorizmom koji prevazilazi granice naše zemlje. Kriminolog Velimir Rakočević napominje da je ove pojave neophodno tretirati u skladu sa stepenom opasnosti po najznačajnije vrijednosti države.

- Naše službe bezbjednosti siguran sam da neće sjedjeti skrštenih ruku. Na prvom mjestu mislim da su pojačane aktivnosti u smislu pojačanog obezbjeđenja granice, da je pojačana saradnja između pojedinih službi ne samo na nacionalnom nego i na regionalnom i širem nivou. Veoma je važno da se pojača operativni i obavještajni rad posebno u odnosu na bezbjednosno interesantna lica, odnosno osobe koje su učestvovale na stranim ratištima. Na regionalnom planu moramo biti ujedinjeni sa drugim progresivnim snagama u suprotstavljanju terorizmu, objašnjava Rakočević za Portal Analitika.

Nedavni masakr na plaži u Tunisu, napad na redakciju lista Šarli Ebdo, te brojni drugi događaji, osim što šire paniku i strah, pomažu i klijanju vjerske mržnje. Imam Enis Burdžović napominje da svako dovođenje u istu ravan - nasilja i terora sa islamom - hrani islamofobiju i doprinosi njenom širenju.

-Gotovo da je javnost naviknuta da očekuje iza svakog nasilnog akta u svijetu da stane neki bezumnik koji će tvrditi da je to učinio u ime islama. Takva nasilna djela će vremenom doprinijeti da islamofobija postane normalna reakcija svijeta na sve što ima ikakve veze sa islamom, komentariše Burdžović za Portal Analitika.

Zamjena teza: Izvještavanjem o nasilju mediji moraju biti dodatno oprezniji, u suprotnom, dodatno će sijati mržnju koja je, ruku na srce, itekako viđena prostoru Balkana. Uz to, teroristi svoje ciljeve i postižu zahvaljujući moći koju sredstva javnog informisanja imaju.  

-Uloga medija u odnosu na ovu problematiku svakako jeste od velikog značaja, naročito u smislu istraživačkog novinarstva, ali to nikako ne znači da treba stvarati paniku ili pretjerati u bilo čemu. Ciljevi ektremista jesu da se prevashodno ozbiljno zastraše građani, pa stoga i izvještavanje o tim aktivnostima mora polaziti od toga da se ne ugrožava osjećaj sigurnosti kod građana. Uostalom niko od nas nema pravo da stvara osjećaj straha i zaplašenosti, ali smo svi u obavezi da ukazujemo na opasnosti i doprinosimo sprječavanju destruktivnih aktivnosti, ocjenjuje Rakočević.

isil20jul

Za rukovodioca Vjerskoprosvjetne službe Mešihata Islamske zajednice Enisa Burdžovića, stvar je nedvosmisleno jasna. U djelovanju Islamske države radi se o jednostavnoj zamjeni teza: ne koristi se nasilje da bi se promovisala vjera, već se vjera koristi da bi se promovisalo nasilje.

-To je očito, jer takozvana “islamska država” brutalno ubija najviše muslimane. Koliko ste u stanju da zaplašite, šaljete sliku nekoj pretpostavljenoj snazi ili uticaju, a nekom je očito potrebna globalna opasnost. Hoću reći, ova priča ima autora, a sve mi se čini da ima i vješte režisere. Najveća je šteta za islam kao religiju koja je vijekovima potvrđivala da zna živjeti sa različitostima, a da nas je stavljena na prijesto mržnje, kaže Burdžović.

Posljedice ovih događaja će biti pogubne onoliko koliko uspiju da proizvedu mržnje i odbojnosti svijeta prema islamu i njegovim pripadnicima.

-Međutim, duboko vjerujem da se bezumlje ovog vještačkog virusa neće pripisivati većini pripadnika islama, koji mirno i čovjekoljubno gledaju na ostatak čovječanstva, zaključuje sagovornik Portala Analitika.

Aleksandra STANKOVIĆ

Portal Analitika