Iako od neprocjenjive važnosti za crnogorsku kulturnu baštinu ostrvo i crkva na Tophali, do skoro, nije bilo stavljeno pod režim zaštite od strane nadležnnih organa. Kao zakonom zaštićeno kulturno dobro vodi se od marta 2016. godine.
Trikonhalna, trihora ili trolisna građevina na Tophali pripada korpusu ranohrišćanskih i srednjevjekovnih hramova i kapela. Takve stare trikonhalne crkve mogu biti bez naosa, sa dužim ulaznim krakom ispred hrama ili, kao na Tophali, sa kratkim naosom (brodom) ispred svetilišta.

Brod crkve je kratak, a većinu površine zahvataju prostori konhi. Pronađeni blokovi sige upućuju da je crkva bila zasvedena i na njoj kube. Sami detalji konstrukcije ostaju neizvjesni. Crkva je bila orjentisana apsidom ka istoku, a zidovi crkve su približno 65 cm debljine. Pretpostavlja se da je građena tokom XII vijeka i da je mogla biti uzor ostalim trikonhalnim crkvama nastalim na ostrvima Skadarskog jezera u XIV vijeku. Ostaci crkve su konzervirani 1989. godine i u relativno dobrom su stanju, ali su unutrašnjost crkve i neposredna okolina neodržavani.
Kula na Tophali ima jednostavnu formu, kvadratne osnove, sa stranama dužim od 12 m, sa četiri snažna pilastra na uglovima i još četiri na zidovima izmedju njih. Ulaz je bio na spratu. Zidana je od većih komada lomljenog i pritesanog kamena u krečnom malteru. Debljina zidova je oko dva metra. Izgrađena je u jednoj fazi na neravnom i nekompaktnom terenu. Denivelacija terena savladana je masivnim soklom, a zatim su zidovi zidani sa moćnim pilastrima kao ojačanjima. Završnica kule nije očuvana. Vratima i strelnicama odbrana je usmjerena ka vodi. Donji dio kule je još uvijek očuvan iako u lošem stanju. Kula je najvjerovatnije podignuta u XIV vijeku. Ima analogije sa manastirskim kompleksima Svete Gore, istog perioda. Sličnost se ogleda u pilastrima sa spoljašnje strane zidova. Gornji dio kule nije sačuvan pa ni njen prvobitni izgled i visina.

Početkom 2015. godine JP Nacionalni parkovi Crne Gore obratili su se Upravi za inspekcijske poslove za hitni inspekcijski nadzor u vezi radova koji su počeli da se izvode u zoni potencijalnog kulturnog dobra na ostrvu i lokalitetu "Tophala" na Skadarskom jezeru.
Inspekcijski nadzor izvršen prošle godine: Tako da je zbog hitnosti i započete nelegalne gradnje, početkom 2015. godine. izvršen inspekcijski nadzor. Tada je konstatovano da nisu vršeni građevinski radovi na ostacima trikonhalne crkve, koja je udaljena trideset metara sjeverozapadno od kule. Takođe je konstatovano da nisu vršeni građevinski radovi na kuli-pirgu na ostrvu Tophala.
Međutim, uvidom u stanje na ostrvu konstatovano je da MCP SPC uveliko vrši građevinske radove. Sa dopremljenom mehanizacijom i građevinskim materijalom neophodnim za gradnju povećeg objekta. Gradnju objekta na državnom zemljištu i to zakonom zaštićenom državnom zemljištu budući da je to teritorija nacionalnog parka Skadarsko jezero. Utvrđeno je da se građevinski radovi vrše na udaljenosti od 20 metara od ostataka apside crkve. Izgrađeno je prizemlje objekta-konaka, dužine 12m i širine l0 m.
Inspektor koji je tada vršio uviđaj, utvrdio je da ostacima kule i apside crkve treba pravna zaštita, a da bi se lokalitet zaštitio, bilo je potrebno da Uprava za zaštitu kulturnih dobara postupi u skladu sa Zakonom o zaštiti kulturnih dobara i da stavi ovaj lokalitet u režim prethodne zaštite kulturnnog dobra, dok se ne donese rešenje o zakonskoj zaštiti kulturnog dobra i upisivanja u registar zaštićenih kulturnih dobara .

Radi utvrđivanja kulturne vrijednosti predmetnog dobra, u toku trajanja prethodne zaštite uprava je obrazovala stručno tijelo koje će sačiniti elaborat sa detaljnim opisom sprovedenih radnji i obrazloženim stručnim stavom o valorizaciji svojstava, osobenosti, značaja i kategorije dobra, kao i opis, katastarske oznake i grafički prikaz granica predmetnog dobra i njegove zaštićene okoline, na osnovu kriterijuma za utvrđivanje vrijednosti dobra.
Tada je naglašeno da u cilju čuvanja, održavanja i korišćenja dobra za vrijeme trajanja prethodne zaštite, ne mogu se vršiti intervencije kojima bi bile umanjene zatečene vrijednosti predmetnog dobra i njegove zaštićene okoline. Eventualne aktivnosti kojima bi se ušlo u integritet kulturnog dobra mogla su se sprovoditi samo uz prethodno izdatu saglasnost od strane Uprave za zaštitu kulturnih dobara, a u skladu sa Zakonom o zaštiti kulturnih dobara.
Tako da je poslije svih zakonskih radnji i obaveza uprava 2016. stavila Tophalu pod zaštitu zakona.

Komisija formirana od Uprave zatekla je skoro gotove objekte na Tophali. Neposrednu okolina kulturnog dobra, uključujući i prilaz lokalitetu sa neuređenom stazom, punom otpada i obraslu zelenilom. U neposrednoj blizini crkve je bio, na pristupnom platou dcponovan građevinski materijal, građevinska mehanizacija i druga oprema i alati za građenje.

Obzirom da se radi o objektima (crkvi i stambenom objektu) izgrađenim bez saglasnosti Uprave za zaštitu kulturnih dobara i ne poštujući osnovne konzervatorske principe, konstatovano je da pomenuti objekti devalviraju zaštićenu okolinu dobra.
Izgleda uzalud sve. I opomene, rješenja, inspektorski nalazi, mišljenja Uprave za zaštitu kulturnih dobara. MCP SPC se, izgleda, udubila u svoj posao. I ne da da joj iko smeta. Samo da posao i radovi ne trpe.
Nakon višegodišnjeg iskustva na sličnim neimarskim radovima sprovođenim na crnogorskim kulturnim dobrima, može se reći da MCP SPC na Skadarskom jezeru završava davno počete radove, ali i otvara nove. Neimari ne spavaju.
Ivan KERN