
Skoro pa nije ostao niko od bitnijih zvaničnika EU koji ovih dana nije pohodio Kosovo, kako bi tamošnje političare ubijedili da ratifikuju Sporazum o demarkaciji sa Crnom Gorom.
Za gradjane Kosova je to pitanje bitno kako bi dobili viznu liberalizaciju, nama je Brisel jasno saopštio da moramo riješiti otvorena granična pitanja, prije ulaska u EU.

Više od dvije godine kosovski parlament ne uspijeva da ratifikuje Sporazum o razgraničenju sa Crnom Gorom. Dok su na Kosovu radili suzavci u parlamentu, naši zvaničnici se prave kao da se to njih ne tiče. U javnim nastupima kažu da je za Crnu Goru stvar završena i da je sve u rukama Kosova.
Kako bi pomogli da se stvar ipak malo ubrza u Podgorici su se sreli predsjednici Crne Gore i Kosova – Filip Vujanović i Hašim Tači.

„Ova radna grupa će, ukoliko bude potrebno, ponovo razmotriti i eventualno korigovati sektore u pravcu Čakora i Kulla e Zhlipt, a koja mogućnost je predviđena članom 7 stav 3 navedenog sporazuma", objavljeno je na sajtu predsjednika.
Odmah nakon toga, kosovski premijer Ramuš Haradinaj je izjavio da Aneks sporazuma podrazumijeva promjenu faktičkog stanja i podrazumijeva opciju ponovnog razmatranja i korekcije stanja u pravcu Čakora i Kule.
Zabuna: Dodatno, slučajno ili namjerno, zabunu je napravilo crnogorsko Ministarsvo vanjskih poslova pa se iz njihovog saopštenje ne zna kakav je dokument potpisan. Tako u prvoj rečenici piše da je “potpisivanje zajedničke izjave, odnosno aneksa sporazuma o demarkaciji granice između Crne Gore i Kosova, je značajan iskorak u pravcu daljeg unapređenja ukupnih odnosa dve države”. U drugoj rečenici se to nešto što su potpisali predsjednici zove Deklaracijom. Pa se dodaje da je Deklaracijom predviđeno formiranje zajedničke radne grupe za obilježavanje granične linije, što shodno članu 7 Sporazuma predstavlja završnu fazu demarkacionog procesa i ostavlja mogućnost za eventualne tehničke korekcije prilikom delimitacije na terenu.

Pred kosovskim poslanicima su inače tri dokumenta. Ako bi na kraju ratifikovali Sporazum sa Aneksom, o čemu piše kosovska štampa, onda bi po medjunaronom pravu i crnogorski parlament morao da uraditi to isto. Ma kako se to danas zvalo – Izjava, Aneks ili Deklaracija.
U medjuvremenu je otvoreno pitanje o kakvim se tehničkim korekcijama ustvari radi kao i da li je opravdana bojazan da će Crna Gora ostati bez dijela svoje teritorije.
Objašnjeno je da bi radna grupa trebalo da radi na razmjeni teritorija ako to bude u interesu lokalnog stanovništva najviše u dužini 50 do 100 metara, s tim da na kraju razmjena bude metar za metar.
Dio gradjana protiv Sporazuma: Gradjani pograničnih mjesta su protiv Sporazuma o razgraničenja bili i kada je usvojen u Beču 2015. godine. “Promijenjena granica se sa polovine grebena Hajle spušta ka teritoriji Rožaja preko Brahim brijega do Uljare i dalje se veže ka planini Ahmici. Ovakvim položajem granice strana koja je pripadala Rožajama i preko koje ide pješačka staza kao i jedini pristupni put sada su na teritoriji Kosova, a nama ostaju samo djelovi litice”, tvrdio je planinar i vodič iz Rožaja Semir Kardović.
Na drugoj strani, kako je objašnjavao, u regiji Štedima Crna Gora je dobila teritoriju i katune koji su oduvjek koristili Kosovari a nikada stanovnici Rožaja. Na Kosovu različitii izvori tvrde da je Crnoj Gori darivano između 70 i 150 kvadratnih kilometara. Upućeni u Crnoj Gori smatraju da da je istina da je Crnoj Gori dodata nova teritorija, najviše u regionu Čakora ka selu Kućiste u Rugovi, ali da je gubitak na području Hajle nenadoknadiv.
Ovih dana okupili su se i žitelji Velike i Murina i poručili da neće dozvoliti pomjeranje granica. Miloš Paunović, potpredsjednik Odbora za očuvanje i zaštitu granice, podseća da se upravo na području Bjeluhe nalazi pravoslavno groblje koje bi se moglo "preseliti" u komšiluk.
- Nije nam jasno da li to neko od nas očekuje da se odreknemo grobova svojih predaka? Uloga odbora je zaštita teritorije i imovine. Valjda smo svi naučili lekciju iz nesrećnih zbivanja prilikom rasturanja Jugoslavije da svako pomeranje granica vodi novom krvoproliću - upozorava Paunović.
Oni pozivaju nadležne da ih informišu što su tačno dogovorili Vujanović i Tači.
To je, inače, minimum što bi morali uraditi. Jer spor između Hrvatske i Slovenije oko Piranskog zaliva pokazuje da problemi oko granice ne prestaju čak ni ulaskom u Evropsku uniju. A odnosi na realaciji Podgorica, Priština, Beograd su ipak malo komplikovaniji.