Abiznis

Katarina BULATOVIĆ: Fiskalna opterećenja na zarade zaposlenih su previsoka

Članice Am Cham insistiraju na predvidljivosti izmjena regulative kako bi svoje budžete i strategije na vrijeme prilagodile novonastalim uslovima. Uvođenje ad hoc mjera poreskog opterećenja stvara gubitke za biznis i onemogućava im da ulažu sredstva u razvoj kompanije, odnosno proširenje kapaciteta, nova radna mjesta i slično, kazala je Bulatović u intervjuu Portalu Analitika
Katarina BULATOVIĆ: Fiskalna opterećenja na zarade zaposlenih su previsoka
Portal AnalitikaIzvor

Fiskalna opterećenja na zarade zaposlenih su visoka i imaju naročito negativan uticaj na mala i srednja preduzeća. Potrebno je raditi na uklanjanju ove biznis barijere, pošto bi mala i srednja preduzeća trebalo da budu nosilac razvoja crnogorske ekonomije. Naravno, istovremeno je neophodno  povećati kontrolu u domenu poštovanja regulative u ovoj oblasti, imajući u vidu da je siva ekonomija u ovom segmentu i dalje izražena, i pored činjenice što je evidentan napredak u sprovođenju mjera na suzbijanju sive ekonomije, izjavila je za Portal Analitika nova predsjednica Upravnog odbora Američke privredne komore u Crnoj Gori (Am Cham Montenegro) Katarina Bulatović.

Bulatović je nedavno izabrana i na funkciju izvršne direktorice kompanije Deloitte Podgorica. Ona ima preko 13 godina iskustva u pružanju profesionalnih usluga u oblasti revizije finansijskih iskaza i finansijskog savjetovanja i prvi je crnogorski revizor sa članstvom u Udruženju ovlašćenih računovođa Velike Britanije.

Deloitte je globalno najveća mreža nezavisnih društava članica koje pružaju usluge revizije, poreskog, poslovnog i finansijskog konsaltinga iz različitih djelatnosti koja ostvaruje preko 35 milijardi dolara godišnjeg prihoda, sa više od 200.000 zaposlenih u 150 zemalja.

katarina1ok

ANALITIKA: Da li je sprovođenjem Vladinog programa fiskalne konsolidacije pogoršan poslovni i investicioni ambijent u Crnoj Gori i u kojoj mjeri?

Odgovorna i stabilna fiskalna politika je od ključne važnosti za stvaranje atraktivnog poslovnog ambijenta u Crnoj Gori. To podrazumijeva kreiranje transparentnog procesa donošenja poreske regulative. Potrebno je nastaviti sprovođenje mjera u cilju stabilizacije javnih finansija i osnaživanja crnogorske ekonomije. Naše članice insistiraju na predvidljivosti izmjena regulative kako bi svoje budžete i strategije na vrijeme prilagodile novonastalim uslovima. Uvođenje ad hoc mjera poreskog opterećenja stvara gubitke za biznis i onemogućava im da ulažu sredstva u razvoj kompanije, odnosno proširenje kapaciteta, nova radna mjesta i slično.

Prema inputima koje dobijamo do naših članica iskazanim u Izvještaju o poslovnom ambijentu u Crnoj Gori za 2014. godinu, 30 odsto članica smatra da se ukupni poslovni ambijent poboljšao u prethodnom dvogodišnjem periodu. Takođe, podatak da 90 odsto članica izražava optimizam kada je u pitanju petogodišnja prognoza poslovanja, pokazuje da se očekuje unapređenje biznis ambijenta u narednom periodu.

katarina2ok

ANALITIKA: Da li će u novom Izvještaju o poslovnom ambijentu Američke privredne komore biti noviteta u odnosu na izvještaj za 2014. godinu? Da li smatrate da su fiskalna opterećenja na zarade zaposlenih za poslodavce u Crnoj Gori previsoka?

Izvještaj o poslovnom ambijentu se priprema na dvogodišnjem nivou, tako da će sledeći biti predstavljen početkom 2017. godine. Sredinom 2016. godine radićemo na prikupljanju informacija od članica u pogledu njihovog iskustva u raznim segmentima poslovnog ambijenta. Izvještaj se fokusira na vladavinu prava, poreze, ljudske resurse, građevinarstvo i nekretnine, infrastrukturu. Imajući u vidu da je u toku izrada nekoliko važnih zakona za naše članice, poput Zakona o radu, Zakona o strancima,  Zakona o uređenju prostora i izgradnji objekata, Izmjene i dopune Zakona o porezu na dodatu vrijednost i slično, vjerujemo da će biti interesantno ispitati kako će ove izmjene uticati na poslovni ambijent.

Fiskalna opterećenja na zarade zaposlenih su visoka i imaju naročito negativan uticaj na mala i srednja preduzeća. Potrebno je raditi na uklanjanju ove biznis barijere, pošto bi mala i srednja preduzeća trebalo da budu nosilac razvoja crnogorske ekonomije. Naravno, istovremeno je neophodno  povećati kontrolu u domenu poštovanja regulative u ovoj oblasti, imajući u vidu da je siva ekonomija u ovom segmentu i dalje izražena, i pored činjenice što je evidentan napredak u sprovođenju mjera na suzbijanju sive ekonomije.

ANALITIKA: U Crnoj Gori nema puno ulagača iz SAD. Da li je problem u veličini tržišta ili nedostatku pravne sigurnosti?

BULATOVIĆ: Crna Gora je malo tržište, ali prije same veličine, potrebno je razmišljati o komparativnoj prednosti u odnosu na zemlje regiona. Prilikom donošenja odluke o ulaganju kapitala u neku zemlju, neophodno je dokazati da je investitoru obezbijeđena pravna sigurnost, da je poslovni ambijent transparentan i stabilan, kao i da su obezbijeđeni povoljni uslovi za realizaciju investicije. U tom smislu, Crna Gora mora uložiti dodatni napor u obezbjeđivanju ovih uslova, kao i u kreiranju dugoročne strategije za privlačenje stranih investicija.

katarina3

ANALITIKA: Koliko je u 2015. godini novih članica pristupilo AmCham-u i koliko trenutno imate članova?

BULATOVIĆ: U ovoj godini, Američka privredna komora u Crnoj Gori je primila devet novih članova, tako da sada u svom sastavu imamo ukupno 78 članova.

ANALITIKA: Da li blisko sarađujete sa američkim privrednim komorama u zemljama okruženja i kako ocjenjujete saradnju sa Vladom Crne Gore i najznačajnijim državnim institucijama?

BULATOVIĆ: Izuzetno smo zadovoljni saradnjom sa američkim privrednim komorama u regionu. Redovno se sastajemo na regionalnim sastancima kako bismo razgovarali o mogućnosti zajedničkog dejstva na planu privlačenja stranih investicija u naš region, kao i razmjeni dobrih praksi.

Naša saradnja sa Vladom Crne Gore je veoma dobra i može se okarakterisati kao partnerski odnos ka unapređenju poslovnog ambijenta u Crnoj Gori. Nastojimo da kroz rad naših komiteta iz oblasti radnih odnosa, oporezivanja, nekretnina i građevinarstva, zdravlja i suzbijanja sive ekonomije, uputimo konkretne predloge, analize i uporedne prakse u cilju poboljšanja regulative, koja bi rezultirala transparentnijim i predvidljivijim poslovnim ambijentom. Posebno insistiramo na unapređenju implementacije zakona, čija je selektivnost jedan od ključnih izazova sa kojima se privatni sektor suočava u praksi.

Siniša GORANOVIĆ

Portal Analitika