Hrvatski spoljnopolitički komentator i novinar Tomislav Jakić ocijenio je u intervjuu za Portal Analitika da je Arapsko proljeće uzrok nezapamćene izbgjegličke krize, ali i terorizma sa kojim se Evropa suočava ovih dana. Prema njegovim riječima, dok rušenje sirijskog predsjednika Bašara Asada bude prioritetni cilj Zapada, neće biti koalicije SAD-a i Rusije u borbi protiv Islamske države (ID).
- Cijela politika koja je euforično bila pozdravljena kao Arapsko proljeće rezultirala je destabilizacijom niza zemalja, i to upravo zemalja iz kojih sada dolaze izbjeglice. Dok se to ne shvati, dok se ta politika ne promijeni, dok se ne stvori jedna globalna koalicija za borbu protiv terorizma i to pod okriljem UN-a i dok se, kako kaže kolega Zlatko Dizderević, ne okrenemo dubinskim uzrocima krize nego se svedemo na to da rješavamo simptome, kriza će i dalje trajati - smatra on.
Komentarišući prošlonedjeljne terorističke napade u francuskoj prijestonici, Jakić je rekao da su tajne službe te zemlje znale da će Pariz biti cilj idućeg velikog napada Islamske države, ali da očito nijesu dobro reagovale.
- Jedan ovakav sprektakularni atentat sa mnogo žrtava usred Evrope je vjetar u jedra desnici koja cijelo vrijeme tvrdi da se evropske zemlje moraju zatvoriti, da moraju prekinuti politiku otvorenih vrata izbjeglicama i strancima. Rješenje je ono što je najavio francuski predsjednik Fransoa Oland – zakonski propisi koji jačaju ovlašćenja izvršne vlasti – istakao je on.
Na pitanje da li Francuska ide u pravcu onoga što je u svojom romanu „Pokoravanje“ opisao Mišel Uelbek: da će se liberalniji Francuzi groziti radikalne desnice, te da će zbog toga biti spremni da na predsjedničkim izborima podrže tuđu ideologiju i religiju, Jakić kaže da takav strah postoji svuda, a ne samo u Francuskoj.

- Ne vjerujem da je to perspektiva Evrope. Međutim, perspektiva Evrope, nažalost, jeste jedno nemirno razdoblje u kojem će Evropa morati da nauči da živi zajedno sa terorizmom... Ali, ograničavanje sloboda ne smije biti cilj. To smije i može biti samo sredstvo u borbi protiv terorizma, odnosno jedno privremeno rješenje, ali ne takvo da se cijela Evropa pretvori u kontinent država kojima će se vladati autoritarno i policijski, makar uz očuvanje demokratske forme - poručuje naš sagovornik.
ANALITIKA: Zašto je, po Vašem mišljenju, Pariz drugi put za nepunih godinu dana na meti radikalnih islamista? Koji su motivi posljednjih napada u francuskoj prijestonici?
JAKIĆ: Rekao bih da su dva motiva. Prvo, Francuska igra dosta naglašenu ulogu u borbi protiv džihadista i oni u bijesu zbog toga napadaju. Drugi razlog je zato što Francuska, prema svemu sudeći, nije izvukla prave zaključke iz napada na redakciju lista Šarli ebdo. Kada se napad dogodio, cijeli svijet je praktično stao u osudu toga. Međutim, stvari su se nakon toga vratile u kolotečinu. Francuske tajne službe su znale da će Pariz biti cilj idućeg velikog napada Islamske države. Očito nije preduzeto sve, ili nije bilo moguće da se preduzme, i Pariz je stradao.
ANALITIKA: Zašto Francuska nije izvukla pouke iz napada na Šarli ebdo? Iz kog razloga su zakazale tajne službe, kada je i premijer Manuel Vals rekao da je francuska Vlada znala da se spremaju napadi?
JAKIĆ: To je teško pitanje, pogotovo kada ga postavljate jednom novinaru. Mogu samo da citiram nešto što sam čuo ovih dana u jednoj od rasprava na stranim televizijama, od jednog izraelskog stručnjaka za bezbjednost. Naime, on je rekao da je praktično nemoguće odbraniti se od atentatora koji djeluju pojedinačno, sami, i koji određuju način, vrijeme i mjesto svoje akcije. Međutim, ovo je bila akcija organizovane grupe koja je evidentno bila pripremljena, što je uključivalo i izviđanje terena, raspodjelu uloga, prikupljanje materijala... Izraelski stručnjak dalje kaže da je nemoguće da članovi te grupe nijesu međusobno komunicirali. On tu komunikaciju naziva buka i dodaje da su oni u svojim komunikacijama morali stvarati određenu buku koju su francuske tajne službe morale registrovati, a očito nijesu.
ANALITIKA: Jasno je da će nakon posljednjih napada najviše „profitirati“ francuska desnica. Vi ste nedavno u jednom televizijskom gostovanju kazali da Vas je više strah radikalne desnice nego islamista. Zbog čega?
JAKIĆ: Zbog toga što je jedan ovakav sprektakularni atentat sa mnogo žrtava usred Evrope vjetar u jedra desnici koja cijelo vrijeme tvrdi da se evropske zemlje moraju zatvoriti, da moraju prekinuti politiku otvorenih vrata izbjeglicama i strancima. Naravno, oni će sada reći: „Evo, mi smo govorili da će stranci ovo napraviti. Rješenje je da im zatvorimo vrata“. Međutim, rješenje je ono što je, želeći da preduhitri desnicu, najavio francuski predsjednik Fransoa Oland – zakonski propisi koji jačaju ovlašćenja izvršne vlasti. To je takođe nešto što desnica jako voli. Kada stvorite zakonske okvire da možete da hapsite, deportujete i stavljate ljude u kućni pritvor. To su sve elementi poretka koji desnica obožava.

ANALITIKA: Hipotetički, koliko su opravdana strahovanja Francuza da njihova zemlja ide u pravcu onoga što je u svojoj knjizi „Pokoravanje“ opisao Mišel Uelbek – da će se u bliskoj budućnosti liberalniji Francuzi groziti radikalne desnice, te da će zbog toga biti spremni da na predsjedničkim izborima podrže tuđu ideologiju i religiju?
JAKIĆ: Znam da taj strah postoji, ne samo u Francuskoj, već i u drugim zemljama, ali ne vjerujem da će se to desiti. Taj strah se svodi na misao da buduće generacije moraju naučiti jednu jedinu stvar, a to je kako da žive pod islamom. Ne vjerujem da je to perspektiva Evrope. Međutim, perspektiva Evrope, nažalost, jeste jedno nemirno razdoblje u kojem će Evropa morati da nauči da živi zajedno sa terorizmom.
ANALITIKA: Predsjednik Francuske Fransoa Oland zatražio je prekjuče suspenziju Šengenskog sporazuma. Da li će liberalna Francuska možda uskoro donijeti zakon nalik američkom Patriot Act-u, kojim bi ograničila neke građanske slobode zarad borbe protiv terorizma?
JAKIĆ: Možda ne baš takav zakon, ali se stvari definitivno kreću u tom smjeru. Godine 2001. tadašnji hrvatski predsjednik Stjepan Mesić je održao jedno predavanje u Londonu i, na prilično čuđenje onih koji su ga slušali, opisao je upravo ovakav razvoj događaja. Rekao je da će slobodni svijet u suočavanju sa globalnim terorizmom na neko vrijeme morati da pristane na stvari koje su mu gotovo nepojmljive – sužavenje ličnih sloboda, kontrolu kretanja... Prema tome, ograničavanje sloboda ne smije biti cilj. To smije i može biti samo sredstvo u borbi protiv terorizma, odnosno jedno privremeno rješenje, ali ne takvo da se cijela Evropa pretvori u kontinent država kojima će se vladati autoritarno i policijski, makar uz očuvanje demokratske forme. To ne smije biti perspektiva Evrope.
ANALITIKA: Sa novim napadima u Parizu izbjeglička kriza je definitivno dobila novu dimenziju, nakon što je, navodno, jedan od osumnjičenih za napade registrovan ranije kao izbjeglica na svim punktovima na balkanskoj „izbjegličkoj ruti“. Na koji način će se posljednja dešavanja odraziti na izbjeglice?
JAKIĆ: Odraziće se loše, jer će sasvim sigurno biti znantno pooštreni uslovi za davanje azila. To se može vidjeti i iz prekjučerašnjeg govora francuskog predsjednika koji je, doduše u jednoj prividno afirmativnoj formi, rekao kako i dalje treba biti otvoren za one koji zaslužuju da im se pruži utočište. Počeće jedna oštrija selekcija među izbjeglicama i sasvim je sigurno da će se ubrzati postupak deportacije onih za koje odluče da ne zaslužuju azil u zemlje iz kojih su došli. Drugim riječima, oni koji bježe od terorista postaće njihove žrtve.
ANALITIKA: Kakve su posljedice napada po, možemo slobodno reći, nikad nestabilniju Evropsku uniju? Jesu li ovim napadom temelji EU dodatno poljuljani?
JAKIĆ: Nažalost - jesu. Evropska unija od početka izbjegličke krize pokazuje jednu zastrašujuću nesposobnost zajedničkog djelovanja. Ona je oštro podijeljena na one koji su bili spremni na jedan humani pristup, na prihvatanje izbjeglica, i na druge - a to su uglavnom postsocijalističke zemlje - koje gotovo ksenofobično odbijaju i samu pomisao na uvođenje kvota i raspodjeljivanje izbjeglica po Evropi. To situaciju dovodi do eksplozivnosti, jer je svakome jasno da Njemačka sama tu krizu ne može riješiti. Prema tome, ako Evropa ne uspije da djeluje jedinstveno, a do sada nije uspijevala nikako, onda će to sasvim sigurno pojačati skepticizam u odnosu na ujedinjenu Evropu, pa i na samu ideju ujedinjavanja.

ANALITIKA: Novinar i diplomata Zlatko Dizaderević je, nakon posljednjih napada u Parizu, napisao da okretanje ka istinskim i dubinskim izvorima terorizma, a to je kako je rekao, destruktivna politika fašisoidnog imperijalizma koja je u minulih više decenija proizvela i talibne i Al Kaidu i ID, ono od čega se mora krenuti radi istine. Postoji li, prema Vašem mišljenju, spremnost da se svijet zaista okrene ka tim istinskim izvorima terorizma?
JAKIĆ: Bojim se da ne postoji. Da budem precizan, bojim se da još uvijek ne postoji. Nadam se da će Zapad konačno shvatiti da je on u značajnoj mjeri doprinio onome što se sada događa. Cijela politika koja je euforično bila pozdravljena kao Arapsko proljeće, rezultirala je destabilizacijom niza zemalja, i to upravo onih iz kojih sada dolaze izbjeglice. Ta politika se pokazala kao potpuno promašena i ona je uzrok i izbjegličkog talasa i terorizma. Dok se to ne shvati, dok se ta politika ne promijeni, dok se ne stvori jedna globalna koalicija za borbu protiv terorizma - i to pod okriljem UN-a - i dok se, kako kaže kolega Dizderević, ne okrenemo dubinskim uzrocima krize nego se svedemo na to da rješavamo simptome, kriza će i dalje trajati.
ANALITIKA: Kakvi su izgledi da se SAD i Rusija sada ujedine u rješavanju sirijske krize i u borbi protiv ID? Protekle nedjelje smo imali i najave američkog državnog sekretara Džona Kerija o rješavanju krize u Siriji formiranjem prelazne vlade.
JAKIĆ: Dok rušenje sirijskog predsjednika Bašara Asada bude prioritet cilj Zapada i dok Zapad ne odustane da naoružava svakoga ko pristaje da se za račun njihovih interesa bori protiv Asada, takvu koaliciju nećemo imati. Na skupu G20 u Antaliji bilo je naznaka da bi se moglo krenuti u tom pravcu, a ja to čitam kao znak da Zapad počinje da shvata da terorizam koji do sada na krvavi način kuca na vrata, neće moći suzbiti ako nastavi da vodi igru za svoj račun. U prvom redu, ako i dalje Islamsku državu jednom rukom tuče a drugom miluje. Ponavljam, samo globalna koalicija, odnosno ono što je Putin predložio u UN-u – koalicija po uzoru na antihitlerovsku iz vremena Drugog svjetskog rata. Samo to je rješenje globalnog terorizma.
ANALITIKA: Da li u svijetlu pariskih terorističkih napada ima razloga za bojazan na Balkanu?
JAKIĆ: Bezbjednosne službe regiona treba da budu opreznije, kao i sve službe evropskih zemalja, jer od terorizma nije imuna nijedna zemlja. Od terorista koji su spremni da se ubiju, vi se praktično ne možete odbraniti. Možete ih preduhitriti, smanjivati broj njihovih akcija, međutim nešto će se tu i tamo dogoditi. Balkanske zemlje imaju – nemojte me pogrešno shvatiti – sreću što su male i što nijesu zanimljive Islamskoj državi, jer ona želi ono što žele svi teroristi – da sije strah i smrt, a to možete uraditi tako što ćete praviti akcije koje će odjeknuti svijetom. Akcija u nekom malom gradu u BiH, Crnoj Gori ili Hrvatskoj bila bi jednodnevna vijest. Međutim, ovo što se dogodilo u Parizu je vijest koja danima ne izlazi iz medija. Oni upravo to i žele.
Nikola DRAGAŠ
Foto: vecernji.hr/mc.rs/tacno.net/24sata.hr