Policijska akademija, sa puta vidljiva kao jedna mala ustanova, zapravo nudi mnogo više nego što izgleda. Bogat kompleks sa modernim učionicama, menzom, smještajem internatskog tipa, velikim salama, teretanom, dvije streljane i još pregršt toga za pružanje adekvatne teorijske i praktične nastave.
Uredan kompleks i vojnička atmosfera: Kada je ponuda u pitanju akademija ne odskače samo sadržajem već i kvalitetom. Čitav kompleks je očuvan i što je najbitnije uredan. Menza je sasvim pristojnog izgleda, čak podsjeća na one stare lokale kojih je sve manje u Crnoj Gori.

Bitnije od toga, hrana je ukusna i obimnih porcija. Učionice su modernog izgleda i tehnološki adekvatno opremljene, a predavači posvećeni da svojim radom stvore nove generacije profesionalaca.
Adekvatnu opremljenost kompleksa potvrđuje i situacioni poligon od preko 2000 metara kvadratnih kao i streljanu koja je među najboljima u Evropi. Takav je makar utisak prve posjete, a šta misle studenti? O tome nam govori buduća crnogorska policajka Ela Ajanović.
Iako poziv policajke nije baš uobičajen i popularan među pripadnicama ljepšeg pola naše države, to je bio dio motiva što je naša sagovornica odlučila da upiše Policijsku akademiju. Dodatno želi da pobije predrasude da žene ne mogu biti dobre u ovom poslu koliko i muškarci.
''Baš zbog toga što postoje predrasude prema ovom zvanju, i zbog činjenice da nikada ne podliježem predrasudama upisala sam Policijsku akademiju. Uvijek mi se sviđala uniforma. Od malena mi je to bilo zadivljujuće. Jednostavno sam vidjela sam sebe u ovom poslu. Zbog toga sam i predala dokumenta na policijsku akademiju i tu sam sad'', kazala je Ajanović za Portal Analitika.

Ona je dodala da nije imala na koga da se ugleda te se sama odlučila za ovaj poziv ali je srećom, od porodice i prijatelja je uvijek imala punu podršku. Kako Ela dodaje, prijemni ispit je za nju bio odsrednje težak ali definitivno odskače psiho test.
''Prijemni ispit sam po sebi nije toliko težak ali je bio baš stresan jer je eliminatornog karaktera i u slučaju da ne prođete jedan dio znate da nemate šansu za dalje. Nije sad bilo pretjerano zahtjevnih normi samo je stvar pritiska i kako da se nosite sa njim u toku ispita. Ipak po težini definitivno odskače pismeni dio psihotesta koji je trajao čak dva i po sata, a kako vrijeme prolazi tako gubite koncentraciju te je sve teže i teže'', govori nam Ela.
Djevojka u Akademiji: Prema njenim riječima, od akademije nije očekivala previše, ali po dolasku mišljenje se potpuno promijenilo.
''Ja sam očekivala neku solidnu obuku i solidno znanje da ću da steknem, ali akademija je prevazišla ta moja očekivanja, profesori su mnogo požrtvovani i sjajno nam prenose svoje znanje kako na poligonu tako i teorijski. Situaciona nastava je odlična, srećemo se sa svim situacijama koje nas mogu sjutra dočekati i pripremamo se da postupimo maksimalno profesionalno i na adekvatan način'', priča nam Ela, objasnivši da je situaciona obuka dosta naporna i da se na tom poligonu susrijeću od situacije na carinskom prelazu pa do tuče u kafani ili nasilja u porodici.

''Na primjer, situacija nasilja u porodici, tuča u kafani, tu vježbamo kako ćemo da reagujemo, da ne dozvolimo da nas isprovociraju, da ostanemo smireni, i kako ne bi prekoračili naša ovlašćenja. Naša je dužnost da prvo pokušamo da smirimo situaciju i da je riješimo na normalan način ali ako problematična osoba krene fizički na nas onda smo jednostavno prinuđeni da ga onesposobimo sredstvima prinude. Ta samokontrola i održavanje smirenosti i u najzategnutijim situacijama je sama po sebi mnogo teža od fizičkog dijela vježbe, jer koliko god da je fizički naporno znala sam gdje dolazim i šta me čeka'', kaže Ajanović.
Na akademiji nema predrasuda između rodova, naglašava oduševljeno Ela, dodavši da se svi slažu kao da su porodica. Komentarišući ne tako rijetke ispade starijih kolega, i slučajeve prekomjerene upotrebe sile, kaže da je tu glavni problem nedostatak obrazovanja.

Obrazovanje prije svega: ''Obrazovanje je jako bitno naročito radi toga što se dešava. Dosta starijih policajaca koji su već u poslu nemaju neku školu nego je njihovo ''policijsko obrazovanje'' na nivou kursa. Tako da smatram da sa naovijim generacijama će se sigurno ta slika promijeniti. Ipak zbog svih situacija koje smo imali do sada stvorena je predrasuda da smo mi tu samo da kaznimo ljude. Najteže za policajca je baš taj teret da građani kada ga vide misle da je on tu samo da bi ih kaznio. Niko ne vidi sebe šta je uradio i pogriješio, a ne vidi da je policajac tu da bi spriječio tu osobu da krši zakon i naudi nekom drugom ko samo želi svoju slobodu i mir. To je možda najteži dio ovoga posla noseći se sa pritiskom da te svi gledaju poprijeko iako ti nemaš nikakve zle namjere'', zaključuje Ela, poručivši svima koji vole ovaj posao da nemaju šta da čekaju već da odmah predaju papire.

Sto procentna zaposlenost, studije ostaju besplatne
Sve osobe koje su završile policijsku akademiju se danas nalaze u stalnom radnom odnosu, izuzev potonje koja trenutno odrađuje pripravnički. Kako nam je rukovodilac Policijske akademije Boban Šaranović saopštio ta praksa će se i u budućnosti nastaviti.
''Usvojena je strategija o razvoju Uprave policije za period od 2016. do 2020. godine. U tom periodu je predviđeno da MUP dostavlja petogodišnje ili višegodišnje planove koliki im broj policijskih službenika treba. Nama svake godine UP dostavi tačan broj kandidata koji ima je potreban. Prošle godine je bilo 40 ove 50, tako da svake godine ispoštujemo koliko je to moguće. U najavi je petogodišnji plan Uprave policije koji za sada nije moguće realizovati već se ide godinu po godinu'', kazao je on.

Naša Akademija najbolja u regionu iako je besplatna: Kako je dodao, Policijska akademija je jedina obrazovno bezbjedonosna ustanova u Crnoj Gori a uslovi su daleko bolji nego kod susjednih konkurenata.
''Policijska akademija je jedina obrazovno bezbjedonosna ustanova u Crnoj Gori. Nama je prioritet obuka budućih policijskih službenika ali imamo obuku službenika MUP-a, Vojske, ZIKS-a, Carine itd. Imamo odlično opremljen kompleks, sportsku salu, dvije streljane, praktični poligon koji je veličine preko 2200 metara kvadratnih uređen kao gradski kvart. Osim materijalnih imamo i odlične ljudske resurse, imamo 20 predavača, jednog doktora i sedam magistara. Imamo saradnju sa spoljnim saradnicima tako da ono što akademija pruža ovdje je daleko bolje od drugih konkurenata'', kazao nam je Šaranović.
On je dodao da će školovanje ostati besplatno.

''Školovanje ostaje besplatno. Mi smo takvog stava od početka a i država je dala odluku da se školovanje neće naplaćivati. Smještaj internatskog tipa sa 140 ležajeva, sobe su sa četiri negdje pet kreveta. Restoran, uniforme, ne samo radne nego i za sportsku salu. Moderno opremljeni kabineti i učionice, software za učenje engleskog, kabinet kriminalistike sve je to za naše studente besplatno. Sve ovo što nudimo, državu po kandidatu košta 15.000 eura, i to se definitivno neće mijenjati'', istakao je Šaranović.
Ova obrazovna ustanova je poznatija pod skraćenim nazivom ''Policijska akademija'' ali se ne smije izostaviti da se radi o višoj stručnoj školi. Ipak kako nam Šaranović pojašnjava u planu je moguće proširenje do šestog stepena.

'' Već je formirana radna grupa za izradu zakona o Policijskoj akademiji. To će biti jedan leks specijalis, pošto smo mi policijska akademija ali nismo pod MUP-om nego pod Ministarstvom prosvjete, tako da smo negdje ni na nebu ni na zemlji između te dvije institucije. Ovim zakonom bi trebao da se reguliše naš status u konačnom. Mi jesmo viša stručna škola ali opet moramo blisko sarađivati za MUP jer mi ovaj kadar proizvodimo za njih. Nadam se da će ovaj zakon regulisati dosta tih nekih tekućih problema i pitanja i da se negdje zauzme naš status da li pod prosvjetom ili samostalno ili pod MUP-om vidjećemo već. Postoji strategija razvoja Policijske akademije gdje je predviđeno da se u periodu od pet do sedam godina predvidi mogućnost za osnivanje i visoke škole - bečelor, gdje bi školovali samo po potrebi za Upravu policije. Ne bi to bila komercijalna škola, gdje bi napravili smjerove kriminalistika, forenzika i slično. To je za sad na nivou ideje, mi ćemo uz pomoć OEBS-a u septembru raditi studiju izvodljivosti da vidimo koliko će to koštatu državu, koliko su stake holderi zainteresovani za to i tek onda ćemo ući u tu priču. Mi imamo saradnju sa Univerzitetom Crne Gore, prije svega pravnim fakultetom i još nekim ustanovama vezano za saradnju i razmjenu spoljnih saradnika'', zaključio je Šaranović.

Luka ĐURIĆ