
U ovom trenutku ne zna se od čega je tačno umrla dvogodišnja djevojčica Jelena Bogavac kao ni da li je u sistemu javnog zdravstva bila evidentirana kao dijabetičar. Još uvijek se ne znaju rezultati obdukcije koju je naložilo Tužilaštvo, a iz Doma zdravlja i Kliničkog centra je nezvanično saopšteno da provjeravaju koji su ljekari liječili djevojčicu, koju je terapiju koristila, te kada joj je ustanovljena dijagnoza.
Javnost je u srijedu obaviještena da je djevojčica umrla. Banka hrane je saopštila da je bila dijabetičar, da je šećer naslijedila od oca, da su bili siromašni, danima bez struje i da su se hranili iz Narodne kuhinje.
Onda je krenula serija reakcija – od peticije za smjenu ministra rada i socijalnog staranja do saopštenja Centra za socijalni rad koji pokušava da skine odgovornost sa sebe. Kao po običaju, mnogo pitanja bez odgovora.

Majka tražila pomoć: Ono što se, međutim, zna je da je majka djevojčice prije nekoliko mjeseci javno tražila pomoć. Njenu priču objavilo je nekoliko medija. U državi u kojoj svako radi svoj posao, dovoljno da zaposleni u Centru za socijalni rad izadju iz svojih udobnih kancelarija i provjere o čemu se radi.
Ovako, nakon informacije o smrti djevojčice, odmah su saopštili da nije bilo propusta. Tvrde da je majka nesrećne djevojčice, Marina, jedno vrijeme dobijala socijalnu pomoć, te da je u međuvremenu primala nadoknadu za majke sa troje i više djece. Nakon ukidanja se žalila na odluku i nije podnijela zahtjev za materijalno obezbjeđenje.
Što od Centra za socijalni rad, što od Banke hrane, smo saznali da žive kao podstanari, da joj je suprug u međuvremenu otišao na rad u inostranstvo, a da su u postupku razvoda, da je sa njom u posljednje vrijeme življela i njena sestra sa dvoje djece, da je radila po dva posla da bi prehranila porodicu.
Centar za socijalni rad je saopštio i da je krajem godine tražila da joj odobre jednokratnu pomoć, što su i uradili, ali kako ističu, ona novac nije podigla. Nikoga, međutim, od onih koje bi trebalo a koji su za to plaćeni, to nije očigledno čak ni zainteresovalo da vide o čemu se radi – ako žena traži pomoć, zašto novac ne podiže sa računa.
Informacije: U Centru kažu i da posjeduju još informacija, ali da ih ne mogu saopštiti da ne bi povrijedili pravo na privatnost. Sve to saopštavaju u trenutku kada je dvogodišnje dijete mrtvo.
No, to nije jedino pitanje koje je bez odgovora u ovom trenutku.
Porodica djevojčice je u srijedu, u osam sati ujutro, pozvala Hitnu pomoć, a tim koji je stigao nakon 15-ak minuta samo je mogao da konstatuje smrt. Ustanovili su da je djevojčica bila mrtva znatno prije nego je upućen poziv Hitnoj, zbog čega je ljekar i naložio obdukciju.
Osim toga, predsjednica Banke hrane Marina Medojević kazala je da je trogodišnja devojčica jela samo kada bi hranu dobijali iz Narodne kuhinje. Njena majka, prema tvrdnjama Medojević, skupljala je novac za insulin koji je dijete moralo primati jer je rođeno sa dijabetesom. Zašto dijete nije regularno dobijalo insulin, pa čak i trakice i aparat za mjerenje šećera, koji su besplatni za insulinske zavisnike, nije jasno.
Kao što nije jasno ni gdje je bio i što radi otac nesrećne djevojčice.
Međutim, ono što je jasno je da je žena sa troje maloljetne djece od kojih je jedno bilo dijabetičar, bez krova nad glavom, bila prepuštena sama sebi. I da je to naša stvarnost.

Premijer naložio opsežnu istragu: Premijer Duško Marković, kako je objavila Prva TV, naložio je opsežnu istragu koja bi trebalo da utvrdi da li je bilo propusta u radu nadležnih službi.
Da se Vlada do sada ozbiljno pozabavila podacima UN-a da je svako deseto dijete u ovoj državi siromašno, možda sada ne bi trebalo ići u vanredne kontrole i jedan dječji život bi možda bio sačuvan.
Smrt jedne djevojčice je suviše ozbiljna opomena da bi pitanja ostala bez odgovora. I bez toga da neko odgovora.
Vesna RAJKOVIĆ NENADIĆ