
Za Portal Analitika o svom dosadašnjem iskustvu na Instituta Konfucije govore - direktorica dr Milena Đukanović, profesorica Mila Zeković i studentkinja Milica Marković.

ANALITIKA: Slavite godinu dana od osnivanja Instituta Konfucije. Koje rezultate bi izdvojili kao najznačajnije i zašto ste posebno na njih ponosni?
ĐUKANOVIĆ: Otvaranje Instituta otvorilo je novo poglavlje u oblasti kulturne razmjene i saradnje Crne Gore i NR Kine i postalo važna karika u daljem upoznavanju i zbližavanju ova dva naroda. Cilj rada Instituta Konfucije na Univerzitetu Crne Gore je promovisanje kineske kulture i jezika, što bolje upoznavanje stanovnika Crna Gore sa Kinom, povezivanje svih pojedinaca i institucija u Crnoj Gori koje se na bilo koji način bave kineskim jezikom i kulturom, kao i druge aktivnosti kulturne, obrazovne i ekonomske saradnje dvije države.
Institut Konfucije je u svom dosadašnjem radu organizovao brojne kulturne i obrazovne aktivnosti, kao što su kursevi kineskog jezika različitog nivoa i polaganje kineskih nacionalnih standardizovanih testova za određivanje nivoa znanja kineskog jezika nematernjih govornika, kurs taiđija, kineske kaligrafije, radionice i predavanja o kineskoj kulturi, istoriji, filozofiji i tako dalje. Tu su i manifestacije poput „Dani kineskog filma“, kao i literarni i likovni konkurs na temu „Kina u mojim očima“ u saradnji sa osnovnim školama „Štampar Makarije“ i „Vladimir Nazor“. Institut Konfucije takođe priprema studente i učenike za takmičenje „Kineski most“ u Kini, a svake godine organizuje ljetnji i zimski kamp za učenje kineskog jezika u toj zemlji.
ANALITIKA: Kako ljudi u Crnoj Gori reaguju na postojanje Instituta Konfucije?
ĐUKANOVIĆ: U Crnoj Gori, prema dosadašnjem iskustvu, postoji velika zainteresovanost polaznika za pohađanje kursa, koja se iz semestra u semestar povećava. Kurs kineskog jezika pohađa oko 200 polaznika. Institut Konfucije je od oktobra organizovao besplatne kurseve kineskog jezika za učenike devetog razreda Osnovne škole „Štampar Makarije“, kao i kurs kineskog jezika za zaposlene u kompaniji „China Road and Bridge Coorporation“ koji se održava u njihovim radnim prostorijama na Bioču.
Posebno raduje entuzijazam za učenjem, ali i upoznavanjem kineske kulture kroz razne kulturne i edukativne radionice, koje predavači organizuju. Jedna od njih je i kulturni čas u Osnovnoj školi „Štampar Makarije“, gdje su predavači govorili o kineskoj kulturi i jeziku, i podučavali učenike kaligrafiji i kineskim izrazima. U Rektoratu je priređen i čas kineske kulture koji je naišao na veliko interesovanje publike. Profesori su prisutne, osim toga što su ih bliže upoznali sa ovim dijelom tradicionalne kineske kulture, podučili korišćenju pribora za jelo koji u konfučijanstvu važi za simbol nježnosti i blagonaklonosti. Izuzetna posjećenost zabilježena je i tokom održavanja manifestacije „Dani kineskog filma“ u Podgorici i Nikšiću, kao i tokom gostovanja umjetničke delegacije iz Kine pod nazivom „Most prijateljstva“ u Kulturno – informativnom centru „Budo Tomović“ i Crnogorskom narodnom pozorištu.
ANALITIKA: Kakve sve mogućnosti Institut Konfucije pruža za studiranje u Kini?
ĐUKANOVIĆ: Institut Konfucije nа Univerzitetu Crne Gore, u saradnji sа Kineskom kancelarijom za promociju kineskog jezika kao stranog NR Kine (Hаnbаn), orgаnizuje studijske posjete Kini zа studente u cilju podrške razvoja Instituta Konfucije, mogućnosti internacionalne promocije kineskog jezika i širenja kineske kulture, kao i usavršavanje kvalifikovanih predavača i studenata kineskog jezika.
Institut Konfucije je organizovao ljetnji kamp za učenje kineskog jezika koji se u julu održao u Pekingu i Čangša. Podršku za osam učesnika kampa obezbijedili su Univerzitet Crne Gore, Čangša Univerziteta tehnologije i nauke i Uprava svih Konfucijevih Instituta. Ljetnji kamp Instituta Konfucije je osnovan za studente koji uče kineski jezik kako bi se bliže upoznali sa kineskim jezikom i kulturom - borilačkim vještinama, kaliografijom, umjetnošću pravljenja čaja, kineskim tkanjem i ostalim kulturnim radionicama i lekcijama, dnevnim životom Kineza, kao i da uživaju u predivnim kineskim predjelima. Između ostalog, Institut Konfucije polaznicima nudi priliku za usavršavanje kineskog jezika u vidu deset stipendija za polugodišnje i deset stipendija za jednogodišnje usavršavanje kineskog jezika na kineskim univerzitetima. U tom smislu, naši učenici su aktivni u učenju kineskog jezika kako bi položili HSK 2 za polugodišnje, odnosno HSK 3 za jednogodišnje stipendije.

ANALITIKA: Predavačica ste na Institutu Konfucije. Na kojim predmetima, kursevima?
ZEKOVIĆ: U prvom semestru od osnivanja našeg Instituta predavala sam na početnom kursu kineskog jezika, gdje su crnogorski građani svih uzrasta po prvi put u Crnoj Gori imali priliku da se susretnu sa kineskim jezikom, do tada za njih potpuno egzotičnim i nedostupnim, kao i naravno sa posebno očaravajućim kineskim pismom. Institut Konfucije je od tada napredovao i nastavio da širi svoju djelatnost, pa tako i podgorički osnovci sada aktivno uče kineski jezik i u ovom trenutku upravo predajem našim najmlađim polaznicima.
ANALITIKA: Kakav je odziv i interesovanje studenata?
ZEKOVIĆ: Studenata je iz semestra u semestar sve više i više i njihovo interesovanje iz dana u dan raste. Ne samo da ih privlači učenje kineskog jezika, već ih posebno privlači kineska kultura i tradicija, stari običaji, istorija, ali i svakodnevni život Kineza u savremenoj Kini. Najmlađe polaznike kurseva najviše privlači učenje kroz igru, pa upravo na taj način i pokušavam da ih dodatno zainteresujem za kineski jezik i pismo i do sada to odlično funkcioniše.
ANALITIKA: Kako se studenti snalaze i na koje se probleme najviše žale?
ZEKOVIĆ: Studentima najčešće u toku učenja kineskog jezika poteškoću predstavlja kinesko pismo, iz razloga što je u potpunosti različito od pisma bilo kojeg jezika sa kojim su se do sada susretali, ali i izgovor, zbog toga što je kineski tonski jezik i ukoliko pri izgovoru„pogriješite ton", vrlo često mijenjate i značenje riječi i nastaju nesporazumi. Zbog toga nastojim na svojim časovima da pomognem studentima da lakše pamte kineske karaktere uz pomoć raznih trikova i priča ili legendi koje se vezuju za njihov nastanak, a izgovor vježbamo na početku svakog časa, ponekad baš kao da imamo probe hora, što su studenti ocijenili kao veoma korisno.
Upravo zato što znam koji su to problemi koje sam ja imala u toku studija kineskog jezika, kako na Univerzitetu u Beogradu, tako i na kasnijem usavršavanju na Univerzitetu za medije i komunikaciju u Pekingu, tako nastojim da pomognem našim studentima da zavole kineski jezik, baš kao što sam ga ja od malena zavoljela i zaista se trudim na svakom času dasa njima podijelim tu moju ljubav prema Kini, jer je upravo to i mene motivisalo da istrajem na putu učenja kineskog jezika, koji je zaista pun izazova. Dugujem veliku zahvalnost Institutu što i meni daje priliku da se profesionalno usavršavam na seminarima za profesore kineskog jezika u Evropi i imam dobru saradnju sa svojim kineskim kolegama, a posebno sa crnogorskom direktoricom Instituta, dr Milenom Đukanović, koja mi je velika podrška u radu i profesionalnom usavršavanju.

ANALITIKA: Odakle želja da naučite kineski jezik?
MARKOVIĆ: Ja sam od malena fascinirana slikovnim jezicima, prije svega kineskim. 2013. godine sam dobila stipendiju NR Kine i provela godinu dana u Pekingu. Tamo sam počela da učim kineski i zavoljela kinesku kulturu. Sada, kada sam upoznala Kinu i njenu bogatu istoriju i kulturu, osjećam je vrlo bliskom i imam veliku želju da nastavim da učim kineski jezik.
ANALITIKA: Dobitnica ste jedne od stipendija koju Institut dodjeljuje. O kakvoj stipendiji je riječ?
MARKOVIĆ: Ja sam u julu ove godine predstavljala Crnu Goru na takmičenju „Kineski Most“. To je takmičenje za kineski jezik i kulturu, a dio takmičenja je i predstavljanje svoje kulture na kineskom jeziku. Bila sam prvi predstavnica Crne Gore na tom takmičenju. Nakon toga, dobila sam stipendiju za učenje kineskog jezika, dodijeljenu od Hanban-a, Uprave svih Konfucijevih Instituta. Moje je da odaberem univerzitet i grad u kojem bi željela da učim, stipendija je na pola godine ali ima mogućnost da se produži, ako moji rezultati učenja budu dobri.
ANALITIKA: Što očekujete da ćete dobiti od stipendije i kako planirate da je iskoristite u svom budućem životu i radu?
MARKOVIĆ: Stipendija će mi poslužiti da provedem neko vrijeme u Kini i da mnogo brže unaprijedim znanje kineskog nego što bih to ovdje mogla. Planiram da položim preostala dva stepena kineskog (5 i 6 HSK), zatim da počnem izučavanje evroazijskih integracija, što će biti moj master studij. Vidim dosta prostora za razne projekte koji bi učvrstili kulturnu vezu između Crne Gore i Kine, a znanje kineskog će biti od velike koristi za moje dalje studije i karijeru.
Kristina ĆETKOVIĆ