U Izvještaju guvernera Centralne banke Crne Gore, Radoja Žugića, se navodi da su depoziti u bankama su u julu 2017. godine iznosili čak 3,025 milijardi eura, i veći su u odnosu na prethodni mjesec za 3,9%, dok u odnosu na jul 2016. godine bilježe rast od 10,3%.
U pitanju je rekordni iznos štednje i dokaz da i građani i privreda imaju veliko povjerenje u bankarski sektor. Ali, svaka medalja ima dvije strane, pa i priča o rekordnim depozitima.

"U strukturi aktive agregatnog bilansa banaka dominantno mjesto zauzimaju krediti, koji su na kraju jula 2017. godine iznosili 2,633 milijarde eura i ostvarili su rast od 1,3% u odnosu na prethodni mjesec, dok su u odnosu na jul prethodne godine bili viši za 7,4%", piše u Izvještaju guvernera.
Slaba kreditna aktivnost banaka: Izvještaj guvernera preveden na razumljiv jezik kaže da su krediti manji za oko 400 miliona eura od depozita, što svjedoči o slaboj kreditnoj aktivnosti banaka.
O slaboj kreditnoj aktivnosti banaka već pet godina horski pričaju Vlada, Centralna banka i privrednici, ali se uprkos nekim inicijativama to stanje nije popravilo. Realno, depoziti od tri milijarde eura mogu pokrenuti talas kredita i investicija vrijednih pet milijardi eura, ali smo u Crnoj Gori daleko od te priče.
Naime, privrednici (ali i građani) svoj novac radije drže na računima banaka, nego što investiraju u biznis. Zbog toga imamo situaciju niske kreditne i investicione aktivnosti i nedovoljno visok privredni rast. Da situacija nije baš ružičasta, svjedoči podatak da je naša ekonomija bazirana isključivo na direktnim stranim ulaganjima. I tu smo stigli do poente naše priče.
Oporezivanjem kamate na štednju, recimo 10 do 15 odsto, u državni budžet bi se slio višemilionski iznos ali to nije najveći benefit ovog predloga. Naime, ova mjera bi indirektno podstakla privredu i građane da umjesto što drže novac na računima banaka, pokrenu talas domaćih investicija u biznis. Naravno, da se ne bi oporezovali skromniji depoziti ispod desetak hiljada eura. I što je najvažnije, ne bi se oporezovala glavnica već samo kamata na štednju.

To se u Hrvatskoj tumačilo opreznošću građana i privrede, dok je kod nas problem u prevelikoj opreznosti banaka.
Mogućnost oporezivanja kamata se stidljivo pominje kao oporezivanje kapitala prema crnogorskom Zakonu o dobiti pravnih lica i Zakonu o porezu na dohodak fizičkih lica. Stopa oporezivanja iznosi 9 odsto, odnosno za nerezidente pet odsto.
Kreće velika reforma bankarskog sektora: Crnogorski bankarski sektor do kraja godine čeka velika reforma bankarskih zakona i bankarskog poslovanja.
Vlada je planirala da donese potpuno novi Zakon o bankama, ali i Zakon o oporavku i sanaciji banaka od sistemskog značaja. Pored toga, pripremiće se zakon kojim će se urediti osnivanje, poslovanje i kontrola poslovanja llizing kompanija, mikrokreditnih finansijskih institucija i pravnih lica koja se bave kreditno-garantnim poslovima.
Sa setom ovih zakona, trebalo bi donijeti i Zakon o oporezivanju kamata na štednju.
Zašto to sada treba uraditi?
Komercijalne banke koje posluju u Crnoj Gori nikada nijesu bile u boljem položaju nego sada. Naime, nekvalitetni krediti (bez kamata i vremenskih razgraničenja) su na kraju jula 2017. godine iznosili 215,5 miliona eura i činili su tek 8,2% ukupnih kredita.

Osnovni postulat ekonomije je da novac treba ulagati umjesto da stoji na računima banaka.
Ne manje važno je da je Vlada, do sada, teret krize i mjere štednje prebacivala na siromašnije slojeve društva, najprije preko opravdanog ukidanja naknada za majke, pa sve do povećanja PDV-a.
Zbog toga bi uvođenje oporezivanja kamata na štednju bilo socijalno odgovorno jer bi tom poreskom mjerom konačno bili obuhvaćeni najbogatiji slojeva društva. A i država bi konačno imala benefit od tog ogromnog "umrtvljenog" novca u bankama.
Predrag ZEČEVIĆ