Ipak, posljednjih dana nagovještava se da može doći do razgovora vlasti i opozicije,koji bi vodio političkom kompromisu.
Premijer Duško Marković zatražio je pismom od direktorice Kancelarije OEBS-a za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR), da pozove opoziciju na razgovore o izbornim preporukama te međunarodne organizacije. OEBS je odgovorio da su spremni da pruže tehničku i ekspertsku pomoć kroz stručna mišljenja i procjene nacrta zakona. Preciznije, da neće pozvati opoziciju na dijalog, jer za to u konačnom nemaju mandat. DPS je na to odgovorio da prihvataju dijalog, ali ne i na ucjene o datumu izbora, jer su izbori, kako navode, bili legitimni i kao takvi priznati od međunarodne zajednice.

Bojkot kao majka ili maćeha: No, one koji dobro poznaju zbivanja ponašanje opozicije ne čudi. Jednogodišnji bojkot parlament nekome je bio majka a nekome maćeha. DF koji je nakon izbora bio najjača opoziciona stranka, gubi podršku na račun Demokrata Alekse Bečića. Pojedini analitičari tvrde da upravo Demokratama najviše odgovara da su van parlamenta, jer ne moraju odgovarati na neka suštinska pitanja – od toga kojim jezikom govore, do toga jesu li za NATO ili ne. Otuda, kako se objašnjava, tvrd stav da se ne treba vraćati u skupštinske klupe. SDP, URA i Demos su negdje tu izmedju, kako sada stvari stoje uglavnom na ivici cenzusa.
DF-u je na udaru Tužilaštva - od optužbi za pokušaj terorizma do pranja novca, i kad se više ne zna ko im je od fukcionera sve privođen i optužen. Zato ne čude nagovještaji da bi se mogli vratiti u Skupštinu.

Pravnici ocjenjuju da za Sud politički govori ništa ne znače i da sud cijeni dokaze, za koje specijalni tužilac Milivoje Katnić tvrdi da ih ima. U nastavku procesa biće izvedeni dokazi i saslušani svjedoci među kojima i Aleksandar ili Saša Sinđelić.
Neki od najvećih svjetskih zvaničnika (potpredsjednik SAD-a Majk Pens, tokom istorijske posjete) u međuvremenu su poslali jasnu poruku - Rusija je učestvovala u pokušaju rušenja vlasti u Crnoj Gori.
Sa druge strane, ima i onih koji su spremni da ustvrde da za naš Sud ni dokazi ništa ne znače i da je presuda već donijeta i prije nego je suđenje počelo.
Garancije Amfilohija: U međuvremenu je na slobodu puštena jedna od optuženih Branka Milić. Viši sud tvrdi da nijesu cijenili garancije koje je za nju dala Srpska pravoslavna crkva, jer to prosto zakon ne poznaje. No, teško se oteti utisku da tu ipak “nešto ima” i da se Amfilohije ipak malo umiješao.
Teško da i DPS-u odgovara ovakva situacija. Iako im glatko prolaze zakoni koji bi u svakoj ozbiljnjoj zemlji bili makar predmet javne rasprave, cijena koju plaćaju zbog savezništva, posebno sa Bošnjačkom strankom, ispostavlja se kao preskupa. Ne može se više popamtiti koja su sve mjesta dobili ni ko su ljudi (najčešće bez iskustva) koji sjede na nekim ključnim mjestima.

Po toj vezriji, na jednoj strani je premijer Marković, koji je spremniji na dijalog sa opozicijom.
Jedan dio vlade, kako su objavili pojedini mediji, nije imao čak ništa protiv da Vijesti organizuju (budu medijatori) okrugli sto vlasti i opozicije, van institucija sistema.
Rigorozna štednja: Što se tiče ekonomije, vlada premijera Markovića se opredijelila za rigorozne mjere fiskalne štednje. U decembru je, uz budžet, usvojen Sanacioni plan koji je trebao da u nekom srednjoročnom periodu smanji državni dug, a već u prvoj godini da prepolovi deficit budžeta.
Kako je najavljeno tako je i učinjeno. Vlada je početkom juna najavila izuzetno nepopularnu mjeru: povećanje opšte stope PDV-a sa 19 na 21 odsto, dok je niža stopa PDV-a ostala nepromijenjena.
Mjera koja znači raspoređivanje tereta krize na sve građane treba da se primjenjuje od 1. januara 2018. godine, a interesantno je da izvršna vlast, slično svim prethodnim, nije se odlučila da oporezuje luksuz i bogatstvo koje je vidljivo na svakom koraku.

Uz PDV, povećane su akcize na cigarete, alkohol, ugalj i gaziranu vodu koja se zaslađuje.
Novim mjerama štednje, predviđeno je i zamrzavanje zapošljavanja u javnom sektoru tako što će po prirodnom odlasku sa posla tri zaposlena biti zamijenjena samo sa jednim. Takođe, Vlada je odlučila da najvišim državnim funkcionerima smanji ionako visoke zarade za šest odsto.
Ukidanje naknada i loš imidž: Ipak, kao ekonomski događaj, bez konkurencije, koji je obilježio ovu godinu, je odluka Ustavnog suda o ukidanju naknada za majke. Takva nepopularna mjera, koja je donesena uz veliku podršku Vlade, je prema tvrdnjama vlasti "izmijestila socijalnu bombu iz budžeta", ali je u većem dijelu javnosti dočekana "na nož".
Ceh, potpuno logične odluke Ustavnog suda, su platile majke sa troje i više djece, ali i Vlada premijera Markovića.
Naime, prema relevantnim istraživanjima, Vladu je sredinom godine podržavalo svega 28 odsto građana Crna Gore, a ovako niska podrška se tumačila uvođenjem mjera štednje, ukidanjem naknada za majke i kadrovskim kombinatorikama koje su išle na ruku manjim članicama vladajuće koalicije, a često na uštrb kvaliteta. Izgledalo je da Vlada teško može izdržati kompletan mandat.

Porasla je naplata javnih prihoda, pojačana je poreska disciplina, porasla proizvodnja metala, što uz kombinaciju sa odličnom turističkom sezonom, je vinulo krhku crnogorsku ekonomiju među najbrže rastućim u Evropi. Stopa privrednog rasta od 5,1 odsto za drugi kvartal je impresivan rezultat, uprkos suši i smanjenoj proizvodnji električne energije, a Vlada nije krila zadovoljstvo tim rezultatom.
Satisfakcija je stigla od renomirane kreditne agencije Moody's koja je povećala kreditni rejting Crne Gore sa B1 negativno u B1 stabilno i poslala jasnu poruku finansijskim tržištima da crnogorska ekonomija ide uzlaznom putanjom. Ne bez značaja je pohvala MMF-a, ali i da je Svjetski ekonomski forum nas pozicirao na 77. mjesto u konkurentnosti u odnosu na 82 na kojem smo bili prethodne godine.

Dobrom ekonomskom imidžu u prvoj godini mandata Vlade je doprinijelo učlanjivanje Crne Gore u NATO, kao i istorijska i uspješna posjeta američkog potpredsjednika Majka Pensa. Činjenica je i da zbog rigoroznih mjera štednje, nema povećanja plata i penzija pa građani još ne osjećaju taj napredak, naročito što plate stagniraju već šest godina.
Ipak, izbori 2016. godine, nakon Vlade izbornog povjerenja, koja je, jelte, trebala da vrati povjerenje izmedju vlasti i opozicije, donijela nam je bojkot i optužbe za pokušaj terorizma.
Godinu dana kasnije, to je jedino sigurno, nijesmo korak odmakli u unutrašnjoj politici. Procjenjuje se da će, ipak, morati stvari pomjeriti sa mrtve tačke i da će se morati pregovarati. Ma što zvaničan povod bio...
V.R.N. - P.Z.