Lider Demokratske Crne Gore Aleksa Bečić, kazao je u razgovoru za Portal Analitika da su kadrovi Demokratske partije socijalista (DPS) i Socijaldemokratske partije (SDP) punih 18 godina bili konstituenti kabineta premijera Mila Đukanovića, i da bi stoga odgovornost trebalo da snose zajedno. Promjene bi, kako ističe, trebali da donesu novi i nekompromitovani kadrovi.
"Nemam namjeru ulaziti u njihovu brakorazvodnu parnicu, jer je očito među njima glavno pitanje ko je krao, ko je vreću držao, a ko povremeno žmurio, odnosno ko je svjedok saradnik, a ko okrivljeni. Odgovornost nose zajedno, jer da nije bilo jednih ne bi bilo ni nepočinstava drugih i obrnuto. Zastavu promjena u Crnoj Gori moraju da ponesu novi, čisti, nekompromitovani i kvalitetni kadrovi, a ne svjedoci saradnici. Njihova uloga je jasna i ograničenog manevra", rekao je Bečić govoreći o tome da li nakon izbora vidi mogućnost saradnje sa SDP-om.
On je istakao da rivali opozicionim političkim subjektima ne mogu i ne smiju biti opozicionari, već isključivo oni koje želimo i moramo pobijediti na narednim izborima.
"Posljednji je trenutak za novi koncept i način vođenja politike, za opozicioni dogovor, za naporan i plodonosan politički rad, za kampanju u kojoj ćemo pokazati da imamo ideje, kadrove i programe koji su bolji od njihovih, i konačno, čiste biografije i namjere jer je poštenje najveća opozicija ovoj i ovakvoj vlasti", poručio je Bečić.

ANALITIKA: Demokrate su predstavile sporazum opozicije o međusobnoj saradnji i nenapadanju u susret narednim izborima na lokalnom i na državnom nivou. Demokratski front (Nebojša Medojević u intervjuu za Dan, Slaven Radunović na Fejsbuk profilu) prekršio je sporazum o nenapadanju, iako ga je u ime te političke grupacije potpisao član Predsejdništva Medojević. Da li će sporazum i pored toga zaživjeti i da li mislite da će opozicija prestati sa međusobnim napadima?
BEČIĆ: Mi opozicioni politički subjekti moramo da se izmirimo, da se međusobno ne napadamo, da sarađujemo, da usmjerimo oštricu isključimo ka Demokratskoj partiji socijalista i njenim satelitima. Sporazum o pomirenju u dvije tačke koji su Demokrate inicirale potpisan je od strane predsjednika Demosa, URA-e, Demokrata i ovlašćenog predstavnika DF-a. Ovaj sporazum predstavlja iskorak u novom metodu borbe protiv ove neodgovorne vlasti, jer je ovo prvi put u novijoj istoriji da lideri četiri najjača opoziciona subjekta stave potpis na ovakav dokument. Kada su u pitanju Demokrate, navedeni sporazum stupio je na snagu po svim tačkama danom potpisivanja. Takvu odluku je potvrdio Glavni odbor i mi se obavezujemo da nećemo izgovoriti ni riječ negativne kvalifikacije na račun kolega potpisnika sporazuma.
ANALITIKA: Čini se da je do sada na najveći adut DPS-a bila, upravo, nesloga opozicije. Što se prema Vašem mišljenju može učiniti po tom pitanju i da li mislite da će u susret predstojećim izborima situacija biti promjenjena?
BEČIĆ: Uvijek sam bio mišljenja da uspjeh opozicije ne zavisi od načina nastupa, broja kolona i razlike u metodama političke borbe, već od strategije, programa, komunikacije, saradnje, međusobnog uvažavanja i poštovanja i prijeko potrebnog opozicionog pomirenja i solidarnosti. Rivali opozicionim političkim subjektima ne mogu i ne smiju biti opozicionari, već isključivo oni koje želimo i moramo pobijediti na narednim izborima, u svakoj mjesnoj zajednici i u svakom gradu u Crnoj Gori. Posljednji je trenutak za novi koncept i način vođenja politike, za opozicioni dogovor, za naporan i plodonosan politički rad, za kampanju u kojoj ćemo pokazati da imamo ideje, kadrove i programe koji su bolji od njihovih, i konačno, čiste biografije i namjere jer je poštenje najveća opozicija ovoj i ovakvoj vlasti.
ANALITIKA: Da li postoji mogućnost da se postigne kompromis sa DPS-om u susret predstojećim izborima, kada su u pitanju uslovi opozicije za stvaranje uslova za fer izbore?
BEČIĆ: Kao predsjednik Demokrata napustio sam parlamentarni dijalog onog trenutka kada su Đukanović i Darko Pajović odlučili da uvedu političku korupciju na vrata državnog parlamenta i obesmisle parlamentarnu demokratiju. Demokrate i te kako znaju da se politička, ekonomska i institucionalna kriza mora i može razriješiti za stolom, ali ne u trenucima kada Đukanović iza scene sa svojim satelitima dogovara i legalizuje princip “kupi, pa vladaj”. To je za nas neprihvatljivo, nesprovodljivo i nešto protiv čega se borimo. Politička korupcija i njihovi sateliti su ključna taktička tačka ove vlasti koje moramo poraziti, jer je to posljednji adut i kec u rukavu jedne partije i jednog čovjeka. Kako sam napustio pregovore, nijesam adekvtan sagovornik da cijenim mogućnost postizanja konačnog dogovora između vlasti i kolega iz opozicije koji su u određenoj poodmakloj fazi.
ANALITIKA: Nakon što su predstavnici Demokrata napustili parlamentarni dijalog opozicija je na neki način ostala podjeljena u tri frakcije – one koji su učestvovali u dijalogu, Demokrate koje su napustile parlament i DF čija se strategija zasniva na protestima. Da li opozicija može da ostvari povoljan rezultat na izborima krećući se u te tri kolone?
BEČIĆ: Pobjeda i uspjeh počinju onog trenutka kada prestanemo da se međusobno napadamo. To mormao da shvatimo i tog principa moramo da se držimo. Tačno je da opozicija djeluje u tri pravca - sa tri različita metoda političke borbe, sa tri oštrice usmjerene ka DPS-u. Jedni kroz parlamentarni dijalog, drugi kroz uporan vaninstitucionalni pritisak i treći, tj. mi kroz kampanju od vrata do vrata u kojoj smo obišli više od 80.000 domaćinstava u Crnoj Gori i koja daje konkretne rezultate. Imamo armiju mladih, obrazovanih, vaspitanih i kompetetnih ljudi, koji sprovode kampanju i rade za nula eura. Na takav vid političke borbe DPS nema odgovor i nema snage da nas u tome spriječi ili zaustavi. DPS mora da shvati da je došao kraj njihovim višegodišnjim manipulacijama, postizbornim kolaboracijama, korupcijskoj i kriminogenoj gimnastici, sijanju straha, ucjena i podemetanja i da je konačno plejada mladih ljudi, potpomognuta starijim iskusnim kadrovima, odlučila da im pokaže kako funkcioniše pravna država i kako se rješavaju problemi u Crnoj Gori.

ANALITIKA: Socijaldemokratska partija je bila u vlasti sa DPS-om 18 godina. Da li nakon izbora vidite mogućnost saradnje sa tom strankom, naravno, ako budete u mogućnosti da zajedno sa ostatkom opozicije forimirate vlast?
BEČIĆ: Da podsjetim, kadrovi DPS-a i SDP-a su punih 18 godina bili konstituenti kabineta Mila Đukanovića koji je doveo Crnu Goru na ivicu bijede, socijalne i ekonomske krize, te bi bilo ljekovito da i jedne i druge građani pošalju tamo gdje bi trebali biti ili društveno neuspješni političari ili oni koji su na ličnom planu kroz privatne budžete pokazali koliko znaju biti uspješni. Nemam namjeru ulaziti u njihovu brakorazvodnu parnicu, jer je očito među njima glavno pitanje ko je krao, ko je vreću držao, a ko povremeno žmurio, odnosno ko je svjedok saradnik, a ko okrivljeni. Odgovornost nose zajedno, jer da nije bilo jednih, ne bi bilo ni nepočinstava drugih i obrnuto. Zastavu promjena u Crnoj Gori moraju da ponesu novi, čisti, nekompromitovani i kvalitetni kadrovi, a ne svjedoci saradnici. Njihova uloga je jasna i ograničenog manevra. Demokrate su jasno donijele odluku na Glavnom odboru da sa DPS-om neće ni prije, ni nakon izbora u bilo kojim varijantama i formama. Vidjećemo ko će u susret izborima izaći sa istim garancijama.
ANALITIKA: U posljednje vrijeme svjedoci smo otvaranja procesa i hapšenja funkcionera DPS-a, prije svega iz Budve. Da li ta hapšenja ili eventualno neka nova mogu biti faktor koji opozicija može iskoristiti na izborima?
BEČIĆ: Sada već možemo da konstatujemo da je više visokih funkcionera Demokratske partije socijalista sporazumom o priznanju krivica priznalo da su kriminalci, te da su od građana i države Crne Gore oteli na desetine miliona eura. Drugi čovjek DPS-a se označava šefom organizovane kriminalne grupe, a vrh DPS-a na slučaju Veselina Mujovića pokazuje konačno i javno kako stvari funkcionišu u Crnoj Gori i koliko korupcija razara tkivo sisitema i budućnost naše zemlje. Zemlja u kojoj premijer čašćava brata sa 10,5 miliona eura građana Crne Gore, dok radnici i mladi ljudi vape na ulici, definitivno je zemlja u kojoj više nema vremena za čekanje. Prvo su obećavali da će građani biti gospodari, istovremeno ih pretvarajući u robove, da će narod živjeti bolje, puneći sopstvene džepove, da će raditi pošteno, a krasti otvoreno, da će otvarati nova radna mjesta, a uništavati budućnost ove i generacija koje dolaze. Predali smo sveobuhvatnu dokumentaciju sa jasnim dokazima u slučaju “Limenka”, “Bazar”, “Carine” i “Delta”. Očekujemo ubrzo epilog i tih, ali i mnogih drugih procesa. Bez dileme, DPS je partija prošlosti, a Demokrate partija budućnosti.
Balša KNEŽEVIĆ