Svijet

JAKŠIĆ: Oružani incidenti SAD-a i Rusije u Siriji su mogući i očekivani

Nema sumnje da se na sirijskom poligonu sukobljavaju američki i ruski interesi. Jedina koordinacija koju su oni uspjeli da postignu tiče se dogovora da se izbjegne njihov direktni konflikt tokom borbenih operacija. Sve ostalo je dijametralno suprotno, osim što imaju istog neprijatelja - Islamsku državu, rekao je Jakšić za Portal Analitika.
JAKŠIĆ: Oružani incidenti SAD-a i Rusije u Siriji su mogući i očekivani
Ana Popović
Ana PopovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Spoljnopolitički analitičar Boško Jakšić kazao je u razgovoru za Portal Analitika, da Islamska država (ISIL) ne može biti poražena bez kopnene intervencije, ali da od te opcije i Zapad i Rusija „bježe kao đavo od krsta“.

- Barak Obama je jasno rekao da neće da ponavlja greške i šalje vojnike na Bliski istok, iako se oko 3.500 američkih vojnih saveznika nalazi u Iraku. Rusi su poslali jedan mali dio pomorske pješadije i takođe imaju jedan broj vojnih saveznika, ali i u Rusiji raste otpor kada je u pitanju slanje vojnika jer se prizivaju sjećanja na Avganistan. Međutim, bez kopnene interevencije Islamska država ne može biti poražena - ocijenio je Jakšić u razgovoru za naš portal, govoreći o najnovijem zaoštravanju odnosa na relaciji SAD - Rusija zbog ruske intervencije u Siriji. 

Ruska avijacija je, prije sedam dana, počela sa napadima na džihadiste Islamske države u Siriji. Jakšić je kazao da je zbog dejstva zapadnih snaga na teritoriji Sirije sukob sa Rusijom „čak i očekivan“.  

- Incidenti na relaciji SAD-Rusija u ovakvoj situaciji su više nego mogući, čak i očekivani. Da li će biti manji ili veći, bitno je da se uspostavi manja ili veća spremnost da se ti incidenti prevaziđu. O tome stalno razgovaraju Džon Keri i Sergej Lavrov - objašnjava Jakšić.

ANALITIKA: Ruski avioni su, u posljedna dva dana, izveli 20 vazdušnih udara na, kako tvrde ruski izvori, 10 vojnih baza ISIL-a u Siriji. Rusija je, sa druge strane, od Zapada optužena da izvodi napade da bi podržala sirijskog predsjednika Bašara Al Asada. Ko je u pravu i da li postoje razmimoilaženja između Rusije i Zapada kada je u pitanju taktika u Siriji?

JAKŠIĆ: Nema sumnje da se na tom sirijskom poligonu sukobljavaju američki i ruski interesi. Jedina koordinacija koju su oni uspjeli da postignu tiče se dogovora da se izbjegne njihov direktni konflikt tokom borbenih operacija. Sve ostalo je dijametralno suprotno. Jasno je da i jedni i drugi kažu da imaju istog neprijatelja - Islamsku državu. Međutim, problem je što imaju veoma različite prijatelje. Amerikanci su tu u nešto lošijoj situaciji od Rusa, jer Rusi znaju - ISIL nam je neprijatelj, a Bašar al Asad nam je prijatelj. Amerikanci znaju da im je ISIL neprijatelj, ali šaraju među prijateljima i nisu jasno definisali svoje ciljeve i politike. Podržavaju umjerene pobunjenike, pa se onda ispostavi da se oni predaju frontu Al-Nusra i daju mu oružje. Dešava se slična stvar kao u Iraku - SAD troši milijarde dolara na opremu i naoružavanje iračke armije i onda se ona razbježi i ostavi gomilu opreme islamistima.Dakle, konceptualno su Rusi u prednosti.

0610jaksic1

ANALITIKA: S obzirom na tako različite pristupe SAD-a i Rusije, da li je moguće da dođe do konflikta, a možda i oružanog sukoba? Juče se desio incident kad je ruski avion upao u vazdušni prostor Turske, koja je članica NATO-a?

JAKŠIĆ: Upravo su se zato i dogovarali jer su incidenti na relaciji SAD - Rusija u ovakvoj situaciji više nego mogući, čak i očekivani. Da li će biti manji ili veći, bitno je da se uspostavi manja ili veća spremnost da se ti incidenti prevaziđu. O tome stalno razgovaraju Džon Keri i Sergej Lavrov.

ANALITIKA: U ruskoj bazi u Siriji boravi oko 2.000 ljudi - tu su vojnici, inžinjeri, kuvari, piloti... Čini se da su se oni tamo preselili. Da li to govori da Rusi namjeravaju tamo da ostanu duže vremena?

JAKŠIĆ: Rusima je pomorska baza u Tartusu ne samo sada, već i u prošlosti bila jedino uporište na Sredozemlju. Potpuno je jasno po ovome što se radi da im je, sem što brane režim Bašara al Asada, druga namjera da utvrde svoje vojno prisustvo na jedinoj tački uporišta na Bliskom istoku, a to je Sirija. Oko toga nema nikave dileme i to je ono što u velikoj mjeri iritira Zapad.

0610jaksic2

ANALITIKA: Može li se intervencijom Rusije “izbaciti“ ISIL iz Sirije? 

JAKŠIĆ: U ovom trenutku- teško. Vazdušne kampanje koje su predvodile zapadne zemlje pokazale su se kao neefikasne i nijesu spriječile širenje kalifata. U tom kontekstu, treba posmatrati i rusku kampanju. Ona će nanijeti štetu islamistima, ali oni kontrolišu polovinu teritorije Sirije u ovom trenutku. Prema tome, da bi bombardovanjima bio učinjen ozbiljniji gubitak, taj udar bi morao da bude neuporedivo većih razmjera.

ANALITIKA: Treba li očekivati kopnenu intervenciju u budućnosti?

JAKŠIĆ: Od kopnene intervencije i Zapad i Rusija bježe kao „đavo od krsta“. Obama je jasno rekao da neće da ponavlja greške i da šalje vojnike na Bliski istok, iako se oko 3.500 američkih vojnih saveznika nalazi u Iraku. Rusi su poslali jedan mali dio pomorske pješadije i takođe imaju jedan broj vojnih saveznika, ali i u Rusiji raste otpor kada je u pitanju slanje vojnika jer se prizivaju sjećanja na Avganistan. Međutim, bez kopnene intervencije Islamska država ne može biti poražena. Da sve bude gore i komplikovanije, niti sirijski pobunjenici niti regularna armija, nijesu u stanju da se suprotstave islamistima, kao što to nije ni iračka armija u Iraku. Tako da imamo jednu pat poziciju gdje niko od zaraćenih strana nije u mogućnosti da napravi odlučniji proboj.  Ako se posmatra u dimenziji vremena, onda to vrijeme ide u korist islamistima, jer su oni od prošlog juna do sad napravili teritorijalne dobitke.

Balša KNEŽEVIĆ

Portal Analitika