Nezavisni poslanik Mladen Bojanić kazao je da opozicija neće imati što da traži u Skupštini ukoliko Vlada premijera Mila Đukanovića obezbijedi podršku 41 poslanika, koliko joj je potrebno da bi opstala. Prema njegovom mišljenju, ako Vlada dobije glasove poslanika Pozitivne Crne Gore od kojih joj zavisi opstanak, Crnu Goru očekuju veća politička nestabilnost i još dublja politička kriza.
„Parlamentarni dijalog o obezbjeđivanju uslova za fer izbore bio bi obesmišljen. U tom slučaju, opozicija nema što da traži u Skupštini. Ona mora biti jedinstvena u vaninstitucionalnoj borbi za promjene. Tu podrazumijevam, ali i podržavam, svaki zakonit i nenasilan vid borbe, od bojkota Skupštine i protesta, pa do opšte građanske neposlušnosti“, kazao je Bojanić u intervjuu Portalu Analitika.
Najave Socijaldemokratske partije (SDP) da neće glasati za povjerenje Vladi su iznenadile Bojanića. Prema njegovim riječima, ta odluka je vrijedna pohvale, ali ih, kako kaže, ona ne smije abolirati od odgovornosti za višegodisnje zajedničko djelovanje u vlasti sa Demokratskom partijom socijalista (DPS).
„Očekivao sam da će SDP biti prilično neodređen do same sjednice Skupštine. Dobro je što su se već sada jasno odredili i tako sav pritisak preusmjerili ka poslanicima na koje se sumnja da mogu pomoći Đukanoviću“, ističe naš sagovornik.
ANALITIKA: Kako komentarišete odluku premijera Mila Đukanovića da upravo sada izađe sa inicijativom da Skupština ispita povjerenje njegovoj Vladi?
BOJANIĆ: Odlazeći premijer je pokretanjem pitanja povjerenja Vladi napravio još jednu krupnu grešku. Ostaje dilema da li razlozi za tu brzopletu odluku leže u njegovoj nervozi ili u nedostatku savjetničkih usluga predsjednika Političkog savjeta DPS-a, gospodina Marovića, koji je posljednjih mjeseci zauzet nekim drugim problemima. Međutim, činjenica je da Đukanović nastavlja da pravi greške u posljednje vrijeme. Nakon rušenja šatora ispred Skupštine i nepromišljenog sprječavanja mirnih protesta DF-a, hapšenja opozicionih poslanika i kontraproduktivne brutalne upotrebe prekomjerne sile nad demonstrantima i građanima 24. oktobra prethodne godine, premijer ovaj put pravi lošu procjenu i, u po njega nepovoljnom tajmingu, podnosi inicijativu o ispitivanju povjerenja Vladi. Đukanović će biti gubitnik kako god se završi glasanje o povjerenju Vladi u Skupštini, dobio ili ne podršku poslanika Pozitivne.
ANALITIKA: Kakva su Vaša očekivanja – da li će Vlada obezbijediti podršku? Konkretno, očekujete li da će Vaše bivše kolege iz Pozitivne, od čijih glasova zavisi opstanak Vlade, dati podršku Đukanoviću?
BOJANIĆ: I jedna i druga opcija bi zasigurno Đukanoviću napravile krupne probleme. Ne znam koji rezultat je po njega gori - podrška Vladi na temeljima političke korupcije ili izglasavanje nepovjerenja. Poslanici Pozitivne su ničim zasluženo došli u poziciju da odlučuju o tom pitanju. Ostaje da vidimo da li će se ponašati u skladu sa političkim stavovima iz kampanje na osnovu kojih su dobili mandate u Skupštini, ili će, pak, po ko zna koji put restartovati svoj program i političke stavove. Što se mene tiče, u potpunosti sam nezainteresovan za njihovo djelovanje i političku sudbinu.
ANALITIKA: Kako gledate na promjenu političkog kursa Vaše bivše stranke?
BOJANIĆ: Oni odavno ne zaslužuju moju pažnju, pa neka sami objašnjavaju svoje postupke. Sa manje ili više patetike, izbor je njihov.
ANALITIKA: Da li bi parlamentarni dijalog o obezbjeđivanju uslova za fer izbore postao besmislen ukoliko bi Vlada dobila podršku 41 poslanika?
BOJANIĆ: Naravno da bi dijalog u takvom scenariju bio obesmišljen, ali i bilo kakav rad u parlamentu. Nadalje, postavlja se pitanje čemu uopšte organizovati izbore ako se politička korupcija prihvati kao normalan model vladanja. U tom slučaju bilo bi poštenije da se na izborima pojavi samo DPS, a svi koji hoće da se tako bave politikom neka konkurišu za mjesto na njihovoj izbornoj listi. U tom slučaju bi komotno mogli da vratimo jednopartijski model, jer bi se jasno pokazalo da nijesmo zreli za bolje.
ANALITIKA: Jesu li Vas iznenadile najave Socijaldemokratske partije Ranka Krivokapića da neće glasati za Vladu?
BOJANIĆ: Bez obzira što im to ostaje kao jedina opcija, da budem iskren - iznenađen sam. Valjalo bi da ostanu jedinstveni i istrajni. Takav potez vrijedi pohvaliti, ali ih to ne smije abolirati od odgovornosti za višegodisnje zajedničko djelovanje sa DPS-om. Očekivao sam da će SDP biti prilično neodređen do same sjednice Skupštine. Dobro je što su se već sada jasno odredili i tako sav pritisak preusmjerili ka poslanicima na koje se sumnja da mogu pomoći Đukanoviću.
ANALITIKA: U medijima su se pojavile najave da će funkcioneri Demokratskog fronta (DF) tražiti od ostatka opozicije da napusti parlament i da im se pridruži ukoliko Vlada "preživi". Da li ćete se odazvati pozivu DF-a ukoliko dođe do njega?
BOJANIĆ: Ukoliko Vlada dobije podršku glasovima Pozitivne, onda nas očekuje veća politička nestabilnost i još dublja politička kriza. U tom slučaju, opozicija nema što da traži u Skupštini. Mora biti jedinstvena u vaninstitucionalnoj borbi za promjene. Tu podrazumijevam, ali i podržavam svaki zakonit i nenasilan vid borbe, od bojkota Skupštine i protesta, pa do opšte građanske neposlušnosti.
ANALITIKA: Vidite li način za izlazak iz teške političke krize?
BOJANIĆ: Jedini način da se izađe iz ovakve situacije jeste formiranje prelazne, privremene ili tehničke vlade ciji bi jedini ciljevi bili priprema i organizovanje izbora. To neće ići lako, ali je takav scenario neizbježan. Nepovjerenje u izborni proces i politička kriza su toliko duboki da je svaki drugačiji ishod neprihvatljiv.
Nikola DRAGAŠ
Foto: dan.co.me