Politika

Nakon najava o mogućem napuštanju parlamenta: DF i opozicija teško do produktivne saradnje

S obzirom na stav međunarodne zajednice koja se protivi vaninstitucionalnoj borbi ali i činjenici da Demokratski front i ostatak opozicije teško mogu ostvariti produktivnu saradnju, pitanje je da li bi napuštanje parlamenta dalo vidljive rezultate.
Nakon najava o mogućem napuštanju parlamenta: DF i opozicija teško do produktivne saradnje
Portal AnalitikaIzvor

Za povjerenje vladi premijera Mila Đukanovića glasaće se u ponedeljak u crnogorskom parlamentu, a kako se glasanje bliži tako su počele spekulacije oko toga što će ostatak opozicije (osim Pozitivne) uraditi ukoliko Vlada dobije neki vid podrške.

Već se uveliko priča o tome da opozicioni poslanici, ukoliko Vlada "preživi" glasanje, odgovore- zajedničkom akcijom.

Kao prvi korak u planu je napuštanje Radne grupe za izgrađivanje povjerenja u izborni proces, a u opticaju je i potpuni bojkot Skupštine, ali i kalkulacije sa Socijaldemokratskom partijom koja počinje da gaji opozicioni imidž...

Spekulacije o napuštanju parlamenta opet su otvorile priču o tome što opozicija može dobiti vaninsitucionalnom borbom, s obzirom da međunarodna zajednica ne gleda blagonaklono na takav vid političkog djelovanja.

Takođe je, pod velikim znakom pitanja, da li će posle svih javnih prepucavanja i nesuglasica, DF moći da stvori neku vrstu sinergije sa ostakom opozicije.

2201milan

DF spreman na zajedničke proteste: Za DF, međutim, dileme nema – napuštanje parlamenta i masovni protesti su jedini način na koji opozicija može da se bori protiv Vlade Mila Đukanovića. Član predsjedništva DF-a i predsjednik DNP-a Milan Knežević, ističe da je DF spreman za saradnju.

“DF je od samog početka protesta pozivao opoziciju na udruženo djelovanje i vršenje demokratskog pritiska za organizovanje fer i demokratskih izbora. Poslali smo jasnu poruku da smo spremni na saradnju. Bez ikakve sujete i stranačkog nadgornjavanja nemamo problem da se dogovorimo sa ostatkom opozicije oko nastavka protesta. Opozicija je dužna da da adekvatan odgovor Đukanovićevoj namjeri, da na ovakav način ostane na vlasti – to su još masovniji i intenzivniji zajenički protesti – rekao je Knežević za Portal Analitika.

On je pozvao ostatak opozicije da im se priduži 25. januara.

“Opozicija koja je najvila da će da glasa protiv povjerenja Vladi Mila Đukanovića, treba 25. januara zajedno sa Demokratskim frontom da učestvuje u organizovanju protesta ispred Skupštine. Najave da će Pozitivna podržati vlast predstavljaju najbolju potvrdu ispravnosti političke borbe putem protesta, jer ovo što se najavljuje u Skupštini za 25. januar jeste legalizovanje afere “Snimak” – smatra Knežević.

2201pedja

Napuštanje parlamenta znak slabosti: Za razliku od DF-a, iz DPS-a gledaju drugačije na mogućnost da opozicija napušti parlament. Poslanik vladajuće stranke Predrag Sekulić smatra da je napuštanje Skupštine znak slabosti.

“Napuštanje političkog dijaloga je samo znak slabosti. Time se ništa ne postiže. Parlament Crne Gore je do sad bio prepoznat kao mjesto otvorenog dijaloga vlasti i opozicije o svim pitanjima koje su mogle da pomognu da se razriješe dileme na političkoj sceni. Napuštanje takve vrste dijaloga bilo bi iskazivanje slabosti – rekao je Sekulić za Portal Analitika.

Poslanik DPS-a ističe da se bojkotom ništa ne može postići, jer Vlada ima legitimitet.

“Vlada je i do sad imala puni politički legitimitet i nadamo se da će tako biti i poslije 25. januara. Tako, da ako bi opozicija napuštila parlament ništa ne bi postigla - poručio je Sekulić.

2201daliborka

Teško do saradnje DF-a i ostatka opozicije: Govoreći o tome kakve efekte napuštanje parlamenta može imati, direktorka Centra za građansko obrazovanje (CGO) Daliborka Uljarević ističe da svi potezi moraju da budu iskoordinisani uz saglasnost međunarodne zajednice.

“U slučaju da se radi o koordiniranoj i pripremljenoj akciji sa utvrđenim primarnim i alternativnim koracima, opozicione partije koje pripadaju građanskom centru mogu napraviti značajan politički iskorak i biti snaga koja prijeti dosadašnjoj dominaciji DPS-a. Mogućnost postizanja optimalne saradnje mora podrazumijevati nastavak nekog vida rada na dolaženju do fer i slobodnih izbora uz neophodnu komunikaciju sa međunarodnom zajednicom. Svi potezi treba da budu konstruktivni i u skladu sa građanskim principima političke borbe, što podrazumijeva koncept insistiranja na stabilnosti društva u procesu promjenama”, kazale je Uljarević za Portal Analitika.

Ona ističe da bi “drugačiji razvoj događaja koji bi značio različite ad hoc pristupe bez jasnog plana, borbu liderskih sujeta, partijski partikularizam suprotstavljen stvaranju opozicione alternative DPS-u, opoziciju samo može voditi u neuspjeh”.

Uljarević je skeptična kada je u pitanju mogućnost zajedničkog efikasnog vanparlamentarnog djelovanja DF-a i ostatka opozicije.

“Današnje stanje stvari je tako da je zaista teško zamisliti funkcionalnu i produktivnu saradnju između DF-a i ostalih opozicionih partija”, poručila je Uljarević.

S obzirom na stav međunarodne zajednice koja se protivi vaninstitucionalnoj borbi ali i činjenici da Demokratski front i ostatak opozicije teško mogu ostvariti produktivnu saradnju, pitanje je da li bi napuštenje parlamenta dalo vidljive rezultate. U svakom slučaju treba sačekati ponedeljak kad će biti jasno da li će Vlada "preživjeti" i koji će biti dalji koraci opozicije.

Balša KNEŽEVIĆ 

Portal Analitika